15:35
Miközben az euró már több mint egyhetes mélyponton jár a dollárral szemben, a forint erősödésnek indult. Alapvetően nem rossz a piaci hangulat, az amerikai makroadatok szerint a munkaerőpiac még messze nincs olyan állapotban, hogy felmerülne a QE3 nevű pénznyomda leállítása, ami a feltörekvő piacok, a kockázatosabb eszközök számára jó hír. Draghi szavai csak az eurót gyengítették, nem a kockázatvállalási kedvet - ebből profitálhat most a magyar deviza.
Az euró jegyzése a 294 forint fölötti szintekről gyors tempóban 293 alá esett.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
15:20
Az eurózóna gazdasága 2013-ban fokozatosan talpra fog állni, de egyelőre több a negatív kockázat, mint a pozitív - mondta Mario Draghi.
Az EKB elnöke a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón felidézte: az eurózóna GDP-je az elmúlt év második és harmadik negyedévében visszaesett, ez már technikai értelemben recessziót jelent - a negyedik negyedévben a várakozások szerint tovább folytatódott a csökkenés.
A gyenge teljesítmény 2013 elején megmaradhat, később azonban jobb számokra számítanak, ezt a monetáris politikai eszközök, a piaci bizalom javulása és az erősödő globális kereslet is támogathatják.
Draghi várakozásai nem javultak az egy hónappal korábbihoz képest. Ez és a vártnál gyengébb amerikai makroadatok - az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók vártnál magasabb száma, a mezőgazdaságon kívüli szektorok gyenge teljesítménye - megütötték az euró árfolyamát. Draghi emellett az euró túlzott erejét emlegető - francia - kommentárokra is reagált: eszerint az EKB figyelemmel kíséri, hogy befolyásolja-e az inflációs pályát a közös pénz elmúlt időszakban mutatott ereje. Mindenesetre a folyamatot az euróba vetett bizalom visszatérésére vezette vissza.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
A dollár jegyzése 1,3540 fölötti szintekről rövid idő alatt 1,3460-ig esett.