Az eurót 308 forint körül jegyezték kora délután a bankközi devizapiacon, ez ahhoz képest jelentős erősödés, hogy kora reggel még voltak jegyzések csaknem 315 forinton is. A háttérben több ok is van, ezek egy része hazai, más részük nemzetközi hír.
Miután pénteken a bóvli kategóriába került Magyarország a Moody’s hitelminősítőnél, történelmi csúcsa közelébe került a forint, de már akkor is látszott, hogy erős vételi nyomás támogatja a hazai devizát 317 forint körül. Az erősödés azóta tart, ma pedig látványossá vált. A lehetséges okok egyike, hogy a leminősítés egyben a jövőkép tisztulását is jelentette, hiszen a háromból egy nap alatt kettő hitelminősítőről is kiderült mit lép az országgal szemben. (Az S&P azt közölte pénteken, hogy megvárja az EU-IMF tárgyalás végét.)
Másik ok, hogy a leminősítés után szokatlanul kompromisszumkész nyilatkozatok hangoztak el a kormány részéről. A hétvégén Cséfalvay Zoltán az NGM államtitkára a Reutersnek azt mondta hajlandóak tárgyalni a különadókról, a végtörlesztésről, ráadásul nagy meglepetésre a jegybank függetlenségét is hangsúlyozta. Szóval úgy tűnik a kormányzati kommunikációban 180 fokos fordulat állt be egy nap alatt.
Friss árfolyamokat itt talál.
Azt továbbra sem lehet tudni, hogy milyen csomagot kapunk az IMF-től, és mit kell tenni cserébe, de most már az is könnyen elképzelhető, hogy nem készenléti hitelcsomagot kell kérnünk, hanem hitelt kell felvennünk. Az államtitkár nyilatkozatában azért is volt fontos a végtörlesztés említése, mert nagy valószínűséggel az elsők között kell megszüntetnünk a rendelkezést.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa holnap minden bizonnyal kamatot fog emelni, a mérték azonban még kérdés. A piaci szereplő várakozásának átlagában 50 bázispont szerepel, de nem lesz meglepő az sem, ha egyből 100 bázispontot emelnek. Előbbi mérték egy olyan nyilatkozattal, ami szerint folytatják az emelést valószínűleg célravezetőbb lenne, mint egy háborús hangulatú 100 bázispont.
A fentieken kívül erősíti a forintot az is, hogy jelentősen javult a befektetői hangulat, részben európai, részben amerikai fejlemények miatt. Európai hírek szerint a legnagyobb országok vezetői közel vannak az EFSF szabályainak, és feltőkésítésének kérdésében, és úgy tűnik keményen elkötelezettek a válság megoldásában. A másik ok pedig az volt, hogy nagyon erősen indult a karácsonyi vásárlási roham az Egyesült Államokban az úgynevezett Fekete Pénteken, ez pedig azt valószínűsíti, hogy az amerikai kiskereskedelem felpörgése idén is elviszi a hátán a részvénypiacok utolsó heteit.