12:00
Megvolt az olasz és a magyar aukció is. Olaszországban több mint egy százalékponttal megugrott a hozam a 3 éves kötvényeknél: 3,89 százalékos volt az átlaghozam az egy hónappal ezelőtti 2,76 százalék után. A 2,88 milliárdos felkínált mennyiségre 1,4-szeres volt a túljegyzés.
Magyarországon az Államadósság Kezelő Központ a tervezettnél 5 milliárd forinttal kevesebbet adott el a 12 hónapos diszkont kincstárjegyből. További részletek >>
Az euró jegyzése továbbra sem mozdul ki a 297,0 - 298,4-es sávból.
10:30
Ma újabb olasz kötvénykibocsátásra készül a piac; amíg nem derül ki, hogy mennyire drágán tud forráshoz jutni Itália, addig a biztonság kedvéért a menedékdevizákhoz, így többek között a svájci frankban denominált eszközökhöz fordulnak a befektetők, hasonlóan az elmúlt napokhoz. Az euró/frank árfolyam ennek megfelelően a svájci jegybank által kőbe vésett 1,20-as szint környékén mozgolódik. Hogy mészkőbe vagy gránitba vésték a számot, az könnyen kiderülhet az elkövetkező napokban: a spekulánsok szívesen kipróbálnák, mennyit áldoz a jegybank az árfolyam védelmére.
A feltörekvő piaci devizák, így a forint piacán is törékeny a hangulat, az elmúlt napokhoz hasonlóan csütörtökön is 300 forinthoz közel jegyzik az eurót a bankközi devizapiacon.
Elemzők szerint nehéz most jó híreket találni, így a likviditás alacsony, az árfolyamok szűk sávban mozognak. Nem szabad elfeljteni azt sem, hogy az olasz mellett ma egy magyar és egy román kötvénykibocsátás is lesz, ezek eredményeire is odafigyel a piac.
Az biztos, hogy komolyabb forinterősödésre addig nem lehet számítani, amíg a nemzetközi szervezetekkel folytatptt tárgyalások ügyében nem történik valami - egyelőre azonban az sem világos, hogy kinél van a labda, a tárgyaló felek egymásra mutogatnak. A bizonytalanság - mint mindig, ezúttal is - a gyengülés felé tereli a magyar devizát.
Egy svájci frankért 248 forintot kérnek a devizapiacon - ez tovább tereli az árfolyamgát intézménye felé a devizahiteleseket (első körben a közalkalmazottakat).
Karsai Péter, a Commerzbank Treasurey Sales munkatársa szerint a nemzetközi hangulat valamivel optimistább a tegnapinál, tőlünk keletre jó hírek láttak napvilágot, javult az ausztrál foglalkoztatottság, valamint a japán jegybank elnöke hatékony fellépést ígért a defláció elleni küzdelemben, monetáris lazítás formájában. Az IMF-megállapodással kapcsolatban nincs érdemi fejlemény, csupán annyi, hogy az EU bejelentette, hogy a magyar kormány által elküldött válaszok fordítása a kötelezettségszegési eljárások témájában néhány napot fog igénybe venni, így várhatóan a jövő héten reagál az EU a megküldött anyagra.
A másik fontos kérdés a konvergenciaprogram tartalma lesz, amit várhatóan szintén a jövő héten küldünk Brüsszelbe, ebből kiderülhet, hogy a kieső szektoradókat hogyan fogja a kormány helyettesíteni. A felröppent elképzelések között szerepel egy majdnem minden pénzügyi műveletre kiterjedő tranzakciós adó. A jelenleg ismert információk szerint a klasszikus Tobin-adótól nagyban eltérne, mivel utóbbi célja a spekuláció visszaszorítása a devizatranzakciók és a tőkepiaci műveletek megadóztatásával, addig a kormány által tervezett tranzakciós adó új formában tovább éltetné a bankok szektorális adóját, miközben terhet róna a lakosságra és a vállalatokra is. Részletek >>
Az OTP Elemzési Központ szakemberei arra hívják fel a figyelmet: az éven túli állampapírpiaci hozamok kissé csökkentek, ahogy a határidős kamatmegállapodások értékei is, ugyanakkor az egészen a legutóbbi időkig látott kamatcsökkentési várakozások egyre inkább kiárazódnak a piaci kötésekből.
Az EU vezető tisztviselői tegnap szokatlanul határozott hangnemű közleményben hívták fel a hazai kormányzat figyelmét arra, hogy a kabinet egyik legfontosabb feladata a nemzetközi befektetők bizalmának visszaszerzése; az estleges IMF/EU forrás is csak ennek elérését követően lehet igazi segítség Magyarország számára.