11:30
Holnap jön a jelentés az inflációról
A forint mozgásait a fejlődő piacok kereskedését aktuálisan jellemző hangulat befolyásolja leginkább. Ahogy pénteken, úgy már ma reggel is megjárta az árfolyam a 298-as szintet, ahonnan ismét visszafordult. Hazai vonatkozású árfolyambefolyásoló hír egyelőre nincs, mérvadó publikáció holnap várható: a KSH közli a májusi inflációs adatot - írja friss elemzésében Kerékgyártó Imre, a Commerzbank Treasury osztályvezető-helyettese.
Az árindexet vélhetően az élelmiszerárak alakulása és a benzinárcsökkenés fogja ellentétes irányban befolyásolni. Előbbinél a tavalyi alapanyag- és nyersanyagárváltozások hatásai már kezdenek kifutni, ugyanakkor az idei időjárás negatívumai már megjelenhetnek áralakító tényezőként az indexben.
Meddig vágják még a kamatot?
A héten megismerhetjük a legutóbbi kamatdöntés hátterét, közzéteszik az ülés jegyzőkönyvét. A Monetáris Tanács döntésének indoklásában semmi újdonság nem lesz, de érdemes lesz figyelni az előretekintő elemeket, különösen a mostani és a 25-én esedékes ülés jegyzőkönyvének összevetését.
Ebből lehetne ugyanis kiolvasni arra vonatkozóan információkat, hogy az utóbbi hetek fejlődő piaci heves mozgásai mennyire befolyásolják a döntéshozók jövőképét. A piac várakozásai ugyanis eléggé volatilisen változtak. A kamatvágási ciklus végét korábban 4,00% körül várták, majd körülbelül egy hónapja 3,25% - 3,50%-ra csökkent a konszenzus, míg a határidős kamatlábakból az utóbbi hetek turbulens kereskedése nyomán ismét inkább a 4,00% olvasható ki. Annak esélye, hogy a kamatvágás üteme és mértéke megtörjön minimális, de az kérdéses, hogy hol lesz a vége.
09:00
Pénteken még igen erős optimizmus uralta a piacokat az amerikai foglalkoztatási adatoknak köszönhetően, hétfőn azonban a gyenge kínai makroadatok óvatosságra intik a befektetőket. Kína importja 0,3 százalékkal csökkent a várt 6 százalékos növekedés helyett és az ipari termelés májusban "mindössze" 9,2 százalékkal emelkedett az előző havi és a várt 9,3 százalék helyett, a fogyasztói árak pedig a várakozások felett, 2,1 százalékkal növekedtek.
Pénteken még a forint is erősödött, az euró jegyzése 298 forintról 295 forint alá ereszkedett, a nap végén 295 forint fölött járt a jegyzés. Hétfő reggel ezt az erősödést gyorsan vissza is adta a forint, az euró árfolyama 295-ről rövid idő alatt 297 fölé emelkedett.
Friss árfolyamok >> |
A piacok továbbra is a Fed gazdaságösztönző programjának kifutását találgatják. Az európai kereskedés során a piacok figyelme a görög és a spanyol pénzügyi válság rendezésének újabb fejleményeire szegeződik majd. A német Der Spiegel magazin értesülése szerint ugyanis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a német állásponttal szembemenve a görög adósság egy részének elengedését akarja elérni. A spanyol El País értesülése szerint pedig Európai Központi Bank (EKB) és az IMF tervbe vette azt a lehetőséget, hogy az idei év végéről a jövő év végéig meghosszabbítsák a spanyol bankrendszernek nyújtott hitelkeret lejáratát.
Fontosabb makroadat vagy vállalati jelentés sem az Egyesült Államokból, sem pedig Európából nem várható ma.