A Budapesti Értéktőzsde az áruszekcióban kereskedhető termékek körét új típusú határidős kontraktusokkal egészíti ki. 2011. december 1-jétől a malmi búza, a takarmánykukorica és a nagy olajtartalmú napraforgómag esetében lehetőség nyílik a készpénzes elszámolással történő teljesítésre is.
Az új, készpénzes elszámolású határidős termékek szinte minden paraméterükben (árlépésköz, áru minősége, lejárati szerkezet) megegyeznek a megfelelő fizikai teljesítésű termékkel. A készpénzes elszámolású határidős termékek egyes lejáratainak elszámolóárai minden esetben a mögöttes termékét képező fizikai teljesítésű határidős termék megfelelő lejáratainak elszámolóárai lesznek.
A teljesítés módján túl az egyik különbség a kontraktus mérete. A kisebb tételben történő kereskedés elősegítése miatt a kontraktusméret minden készpénzes elszámolású termék esetében 100 tonna helyett 25 tonna lesz. A fizikai teljesítésű termékhez képest a másik különbség a lejáratok megnyitásának módja. A készpénzes elszámolású lejárat akkortól lesz kereskedhető, amikor a megfelelő fizikai teljesítésű lejáratban először kialakul elszámolóár. (Ez a gyakorlatban a fizikai teljesítésű termék adott lejáratában történő kötés napját követő első tőzsdenap.)
A készpénzes elszámolású határidős gabonakontraktus elsősorban azon kisbefektetők számára lehet vonzó, akiket eddig a fizikai szállítás kizárólagossága tartott távol az árupiaci termékektől.
Egymilliárd forintos start
Friss tőzsdei és árupiaci árfolyamok a Privátbankáron >> |
November 29-én elindult a Masterplast törzsrészvényeinek kereskedése a BÉT-en. A társaság 10 millió darab, egyenként 100 forint névértékű, 1 milliárd forint össznévértékű dematerializált, névre szóló törzsrészvényével a B BÉT részvény szekciójának ”B” kategóriájában lehet kereskedni. A vállalat részvényeinek tőzsdei bevezetése a 2011-es év ötödik részvénybevezetése a Budapesti Értéktőzsdén.
"Szeretnénk megkülönböztetni magunkat azoktól a cégektől, akik esetleg nem világos koncepció mentén döntöttek a tőzsdei bevezetés mellett: nekünk tényleg tőkebevonás a célunk, amiből a gyártókapacitás fejlesztését finanszírozzuk" - fogalmazott Tibor Dávid, a társaság elnök-vezérigazgatója a tőzsdei bevezetést bejelentő októberi sajtótájékoztatón. A vállalat vezetői fontosnak tartják, hogy a technikai bevezetés ellenére végül a jövőre esedékes tőkebevonás után már a részvények valóban likvid, kereskedhető papírjai legyenek a Budapesti Értéktőzsdének.
December 1-jén újabb papírral bővül a kínálat: megkezdődik a kereskedés az egészségügyi és más humáncélú informatikai rendszereket fejlesztő Optisoft Nyrt. papírjaival - részletek >>