„A harmadik évezred első nagy pénzügyi és gazdasági világválsága még korántsem ért véget, a kilábalás még hosszú éveket vehet igénybe. A fejlett világ a válság tüneteit brutális dózisban adagolt ’gyógyszereléssel’ (pénznyomtatással és költségvetési lazítással) próbálta kezelni, ami sikeresen megakadályozta a teljes összeomlást. A ’bedrogozott’ beteg – miközben kezd egyre inkább hozzászokni a gyógyszerekhez – több év elteltével sem tud saját lábára állni, panaszai időről időre kiújulnak, amit a gyógyszeradag emelésével próbálnak kezelni. Bár jelenleg Európa tűnik a legbetegebb kontinensnek, de az értékelésnél figyelembe kell venni, hogy az orvosok itt jóval óvatosabban bánnak a gyógyszerek adagolásával” – írja a Pioneer Alapkezelő.
Muszáj kockáztatni a negatív reálkamatok miatt
Forián Szabó Gergely vezető elemző szerint a helyzet talán már nem annyira vészes, az EKB által tavaly és végén és idén végrehajtott lépések miatt van védőháló, a eurozóna puhább landolást produkálhat. Az EKB csodafegyvere, az LTRO meglepően jól sült el, de ez nem tartott sokáig, mára ismét megingott a periféria. Hosszú távon nagy kérdés, hogy a pénzbőségnek lesz-e ereje a gazdaság fellendítéséhez? Másrészt jelenleg „bedrogozott állapotban” vannak a gazdaságok a pénznyomtatástól, de majd önállóan is lábra kell tudni állniuk, pénznyomtatásból fakadó stimulusok nélkül.
Beköszöntött a negatív reálkamatok időszaka a fejlett világban, 1,5 százalékon a német tíz éves állampapír-hozam, Japánban pedig egy százalék alatti. A megtakarítások értékének megőrzéséhez így kockázatot kell vállalni. Ha a negatív reálkamat tartósan fennmarad, ami nagyon valószínű, akkor olyanok is kockázatot fognak vállalni, akik ezt más körülmények között maguktól nemigen tennék. Ez a befektetések világát is torzítja – mondta a szakember.
A drachma nagyon fájdalmas megoldás lenne
A spanyol bankválság valószínűleg csak a jéghegy csúcsa, és előbb-utóbb spanyol mentőcsomag is jöhet. Ha a spanyol bankrendszer reorganizációjának várható költségeit is számoljuk, akkor 100 százalék körüli is lehet a GDP-arányos hiány. Egyelőre próbálják a politikusaik tagadni, hogy külső segítség kell, de ez várhatóan változni fog.
A görög történet kezd leegyszerűsödni, a kérdésfeltevés lassan az lesz, hogy eurót akarnak-e, vagy drachmát. Ha így teszik fel a kérdést, akkor lehet, hogy másképp fognak dönteni, mert a drachma visszahozatalával rövid távon sokkal nagyobb jóléti veszteséget szenvednének – véli Forián Szabó Gergely. A fertőzés terjedése tűnik a legnagyobb kockázatnak, ezért már most is tűzfalat igyekeznek húzni Görögország köré. Görögország súlya azonban világszinten nem akkora, hogy nagy felfordulást okozna a világgazdaságban.
Nem jó túlértékelni a forint idei teljesítményét
Abszolút hozammal indulna a Pioneer Regatta Abszolút hozamú alapot szeretnének indítani májusban Pioneer Regatta néven. Az alap mérsékelt kockázatú abszolút hozamú stratégiát követ majd, a rövid távú állampapírok RMAX indexe felett évente 3-4 százalékpont hozam elérése a cél. A többi abszolút hozamú alaphoz hasonlóan szabad kezet kapna az alapkezelő, szinte minden befektetési szegmenst le tudnak majd fedni, saját fundamentális elemzései alapján a budapesti befektetési csapat fogja kezelni a vagyont. A jegyzés május 14-től június 15-ig tart majd.
|
Itthon még mindig az EU/IMF hitelkeret a fő sztori, az EU adott egy kis engedményt. Óriási szerencsénk, hogy sikerült az Orbán-Barroso találkozón eredményt elérni, különben 300 forint/euró körüli szintről indultunk volna, onnét gyengült volna csúnyán tovább a forint. A megállapodás várható időpontjával kapcsolatban a harmadik negyedév a legreálisabb, de ennek is örülnek a piacok.
Január óta a forint erősödése minden más devizát lekörözött, csúcstartók vagyunk. Egy évre visszatekintve viszont kilenc százalékos veszteséggel az utolsók egyike a forint, az elmúlt egy évet tekintve már egyáltalán nem túl optimistán vannak árazva a magyar eszközök. Például Romániával, Törökországgal, Lengyelországgal összehasonlítva is kiugróan magas a CDS-árazásunk, óriási csődkockázatot és bizalmatlanságot jelez.
Adósságpályánk fenntarthatatlan, IMF nélkül nincs kamatcsökkentés
A magyar adósságpálya ilyen magas kamatszintek, hozamszintek mellett fenntarthatatlan, a hosszú hozamoknak lejjebb kellene jönniük ahhoz, hogy finanszírozhatóak maradjunk. Nagyon veszélyes adósságpályán mozgunk – mondta el az elemző.
Ha lesz IMF-megállapodás, akkor Forián Szabó Gergely szerint a Monetáris Tanács is jó szívvel vágja majd meg a kamatot, amit eddig a gyenge forint és a nagyfokú eladósodottság miatt nem szorgalmaztak. Ha elindulnak a kamatcsökkentések, akkor jöhet egy hirtelen nagyobb hozamcsökkenés, amikor a piac beáraz előre egy egész sorozatot.
Mély nyomokat hagyott az „elmúltpárév”
Két oldalról erősödhet a magas piac, javulhat eszközeink árazása, egyrészt ha csökken a „nemzetközi zaj”, másrészt, ha meglesz a hitelmegállapodás. Bár az utóbbi sem csodaszer, hitelkerettel is el tudja magát hagyni a piac, amint történt ez 2009 elején. De még ha be is indul egy egyértelmű fellendülés, akkor is sokáig óvatosak lesznek a befektetők, akkora nyomokat hagyott a fejükben az elmúlt pár év.