Kisebb gyengüléssel kezdett a forint hétfőn reggel, miután pénteken látványosan gyengült. Az eurót 289,60 forint körül jegyzik a tőzsdenyitás előtt.
A piacok hangulata általánosan rossz, miután a múlt héten sorra jöttek az aggasztó hírek és makroadatok, majd ezeket pénteken megfejelte egy nagyon gyenge amerikai munkaerőpiaci beszámoló. A nyersanyagárak ugyan felfelé korrigáltak a pénteki zakó után, ugyanakkor az euró piacán folytatódott az erős lejtmenet, az EUR/USD az 1,23-mas szint alá került. Az euró árfolyamát az amerikai foglalkoztatási adatra erősödő dollár szorította le.
Az Egyesült Államokban a munkahelyek számának a várttól elmaradó mértékű és már a harmadik egymást követő hónapban a gazdasági növekedés mércéjének tekintett 100 ezernél alacsonyabb növekedése növelte az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed újabb monetáris enyhítő programjának valószínűségét, ami erősítette a dollárt.
A piacok elsősorban az euróövezeti pénzügyminiszterek brüsszeli tanácskozásáról érkező hírekre, a közös bankfelügyelet tervének és az euróövezeti válságkezelésre létrehozott alap, az ESM kiterjesztett használatának részleteire figyelnek majd. Nagyon fontos esemény, hogy ma kezdődik az amerikai gyorsjelentési szezon a második negyedévről, hagyományosan az alumíniumipari óriáscég, az Alcoa nyitja a sort az amerikai tőzsdezárás után.
A forintot ugyan elsősorban a nemzetközi pénzpiaci mozgások határozzák meg, ugyanakkor ismét előtérbe kerülhetnek a kormány és az IMF közötti vitatott kérdések. Miután pénteken kiderült, hogy az IMF szakértői július 17-én kezdik a tárgyalás Magyarországon sokak meglepetésére a forint nem reagált erősödéssel, sőt a délután folyamán határozottan gyengült is. Ennek a hátterében részben az állt, hogy a piacok az elmúlt hetekben már beárazták a tárgyalásokat, így az nem okozott meglepetést, részben pedig az, hogy a várakozások szerint a nemrég bejelentett munkahelyvédelmi akcióterv, az MNB-re is kivetett tranzakciós adó, illetve a jövő évi költségvetés sok helyen bizonytalan háttere ismét elhúzódó tárgyalásokat vetítenek előre a Nemzetközi Valutaalappal.