Mi lesz, ha leáll a pénznyomda?Egy friss elemzés szerint a jegybanki monetáris enyhítő programok kifuttatásával nem lesz gazdasági összeomlás, nem lesz kötvényhozam-emelkedés, de még csak tőzsdei krach sem - részletek >> |
Továbbra is a jegybanki programok befolyásolják első sorban a piaci folyamatokat - míg azonban korábban az volt a fő kérdés, hogy a bőséges pénzmennyiség hol talál magának helyet, most azt találgatják a piaci szereplők, mikor és milyen ütemezésben állnak le a pénznyomdák. Minden egyes amerikai makroadat kapcsán az az első kérdés, hogyan befolyásolhatja a Fed gazdaságélénkítő programját, a kötvényvásárlások kivezetésének menetrendjét.
Ahogy a program végének közeledését érzik a befektetők, masszívan adni kezdték az amerikai állampapírokat - a 10 éves kötvény hozama bő egy éves csúcson jár. A profitra éhes befektetők számára így kevésbé vonzó a dollár - szakértők szerint az EUR/USD devizapár az elmúlt időszakban rendkívül érzékeny az amerikai és európai (német) hozamok közötti különbség változására.
EUR/USD Friss árfolyamok >> |
Csütörtök hajnalban ennek megfelelően a dollár/euró-árfolyam 1,2980 fölé emelkedett, reggel ennek kisebb korrekciója történik a piacon.
A kockázatkerülő hangulatban a forint is gyengén kezdte a napot: hiába érkezett meg a hivatalos bejelentés szerdán arról, hogy kikerülünk a túlzottdeficit-eljárás alól, ez egyáltalán nem tudta erősíteni a magyar devizát. A ma reggeli kereskedésben az euró árfolyam újra megkarcolta a 290 forintot, innen 289 alá pattant vissza az árfolyam.
EUR/HUF Friss árfolyamok >> |
Délután újabb makroadatok érkeznek Amerikából, amelyek ismét felerősíthetik a találgatásokat a QE végéről: a GDP-ről, a munkaerőpiacról és az ingatlanpiacról is érkeznek friss számok.