1p
A márciusban csökkenő aranyárat több jegybank is igyekezett aranyvásárlásra kihasználni, a legnagyobb vevők Mexikó, Oroszország és Törökország voltak. Így beigazolódtak korábbi híresztelések, amelyek agresszív jegybanki aranyvásárlásról számoltak be az elmúlt hónap folyamán a tőzsdén kívüli kereskedésben.

A Bloomberg hírügynökség értesülése szerint márciusban ismét jelentős volumenben zajlottak intézményi aranyvásárlások, miután az év első két hónapja e tekintetben még valamivel csendesebben alakult. Januárra 15,1 tonna növekményt, februárra 3,1 tonna csökkenést jelentett még korábban az Arany Világtanács nemzetközi összesítésben. A friss márciusi adatok most a Nemzetközi Valutaalaptól származnak.

Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint a két legnagyobb vásárló Mexikó és Oroszország voltak. A közép-amerikai ország 16,8 tonnával növelte a jegybanki aranykészleteket, amelyek most elérik a 122,6 tonnát. Mexikó egy éve kezdett masszív aranyvásárlásba, míg ezt megelőzően évtizedekig 10 tonna alatt volt az ország aranytartaléka. Oroszország ezzel szemben már évek óta következetesen tornázza felfelé a központi bank aranykészletét. Az aktuális adatok szerint márciusban újabb 16,5 tonna nemesfém vándorolt a jegybanki értéktárába.

A Közel-Kelet egyik legaktívabb aranypiaci szereplője Törökország. Ankara márciusban az adatok szerint 11,5 tonnával gyarapította központi pénzintézete aranytartalékát. A jegybanki készlet tavaly év végén ugrásszerűen már 200 tonna közelébe növekedett a korábban évekig változatlan 116 tonnáról. A növekedés vélhetően annak eredményeként következett be, hogy az ankarai kormány a tavalyi utolsó negyedévben hozott egy intézkedést, amely szerint az ország kereskedelmi bankjai a kötelező tartalék képzést a központi bank felé arannyal is teljesíthetik. További aranyvásárlások történtek még Kazahsztán (+4,3 tonna), Ukrajna (+1,2 tonna), Tádzsikisztán (+0,4 tonna) és Fehéroroszország (+0,1 tonna) részéről. Egyedüli eladóként Csehország vált meg 0,1 tonna aranytól.

Az adatok összesítése azt mutatja, hogy a nemzetközi aranytartalékok a múlt hónapban 50,7 tonnával bővültek, vagyis a jegybankok márciusban ismét nettó aranyvásárlóknak bizonyultak. Ezzel folytatódik az utóbbi években megfigyelhető trend, amely szerint a fejlett országok korábbi aranyeladásai elapadtak, a feltörekvő országok pedig ütemesen próbálják behozni lemaradásukat az arany tartalékolásában.

A jegybankok célja a portfóliók diverzifikálása révén a devizatartalékokban rejlő kockázatok mérséklése. Mexikóban az arany részaránya a devizatartalékokban aktuálisan mindössze 3,9 százalék, Oroszország esetében pedig ugyanez 9.7 százalék, ami elmarad a 12 százalék feletti világátlagtól, nem is beszélve a két legnagyobb aranyvagyonnal rendelkező országgal, az Egyesült Államokkal és Németországgal való összehasonlításról, ahol ez az arány több mint 70 százalék.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG