A Bitcoin protokollra alapuló pénzügyi innovációknak kényelmetlen az amerikai szabályozó testületek zaklatása. Az USA-ban előítéletekkel szembesülő, ugyanakkor a befektetőket érdeklő bitcoin-vállalkozásoknak jobban kedveznek azok az országok, ahol a pénzügyi szabályozó hatóság és a bankrendszer befolyásos szereplői között kiegyensúlyozottabb a viszony.
Már bitcoin-ATM is van
Július elején tartották Londonban azt a meghívásos konferenciát, ahol kifejezetten a bitcoin-alapú fejlesztői és vállalkozói szcéna legnevesebb képviselői és kockázati tőkés befektetők találkozhattak. A konferencián élőben is bemutatkozott számos új fejlesztés, például a régóta beharangozott bitcoin ATM itt is éles működés közben volt megtekinthető és kipróbálható.
Bitcoinért ölelést - a magyarországi konferencián is láthattuk, mi mindent vehetünk az új pénzért |
Elegük van az amerikai jogi csűrés-csavarásból
A panelbeszélgetések egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy az informatikai startupoknak hagyományosan legkedvezőbb helyszín, az Amerikai Egyesült Államok a Bitcoin-alapú vállalkozásoknak egyelőre inkább teher, semmint előny. Jered Kenna, a San Francisco-i Tradehill bitcoin tőzsde vezetője szerint vállalkozása esetében a jogászok aránya messze meghaladja egyéb startupoknál tapasztalható mértéket, holott a szabadalmi ügyek terén eddig sem volt elhanyagolható az erre fordított emberi és anyagi erőforrás egy innovatív vállalkozás esetében.
Mi az a bitcoin? Hackervaluta, bűnözők, terroristák vagy szabadságharcosok eszköze, de a mindennapi életben is egyre inkább használható a bitcoin, amelyhez nem kell jegybank vagy bank, nem ellenőrzik államok és hivatalos szervezetek. A világ leggyorsabban dráguló devizája a pénzvilág érdeklődését is kezdi felkelteni, ám nem veszélytelen. Részletek korábbi összeállításunkban >> |
Ezt a megállapítást fogalmazta meg még élesebben Erik Voorhees, a Coinapult e-mail tranzakciós felület alapítója is, aki szerint az amerikai hivatalok akadékoskodása miatt vélhetőleg az USA-n kívüli terepen kell folytatniuk azoknak, akik a tranzakciós szisztéma bankokkal szomszédos határterületein innoválnak.
"Évekbe telhet, mire kiforrott, és szakmailag is megalapozott álláspontot sikerül kialkudnia a Bitcoin fejlesztői közösségnek az amerikai szabályozó hivatalokkal, eközben azonban túlhaladnak minket azok a vállalkozások, akik nyugodtabb környezetben fejlődhetnek, ahol rendelkezésre áll a fejlesztői tudás, az infrastruktúra és a jogi megítélés is egyértelmű.” – állítja Voorhees.
Irány Afrika?
A konferencia több résztvevője is lehetséges versenytársként említette az ázsiai, közép-amerikai vagy akár az afrikai országokat, nem elsősorban a szabályozói biztonság, hanem a nemzetközi bankok befolyásának alacsonyabb volta miatt. „Egyes afrikai országok akár pilot-projektként is szolgálhatnak, hiszen hol máshol lenne létjogosultsága biztonságos pénzügyi szolgáltatásoknak, mint olyan helyeken, ahol még bankok és bankszámlák is alig vannak.” – mondja Voorhees.
Láttunk már ilyet?
A háború csak most kezdődik? Az első hazai bitcoin-találkozó egyik fő kérdése az volt, hogyan lehetne az új számítógépes fizetőeszközt a mindennapok részévé tenni, akár egykor az mp3 zenei formátumot. A bitcoin konfliktusba került a hivatalos pénzügyi rendszerrel, és a háború még csak most kezdődik. |
A konferencia magyar résztvevője, Blummer Tamás, a Bits of Proof Zrt. vezetője szerint érzékelhető volt, hogy a Bitcoin megítélésének alakulása sokban hasonlít az IT-történelemben már korábban megélt időszakokhoz. „A kockázati tőkések úgy viselkednek, mint az ezredfordulós internet-boom idején. Érzékelik, hogy valami nagy dolog van születőben, ugyanakkor benchmarkok és kézzelfogható piaci elemzések hiányában csak saját megérzéseikben bízhatnak befektetési döntéseiknél.
Aki érti milyen változások előtt állnak a pénzügyi szolgáltatók és ehhez hogyan illeszthető az üzleti terve, az jó eséllyel nyerheti el a befektetők bizalmát” – meséli az eseményről Blummer. „Ugyanakkor hasonlítható a helyzet az online zeneletöltés indulásához is, amikor mindenki tisztában volt vele, hogy olyan technológia létesült, ami már nem tömködhető vissza a palackba, viszont egyértelmű volt, hogy meg kell vívni a csatát a szerzői jogok témájában a teljhatalmú kiadókkal.”
Mindebből Blummer szerint az a következtetés is levonható, hogy hova vezet ez az egész: „Teljesen nyilvánvaló, hogy a korábbi példákhoz hasonlóan néhány, lobbiharcokkal és szabályozói túlkapásokkal terhelt évet követően a Bitcoin-protokoll egyszerűsége, olcsósága és biztonsága okán felveszi a versenyt a bankok által lebonyolított tranzakciókkal. Az az ország, amelyik ennek a mozgalomnak szabályozói oldalon kedvező helyszínt kínál, az évekkel előzheti meg azokat, akik csak a kellő bizonyosság birtokában mernének csak lépni, a piac után kullogva” – vélekedik Blummer.