4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, Európa túl optimista volt. Azt hitték, a szélsőbalosnak titulált Sziriza párt hatalmon megszelídül, és megpróbál az országa számára nyitva álló keskeny ösvényen haladni. A helyzet nem ezt mutatja.

Az új kormányfő regnálásának első hetében szinte minden napra tartogatott valami meglepetést. Ezekkel mind arra utalt, hogy az eddigi stabilizációs utat és a nemzetközi szervezetekkel való együttműködést fel akarja adni. Talán abban a hitben, hogy úgyis megmentik, bármi áron.

Sokszor kiléptek már

Széles körben elterjedt az a vélemény, hogy Európa számára végzetes csapás lenne egy tagállam kiválása az eurózónából. Pedig ez távolról sincs így, és a tagországok, ill. az EKB egyre inkább fel van már készülve egy ilyen forgatókönyvre.

Vannak, akik azt mondják, technikailag nem is megvalósítható a lépés. Pedig nagyon is: gondoljunk arra, hogy csak az elmúlt évtizedekben hány valutaövezet bomlott fel, vagy váltak ki tagok. Említhetjük először a békés csehszlovák korona-szétválást (azóta Szlovákia már átvette az eurót), a kevésbé békés Jugoszláviából való kiválásokat (először Szlovénia, majd Horvátország, utána Bosznia, ezt követően Macedónia), és sorban mind bevezetett egy új pénznemet. Végül a szerbek is kénytelenek voltak cserét végrehajtani: a náluk maradt sok jugoszláv dinárt kivezették, helyette jött a szerb dinár. És ne felejtkezzünk el a legnagyobb övezetről, a Szovjetunióról, melynek közös rubeljét a 15 volt tagköztársaság 15 új valutája váltotta fel (sőt 16, mert a senki által el nem ismert Dnyesztermenti Köztársaság is saját valutát üzemeltet). A folyamatot sok utódállamban hiperinfláció, majd újabb valutareform követte. (A 3 balti ország, immár EU tagként, már átvette az eurót, teljes sikerrel.)

A lebonyolítás

Egy valutaövezetből tehát gond nélkül ki lehet lépni. Akár úgy, hogy rendezetten, az adott ország és a közös jegybank együttműködésével, akár egyoldalúan. Tegyük fel, hogy a görögök nem akarnak kilépni. Így a kilépés csak akkor valósul meg, ha elfogy a pénz, és Európa úgy dönt: most már nem ad többet. Technikailag ez kétféleképpen történhet. Egyik esetben a görög költségvetés elsődleges egyenlege pozitív, vagyis bevételei bőven fedezik kiadásait, de az ország egyoldalúan beszünteti az adósságtörlesztést. Ekkor az EKB úgy dönthet, hogy nem biztosít automatikusan eurót a görög jegybanknak, ill. a görög bankoknak. Ekkor azok egy idő után nem tudnak kifizetéseket teljesíteni (főleg ha a pánikba eső lakosság a párna alá akarja hordani az euró hegyeket), és már le is áll a pénzforgalom. Az ország megbénul, csak egy nemzeti fizetőeszköz megteremtésével lehet újra pénzforgalmat létrehozni. A másik eset, hogy az ország újra költekezni kezd, mínuszos lesz a költségvetés. Nem tudnak hitelt felvenni, Európa bekeményít, nem fedezi a hiányt. Az eredmény ugyanaz: a görög állam nem tud kifizetéseket teljesíteni, így rákényszerül egy saját valuta létrehozására.

Balkáni jófiúk

Érdekességképpen: vannak olyan államok, amelyek eurót használnak egyoldalúan, mint Montenegró és Koszovó. Nem kizárt, hogy valamennyire az EKB oda is figyel rájuk, kapcsolatban van jegybankjukkal. Vélelmezhető, hogy különösen Koszovó esetében nemzetközi segélyezés is szerepet játszik, de a két ország (egyaránt kis lakossággal) nagyjából egyensúlyban van gazdaságilag. Életszínvonaluk a gazdaságuk által indokolt alacsony szinten van, míg a görögök még mindig messze jobban élnek, mint ahogy a gazdaság teljesít (gondoljunk csak az 580 eurós minimálbérre, melyet ráadásul még meg is akarnak emelni 750-re, összevetve a mi kb. 330 eurós minimálbérünkkel).

Mint Thomas Jordan?

Európa politikailag is csak egy adott pontig támogatja a görög eurót. Bármi áron nincs értelme, hisz akkor úgy tűnne, mindenkinek mindent szabad, és akkor maga az euró válna drachmává. Ennél azért sokkal jobb megoldás elengedni egy renitenst, egyúttal példát statuálni. És az esemény meglepetésszerűen is létrejöhet, valahogy úgy, ahogy a svájci jegybank, Thomas Jordan elnökletével a frankot kezelte. Cáfolják folyamatosan, aztán egy szép nap délelőttjén ott a közlemény.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG