A Brent típusú olajért csütörtök kora délután hordónként 78 dollárt kellett fizetni decemberi szállításra, ami újabb négyéves mélypont. A világ legjelentősebb energiafogyasztójának számító Kína ipari termelési és beruházási rátájának növekedési üteme csaknem 13 éves mélypontra lassult októberben. Ez megfelel a várakozásoknak, ami szerint mérséklődni fog az ázsiai ország üzemanyag-igényének növekedése.
Jövőre 1 millió hordóval, napi 29,2 millió hordóra csökken az igény a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) olajtermelése iránt a szervezet eheti előrejelzése szerint. A 12 tagú OPEC adja a világ olajtermelésének csaknem harmadát.
Az OPEC tagjai november 27-én Bécsben találkoznak, hogy megtárgyalják válaszukat az utóbbi hónapok mintegy 30 százalékos olajár-zuhanásra. A bécsi ülésen arról kell dönteni, hogy szükség van-e a termelés visszafogására a nyersolaj árának emelkedése érdekében.
Az OPEC 2008 óta nem csökkentette termelését. Néhány tagállam, köztük Katar csökkenteni kívánja a kitermelését. Azonban a csoport legbefolyásosabb tagja, Szaúd-Arábia a kitermelés visszafogása helyett inkább a piaci részesedés megtartását tartja fontosnak.
Egy olajipari szakértő szerint az arab ország hordónkénti 75 dolláros árnál avatkozik csak be a piaci folyamatokba a kitermelés visszafogásával.