Látványosan megtorpant a lendület a pénz és tőkepiacokon az ázsiai kereskedésben és az európai tőzsdék többsége is elhasalt a nyitás után. A hangulat romlását jelzi az is, hogy nagyot erősödött a dollár az euróval szemben, emiatt pedig esnek a nyersanyagárak. Az olajpiacon eddig tisztázatlan okból hirtelen nagy esés volt tegnap. Egyelőre nem tudni pontosan, hogy mi történt. Van olyan pletyka, amely szerint az Egyesült Államok a stratégiai tartalékok felszabadítását tervezi, de van, aki szerint egyszerűen csak egy elütés, "fat finger" áll a háttérben. Ennek az elméletnek ugyanakkor némileg ellentmond, hogy azóta sem állt helyre a kurzus
|
A forintot is gyengítette a nemzetközi hangulat romlása, az eurót már 284 forint fölött jegyzik
A hangulat általános romlása mögött részben az áll, hogy az elmúlt héten bejelentett QE3 nyomán a New York-i tőzsde vezető indexei 5 éves csúcsra ugrottak, és több nagy részvénypiac is kőkemény csúcsdöntésbe kezdett. Az eufória azonban kifutott hamar, az európai válság miatti aggodalmak megint előtérbe kerültek.
Ezen kívül az egyre erősödő világméretű politikai bizonytalanság is óvatossá teszi a befektetőket. A Kína és Japán közti szigetvita éleződése odáig fajult, hogy néhány japán exportcég leállította a szállítást, de további bojkottok is várhatóak. Ezen kívül az arab világban nem csitul a tiltakozóhullám, amelyet az Innocence of Muslims című film bemutatása váltott ki.