Leminősítette az OTP Bank oroszországi érdekeltségét, az OJSC OTP Bankot pénteken a Moody's Investors Service, elsősorban az orosz OTP-leányvállalat eszközminőségének romlásával indokolva a lépést – jelentette az MTI. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja Londonban bejelentette, hogy az eddigi "Ba2"-ről egy fokozattal "Ba3"-ra rontotta az orosz OTP-bank devizában és hazai valutában vezetett betétállományának hosszú távú besorolását. A rontott betéti osztályzat kilátása továbbra is negatív.
A hazai anyabank hosszúlejáratú deviza betétjének minősítése egyébként Ba2, a hosszúlejáratú forint betéteké pedig Ba1. A pénzintézet és leányvállalatai számos egyéb osztályzatánek áttekintésére egy külön weboldalt tartanak fenn.
A Moody's ezen kívül "D mínusz"-ról "E plusz"-ra rontotta az oroszországi bank pénzügyierő-osztályzatát, amely így most "b1" alapszintű adósminőség-értékelésnek (baseline credit assessment, BCA) felel meg. A BCA mutatóval a Moody's az adott bankok önálló, saját, belső pénzügyi erejét méri a rendkívüli állami segítség lehetőségének kiszűrésével.
Közben Oroszországban további jelei vannak a pénzügyi rendszer válságának. Az orosz jegybank szerdán 1,5 milliárd dollárt, múlt péntek óta összesen csaknem 3,3 milliárd dollárt költött a rubel védelmére, de nem sok eredménnyel, az orosz fizetőeszközt csütörtökön ismét intervencióval kellett megtámogatni. Az orosz gazdaság gyakorlatilag teljes leállása és a jelentős tőkekiáramlás miatt megingott a befektetők bizalma a rubel iránt, ami miatt az árfolyama fokozatosan süllyed – írta az MTI.
A csütörtöki orosz jegybanki intervenció nagyságát még nem tették közzé, rendre két munkanappal később hozzák ugyanis csak nyilvánosságra, hogy mennyit kellett költeni a rubel védelmére. A pénzügyi beavatkozás összegét azonban nagyjából ki lehet számítani abból, hogy a jegybank a dollárból és euróból álló valutakosár alsó és felső küszöbét 15 kopejkával 36,00-45,00 rubelre tolta ki. A jegybank gyakorlatában minden öt kopejkás sávszélesítés 350 millió dollár eladását jelenti.
Oroszországból 85,2 milliárd dollár tőke áramlott ki az idei első kilenc hónapban, ami csaknem kétszerese az egy évvel korábbi 44,1 milliárd dollárnak. Az orosz jegybank által közölt adatok szerint az idei harmadik negyedévben a tőkekiáramlás csaknem 12 milliárd dollár volt, az első félévben pedig mintegy 73 milliárd dollár. Elvira Nabiullina, az orosz központi bank elnöke október elején azt mondta, hogy idén a tőkekiáramlás nagysága meghaladhatja a 90 milliárd dollárt.