Szembetűnő a forint ereje a héten. Az eurót kisebb kilengésekkel 290 forinton, a svájci frankot 240 forinton jegyzik. A napi rendszerességgel tapasztalható elmozdulás nem nevezhető érdeminek, a hazai deviza gyakorlatilag egy sávban mozog, kisebb-nagyobb kilengésekkel. Magyarország „nyílt sisakkal” áll a befektetők előtt, mellébeszélésnek sok helye nincs, a három nagy hitelminősítő mindegyike bóvliban tart minket. A hangulatot néha megkavarja néhány „bennfentes” kommentár az IMF/EU tárgyalásokkal kapcsolatban, de inkább a nemzetközi mozgással megyünk mi is.
- a kínai gazdaság kiszámíthatatlansága és az emiatti általános pénzkivonás a piacokról - a magyar kormány populista, EU-ellenes megnyilatkozásai, amelyek ugyan itthon vehetnek el szavazót a szélsőjobbtól, viszont a nemzetközi politikai és befektetői közösségben aggodalmat szülnek - az EU-válsága, mert a tapasztalatok szerint Brüsszel a legfontosabbakat menti először, mi pedig messze nem vagyunk azok - az általános pénzszűke, amit 3 éve a jegybankok feledtetnek velünk a pénznyomdával - a pénznyomdák leállítása - a magas olajár, mert rombolja a versenyképességet - a német gazdaság nehézségei ( ez egyelőre elhanyagolható) |
A hazai deviza mozgása azután lett meglepő, hogy rohamos erősödésnek indult, miután a harmadik nagy hitelminősítő, a Fitch is megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlást január 6-án. A forint ezután gyakorlatilag szinte töretlenül erősödött. Taraczky Andrej, a BudaCash devizaüzletág-vezetője a Privátbankárnak adott interjújában azt mondta, meglepte az akkori nagy erősödés. A szakértő a jelenséget az alacsony forgalommal, a jelentős likviditással és a kormány kommunikációjának fordulatával indokolta. Mindamellett hangsúlyozta, hogy az erősödésnek nem a mértéke, hanem a sebessége volt a meglepő, hiszen a forint piacát addig általában az jellemezte, hogy a pánik miatti 1 egységnyi gyengülési időt 3 egységnyi visszaerősödési idő követte.
Sarkadi-Szabó Kornél a Hungária Értékpapír Zrt. stratégiai igazgatója szerint a forint most tapasztalható ereje a piaci likviditásnak és a magas hozamoknak köszönhető. Az elemző emlékeztetett az EKB által indított LTRO-ra, (Hosszútávú Újrafinanszírozási Művelet) amely hónapok óta jelentős pénzbőséget tart fent a piacon. Ez a pénz pedig jó helyet keres magának, a forint pedig jó befektetés, hiszen a hozamok magasak, az uniós eljárások miatt a gazdaságunk nyitott könyv. A vezető elemző szerint a bizalom visszatérést jelzi az is, hogy a legújabb adatok szerint megint fellendült a külföldiek kezében levő magyar állampapír-állomány mennyisége.
Azt, hogy a magyar kormány megegyezik a nemzetközi szervezetekkel, a piac gyakorlatilag kész tényként kezeli hónapok óta. Az ezzel kapcsolatos aggodalmakat mindig azok a nyilatkozatok, kiszivárogtatások okozzák, amelyek a tárgyalások akadozásáról, csúszásáról, halasztásáról, "elkummantásáról" (török út) szólnak. A kormányzati nyilatkozatok egy irányba mutatnak, ez pedig a megegyezés. Ennél már sokkal aggasztóbb a megegyezés tárgya. Az ugyanis nem úgy néz ki, hogy az IMF diktálta feltételeket elfogadjuk, hanem pont a magyar kormánynak kell odaállni a kész tervekkel. Ennek tudatában Magyarország gyakorlatilag szinte az egyik „legtisztább” országként kerülhet ki a történetből nyárra, hiszen a terveink ismertek és átláthatóak lehetnek, ezek ismeretében és az IMF/EU megállapodás miatt az EU megszüntetheti az ellenünk folyó eljárást és megkaphatjuk a kohéziós pénzeinket.