1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Napok óta szembetűnő a forint ereje. A hazai deviza a hosszú hétvége óta leparkolt a 290-es eurónál. A sajtó lassan 1-2 forintos elmozdulásoknál is „hírt csinál” a gyengülésből, vagy az erősödésből, pedig igazából nem történik semmi, csak működik az EKB programja. Meg megint napok óta nem mondott olyat a kormány, ami bizonytalanságot okozott volna.

Szembetűnő a forint ereje a héten. Az eurót kisebb kilengésekkel 290 forinton, a svájci frankot 240 forinton jegyzik. A napi rendszerességgel tapasztalható elmozdulás nem nevezhető érdeminek, a hazai deviza gyakorlatilag egy sávban mozog, kisebb-nagyobb kilengésekkel. Magyarország „nyílt sisakkal” áll a befektetők előtt, mellébeszélésnek sok helye nincs, a három nagy hitelminősítő mindegyike bóvliban tart minket. A hangulatot néha megkavarja néhány „bennfentes” kommentár az IMF/EU tárgyalásokkal kapcsolatban, de inkább a nemzetközi mozgással megyünk mi is.

 

Néhány dolog, ami a forint ellen lehet

- a kínai gazdaság kiszámíthatatlansága és az emiatti általános pénzkivonás a piacokról

- a magyar kormány populista, EU-ellenes megnyilatkozásai, amelyek ugyan itthon vehetnek el szavazót a szélsőjobbtól, viszont a nemzetközi politikai és befektetői közösségben aggodalmat szülnek

- az EU-válsága, mert a tapasztalatok szerint Brüsszel a legfontosabbakat menti először, mi pedig messze nem vagyunk azok

- az általános pénzszűke, amit 3 éve a jegybankok feledtetnek velünk a pénznyomdával

- a pénznyomdák leállítása

- a magas olajár, mert rombolja a versenyképességet

- a német gazdaság nehézségei ( ez egyelőre elhanyagolható)

A hazai deviza mozgása azután lett meglepő, hogy rohamos erősödésnek indult, miután a harmadik nagy hitelminősítő, a Fitch is megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlást január 6-án. A forint ezután gyakorlatilag szinte töretlenül erősödött. Taraczky Andrej, a BudaCash devizaüzletág-vezetője a Privátbankárnak adott interjújában azt mondta, meglepte az akkori nagy erősödés. A szakértő a jelenséget az alacsony forgalommal, a jelentős likviditással és a kormány kommunikációjának fordulatával indokolta. Mindamellett hangsúlyozta, hogy az erősödésnek nem a mértéke, hanem a sebessége volt a meglepő, hiszen a forint piacát addig általában az jellemezte, hogy a pánik miatti 1 egységnyi gyengülési időt 3 egységnyi visszaerősödési idő követte.

Sarkadi-Szabó Kornél a Hungária Értékpapír Zrt. stratégiai igazgatója szerint a forint most tapasztalható ereje a piaci likviditásnak és a magas hozamoknak köszönhető. Az elemző emlékeztetett az EKB által indított LTRO-ra, (Hosszútávú Újrafinanszírozási Művelet) amely hónapok óta jelentős pénzbőséget tart fent a piacon. Ez a pénz pedig jó helyet keres magának, a forint pedig jó befektetés, hiszen a hozamok magasak, az uniós eljárások miatt a gazdaságunk nyitott könyv. A vezető elemző szerint a bizalom visszatérést jelzi az is, hogy a legújabb adatok szerint megint fellendült a külföldiek kezében levő magyar állampapír-állomány mennyisége.

Azt, hogy a magyar kormány megegyezik a nemzetközi szervezetekkel, a piac gyakorlatilag kész tényként kezeli hónapok óta. Az ezzel kapcsolatos aggodalmakat mindig azok a nyilatkozatok, kiszivárogtatások okozzák, amelyek a tárgyalások akadozásáról, csúszásáról, halasztásáról, "elkummantásáról" (török út) szólnak. A kormányzati nyilatkozatok egy irányba mutatnak, ez pedig a megegyezés. Ennél már sokkal aggasztóbb a megegyezés tárgya. Az ugyanis nem úgy néz ki, hogy az IMF diktálta feltételeket elfogadjuk, hanem pont a magyar kormánynak kell odaállni a kész tervekkel. Ennek tudatában Magyarország gyakorlatilag szinte az egyik „legtisztább” országként kerülhet ki a történetből nyárra, hiszen a terveink ismertek és átláthatóak lehetnek, ezek ismeretében és az IMF/EU megállapodás miatt az EU megszüntetheti az ellenünk folyó eljárást és megkaphatjuk a kohéziós pénzeinket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG