Látszólag minden különösebb ok nélkül erősödik a forint reggel óta. Az eurót kora reggel még 290 forinton jegyezték, délutánra 289 forint alá csúszott a jegyzés. A mozgás egyáltalán nem rendkívüli, viszont meglepő, ha azt nézzük, hogy közben egyáltalán nem szárnyal a hangulat a nemzetközi kereskedésben. Szinte minden szegmensben a kivárás, a tapogatózás a jellemző. A héten fontos kínai adatok jönnek, ezek megjelenéséig nem is várható érdemi elmozdulás.
A forint erősödése mögött ugyanakkor több konkrét ok is állhat, még ha ezeknek nincs is közvetlen kapcsolatuk a magyar devizával. Először is a magyar piac kimaradt a múlt hét végi kereskedésből. Bár a nemzetközi szereplők kereskedhettek a forinttal, a magyar szereplők ma kezdhették pótolni a lemaradást, a hangulat pedig igen jó volt a hétvégén a jó amerikai makroadatoknak köszönhetően.
Valószínűleg számít az is, hogy most már hetek óta kitartóan gyengül a japán jen, ami a világ egyik legfontosabb carry-devizája. A japán jen hitelből vásárolt forintbefektetés régebben nagyon népszerű volt, tekintettel a nagy hozamkülönbségre. Az általános befektetői hangulatot javítja az a várakozás is, hogy az amerikai Fed úgy tűnik, nem mondott le a harmadik mennyiségi lazító programról (QE3), ennek a bejelentése pedig hosszabb távon támaszt nyújthatna az olyan kockázatosabb eszközöknek mint a forint.
Magyarországgal kapcsolatos hírek a hétvégén nem igazán voltak, egymást érik a találgatások az IMF/EU megállapodás esélyeiről, ezek azonban nem kifejezetten piacmozgatóak. A Morgan Stanley legújabb előrejelzésében nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az IMF/EU-programról szóló hivatalos tárgyalások esetleg csak az EU kötelezettségszegési felvetéseivel kapcsolatos magyar válasz után kezdődhetnek. A cég közgazdászai most már azzal számolnak, hogy az egyezség az unióval és a valutaalappal legkorábban júniusban születhet meg, de annak a kockázata is fennáll, hogy a megállapodás "átcsúszik a második félévre".