Svájc készen áll arra, hogy fellépjen a további frankerősödés ellen, amit az európai válság okozott – mondta a svájci pénzügyminiszter, akinek a szavait a Reuters idézi. A tárcavezető tőkekorlátozást, és negatív kamatokat említett. A hagyományosan biztonságosnak tekintett Svájc devizáját nagy mértékben erősítette a piacokon az elmúlt hónapokban eluralkodott félelem. A befektetők nagy része ugyanis úgy döntött, hogy inkább az alacsony kamatozású (esetleg ráfizetéses), viszont biztonságos befektetéseket választja. Így fújódott az arany piaca, és ez volt a magyarázat arra, hogy az amerikai dollár jó formát mutat annak ellenére, hogy az Egyesült Államok gondjai távolról sem oldódtak meg.
A svájci frank erősödése súlyos gondokat okozott több országban is, erre a legjobb példa Magyarország, ahol a gondatlan pénzügyi felügyeleti rendszer évekig engedte az alacsony kamatok miatt népszerű svájci frank-hitelek elterjedését. A svájci gazdasági, és pénzügyi vezetést azonban jobban aggasztja, hogy a legújabb jelentések szerint az erős deviza miatt jövőre a gazdaság lassulása várható, emiatt pedig nőhet a munkanélküliség az amúgy példásan teljesítő országban.
Eveline Widmer-Schlumpf pénzügyminiszter azt mondta több forgatókönyvet is kidolgoztak arra az esetre, ha az euróövezet válsága miatt folytatódik az erős vételi nyomás a frank piacán. Ezek között vannak a tőkekorlátozás, és a negatív kamatok lehetősége, bár ezzel kapcsolatban felidézte, hogy azok az országok amelyek erős központi kontroll, és negatív kamatokat alkalmaztak, nem számolhatnak be jó tapasztalatokról.
Másik lehetséges lépés, hogy a svájci frank, és euró lehetséges ingadozási sávját feljebb emelik. Jelenleg egy euróért nagyjából 1 frank 20 pfenniget kell adni, legalábbis ez a rögzített bankközi határ, ameddig a frank erősödhet az európai devizával szemben. Amikor az árfolyam megközelítette augusztus elején a paritást, akkor vált égetővé valami lépés bejelentése. Az 1,20-as sáv azonban úgy tűnik nem volt elég, a svájci jegybank a piaci várakozások szerint az 1,25-ös, akár az 1,30-as szintig is emelheti a határt, mesterségesen gyengítve ezzel a devizát. Ez ugyanakkor jelentős költséget okoz a központi banknak, hiszen eurót kell vásárolni, és frankot eladnia nagy mennyiségben, hogy tartani tudja ezt a sávot. Itt tudja megnézni a legfrissebb árfolyamokat.