Nincs egyelőre áttörés az EU-csúcson - Karsai Péter értékelése szerint, a Commerzbank treasury sales munkatársának kommentárja szerint nincs a tagállamok között közös nevező. Az EU-csúcs tegnapi tárgyalási napja hajnalban fejeződött be, ahol arról döntöttek, 17 tagállam új kormányközi szerződést köt egymással és arra biztatják az euróövezeten kívüli tagállamokat, hogy a pénzügyi fegyelmet előíró szabályzathoz azok is csatlakozzanak.
Az eurózónatagokon kívül a nagy többség homogén egységet képviselt, de négy EU-tag fenntartásokkal élt. Anglia és Magyarország elutasította a felvetett francia-német szigorúbb szabályozásokat - pontosabban London biztosan nemet mondott, míg Budapest végül a parlamenti ratifikáció mellett döntött, hasonlóan diplomatikusan választ adott Cseh- és Svédország is.
Az első kör alapján 27-ből legrosszabb esetben 23- an aláírhatják az új egyezményt, ami végső soron nem rossz eredmény, bár tény, hogy Anglia kimaradása foltot hagy az egész EU reformfolyamat megítélésén, és a reformfolyamat lassabbá válik így - véli Karsai.
Nem az eurózóna-paktumon múlik a forint árfolyama
Az EU kongresszus előtt az EKB kamatdöntés sajtótájékoztatója fordulópontot hozott, vagy legalábbis kizökkentette az EUR/HUF árfolyamát a 300 körüli oldalazós zónából, Mario Draghi szavai elbizonytalanította a piacokat, a kockázatkerülés lett úrrá, ennek hatására 306 fölé is került a kereskedés.
A mai brüsszeli fejlemények ennek fényében nem valószínű, hogy gyors forinterősödést eredményezhetnek, fokozatosan viszont még mindig van esély arra, hogy tartósabban 300 alatt rekedjen meg az euró/forint árfolyama, de mindez döntően a kormány-IMF tárgyalásokon fog múlni.
További árfolyamok itt >>>