Kieresztették a gőzt kedden a Wall Streeten: a New York-i tőzsde indexei jelentős emelkedéssel ünnepelték a nap közben befutó jó híreket. Több nagyvállalat is a vártnál jobb első negyedéves eredményről számolt be, az IMF javuló globális gazdasági kilátásokról adott helyzetjelentést, miközben az Európa jelenlegi legnagyobb problémáját jelentő Spanyolország jelentős hozamemelkedéssel ugyan, de sikeresen értékesítette állampapírjait.
A spanyol gazdasági fejleményeket követő szakértők szerint azonban nem az a kérdés, hogy kell-e Spanyolországnak mentőcsomag, hanem hogy mikor veszik igénybe. Bár a spanyol kormány és az Európai Unió illetékesei is minden fórumon hangoztatják, hogy szó sincsen ilyesféle tárgyalásokról, a Reutersnek nyilatkozó közgazdászok szerint amíg az ingatlanpiac nem stabilizálódik, addig a bankszektor feltőkésítéséhez szükség lesz az EFSF pénzére.
Erre minden bizonnyal nem mostanában kerül sor, a szakértők azonban 6 hónapon belüli időtávon már nagy valószínűséget adnak arra, hogy a spanyol bankrendszer külső segítségre szorul.
A spanyol bizonytalanság erősen rányomja a bélyegét a piaci hangulatra, és úgy tűnik, egyelőre minden pozitív fejleményt előbb-utóbb maga alá gyűr: szerda reggel az euró (és a forint) rövid ideig folytatta a keddi erősödést, 9 órára azonban újra lefelé indultak az árfolyamok. Az euró a dollárral szemben 1,3116-ig ereszkedett.
A vezető európai tőzsdék is váratlanul gyengén nyitottak, a FTSE-100 közel 0,2 százalékos gyengüléssel, a DAX 0,36 százalékos eséssel nyitott, a CAC-40 pedig 0,32 százalékkal csökkent a nyitásban.
A forint sem sokáig tartotta a tempót: az euró árfolyama a hajnali órákban egészen 295,6-ig csökkent, 9 órakor azonban már újra 297 körül járt a jegyzés. Kedd este 296,1 forinton állt az euró árfolyama, kedd reggel pedig 298 körül járt a jegyzés a bankközi devizapiacon.
Egy svájci frankért 247 forintot kértek, a dollár 226,3 forinton állt 9 órakor.
A forint megítélésének a nemzetközi fejlemények mellett nem tesz jót az sem, hogy a nemzetközi szervezetekkel folytatott egyezkedésben biztosan nem segít majd a jegybanktörvény tervezett változtatása: a Matolcsy György által beadott módosító indítvány ugyan néhány passzust hatályon kívül helyezne, de több olyan aggályt is figyelmen kívül hagy, amit az EKB korábban megfogalmazott.