4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elképesztő emelkedésen megy keresztül a számítógépes, „titkosított” pénz, a bitcoin árfolyama, két hét alatt megduplázódott az értéke, már 600 dollárt is adtak érte. Vajon miért, a kínaiak tehetnek mindenről?

Alig két hete volt, hogy a bitcoin nevű furcsa számítógépes fizetőeszköz árfolyama meghaladta a tavaszi, 266 dollár körüli rekordszintet. Tavasszal, március közepén még a ciprusi bankválsággal magyarázták, hogy az árfolyama az egekbe szállt, pár hónap alatt a többszörösére emelkedett. De az újabb őrület ma 600 dollárra is felhajtotta, legalábbis a MtGox nevű tőzsdén, amely sokáig a vezető piactérnek számított.

Az elképesztő emelkedésnek ráadásul jelenleg nincsen semmilyen olyan előzménye, mint márciusban, nincs közvetlen bankválság vagy bármilyen falrengető esemény, és mégis. A MtGox problémái miatt ugyan már nem számít a vezető bitcoin-tőzsédnek, sőt a csődjétől való félelemmel magyarázzák, hogy ott drágább a virtuális pénz, mint másutt, de a többi tőzsdén is ugyanez az irány, rekordok dőltek.

A Bitstamp nevű rendszeren is minden korábbinál magasabb az árfolyam, 532 dollárnál tetőzött ma a Bitcoincharts adatai szerint. A magyarországi lakosok számára az EU-n belüli Sepa-átutalással könnyebben elérhető Bitcoin.de rendszeren 442 euró, azaz 600 dollár körüli árak voltak legutóbb, de egyes üzletekben állítólag nap közben alig maradt el az ár az 500 eurótól. (Lásd a grafikont, ahol a karikák a konkrét üzleteket, a vonalak 3, illetve 12 órás súlyozott átlagárfolyamot jelölik.)

 

Vannak elméletek, amelyek szerint a bitcoin egy lufi, pilótajáték, pusztán téveszme, amely egyszer majd összeomlással és elértéktelenedéssel fenyeget. A másik véglet szerint viszont – mivel a bitcoinok mennyisége korlátozott, és még csak nagyon kevesen használják, miközben nagyon sok tartalék van a felhasználásában – örökkön örökké emelkedésre van ítélve, „hiperdefláció” fenyegeti, akár százezer vagy egymillió dollárt is simán megérhet majd a jövőben egyetlen egysége. (Egy erről szóló írás itt olvasható, a szerző felettébb jól tette, hogy minden megtakarítását bitcoinba fektette. De a Facebook révén híressé és gazdaggá vált Winklevoss-fivérek is hasonlóan gondolják.)

 

De ha sokan várták is, mi lehet annak az oka, hogy szárnyakat kapott? Sokan Kínára mutogatnak, a Bitcoin.hu-n magyarul megjelent CNBC-s írás például ezt írja, egy kínai szakértőt idézve: „Kínában a pénzes befektetők első célpontja hagyományosan az ingatlanpiac, a második pedig a tőzsde, de mivel az előbbi már tetőzött és szigorúan ellenőrzik, az utóbbin pedig egy ideje lényegében minden részvény gyengélkedik, egyre inkább másfelé kell fordulniuk. Amióta pedig a Kínai Központi Tévé bemutatta az embereknek a bitcoint [még márciusban], azóta egyre többen és többen fektetik bele a pénzüket.” Egy másik vélemény szerint pedig „“Kína valóban felfuttathatja vagy teljesen tönkre is teheti a bitcoint és a bitcoin-elfogadást”.

Egyébként tavasszal már az a jelenség is, hogy a vezető gazdasági sajtóban helyet kapott a bitcoin, vagy hogy világhíres közgazdászok és tudósok érezték szükségét nyilatkozni róla, újdonságnak és áttörésnek számított. A lakosság nagy többsége, sőt a szakemberek egy része azonban még mindig nem hallott róla vagy nem veszi komolyan, ami elképesztő tartalékokat jelenthet vásárlóerőben is.

Nemrég e sorok írójának Magyarország egyik legjobb, negyvenes éveiben járó befektetésialap-kezelője is úgy nyilatkozott róla, hogy ez neki túl bonyolult, ezt ő nem érti, ehhez túl öregnek érzi magát. Lehet, hogy egyszer felül kell majd vizsgálnia a véleményét…

"Ölelést adok bitcoinért" - írják a pólón.

Bár jelenleg nincsen ciprusi válság, a világ nagy részén változatlanul a válsághangulat uralkodik. A főbb jegybankok – USA, Nagy-Britannia, Japán, sőt EU – pénzt nyomtatnak, miközben látszólag nincsen infláció, de gödörben a kamatok is. A hagyományos menedéknek számító nemesfémekből a tavaszi hatalmas aranyzuhanás után eléggé kiábrándulhattak a vevők. A bitcoint viszont, amiből jelenleg mindössze 12 millió darab létezik, még csak most kezdik felfedezni.

Mire ezt a cikket befejeztük, a MtGox-on 620, a Bitstamp-en 535 dollárra emelkedett egy bitcoin árfolyama.

(E sorok írója sajnos mindössze 1,98 bitcoin boldogtalan tulajdonosa.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG