Hat hetes csúcsára erősödött az euró a dollárral szemben, miközben az amerikai deviza is gyengült a 16 legfontosabb devizapárjával szemben. A gyengülő dollár - menetrend szerint - drágítja a nyersanyagokat. A New York-i tőzsdeindexek négy éves csúcsuk közelében mozognak, az európai hangulat viszont már visszafogottabb. Az alábbiakban megpróbáljuk összeszedni, hogy mi is áll a látszólag kirobbanóan jó befektetői hozzáállás mögött.
- Az európai vezetők és döntéshozók (főleg Angela Merkelre figyel a piac) több hetes szabadság után az elmúlt napokban tették első nyilatkozatukat a válság megoldásáról. Ezek nagy része pozitív volt, és úgy tűnik belőlük, hogy tényleg elkötelezettek a perifériás válság megoldásában.
- Ez a hozzáállás elsősorban a spanyol kötvénypiacon látszik, ahol folytatódott a hozamcsökkenés a mai aukción is. A spanyol helyzettel kapcsolatos optimizmust erősíti, hogy az ország miniszterelnöke egyelőre jó "válságkommunikátornak" tűnik. Mariano Rajoy egyértelműen közvetíti a belső megszorításokkal kapcsolatos terveit, ahogy kormánytagjai is határozottan fogalmazzák meg a véleményüket arról, hogy milyen külső segítséget várnak el.
- A spanyoloknak nyújtandó külső segítségről, legújabban a korlátlan kötvényvásárlásról megoszlik ugyan a döntéshozók véleménye, viszont a mai nyilatkozatok határozottan támogatóak voltak. A brit Daily Telegraph azt írta, hogy az EKB szakemberei már tesztelik azt a programot, amivel a kötvényvásárlást intézik majd. Javította a hangulatot az is, hogy Joerg Asmussen, az EKB vezetésének német tagja egy frankfurti lapnak támogatóan beszélt a kötvényvásárlásról.
- Az eurózóna csődjével kapcsolatban pozitív fejlemény, hogy az elmúlt hetek szünetei után a héten folytatódnak az egyeztetések a görög vezetéssel, ráadásul a legfelsőbb szinteken. A görög miniszterelnök, Antonisz Szamarasz 24-én és 25-én Berlinbe és Párizsba utazik, hogy a mentőcsomagokról és a további együttműködésről tárgyaljon. A Merkel-kormány köreiből származó német lapértesülések szerint a görög miniszterelnök simulékonynak és kompromisszumkésznek mutatkozott az előzetes egyeztetéseken.
- A piaci ralit - elsősorban a bányavállalatoknál és a nyersanyagok piacán nagyban segíti az a hajnali kínai hírügynökségi jelentés, amely szerint még a második félévben jelentős ösztönző lépéseket jelent be az ázsiai ország vezetése. A meg nem nevezett forrásokból, de biztosan a vezetésből származó hírek szerint elsősorban a hazai keresletet és a hitelezést pörgetnék az újabb intézkedésekkel, ami valószínűleg a banki tartalékráták, vagy az alapkamatok csökkentése lehet. A térség országaiban és a feltörekvő devizák között főleg ez okozott optimizmust.
- A kőolaj és az arany árát ezen kívül múlt hét óta erősen növeli a durván éleződő szóbeli konfliktus Irán és Izrael között, ami miniszterelnöki/elnöki szinten már háborút ígért a másik országa ellen. Az izraeli lakosok gyakorlatoztatása ugyan szokás az országban kisebb-nagyobb rendszerességgel, de a múlt heti próbariadók már úgy tűnik kiverték a biztosítékot a piacokon is, még akkor is, ha szakértők szerint most sincs nagyobb esély a háborúra, mint akár egy hónappal ezelőtt. A nyersanyagárakat természetesen a gyengülő dollár is felhajtotta, mivel ezeket amerikai devizában jegyzik.
- A forint piacát alacsony forgalom jellemzi, viszont a hazai deviza is kapott az általános optimizmusból. Az euró már a tegnapi ünnepi szünet alatt erősödni kezdett és ma reggel is folytatódott a trend. Az euróval szembeni jegyzések 276 forint alá csúsztak, de a 275,50-es szint környéke egyelőre erős támasznak bizonyul. A forgalom viszonylag alacsony, így néhány nagyobb kötés is látványos elmozdulást okoz. A mai sikeres DKJ-aukció is minden bizonnyal hozzájárult a bizalom erősödéséhez.