Most akkor hogy áll az amerikai gazdaság?
Még mindig a pénteki amerikai munkaerőpiaci adatokon rágódnak a befektetők, se kiköpni, se lenyelni nem tudják, hogy a vártnál sokkal jobban alakult a helyzet az amerikai kormányzat részleges leállása ellenére. A meglepetést hozó adat miatt sokan arra számítanak, hogy a Fed mégis megkezdi még idén a gazdaságélénkítő program kivezetését - hiába próbálta azóta Ben Bernanke és több Fed-munkatárs is nyugtatni a kedélyeket, mondván: egy fecske nem csinál nyarat, az amerikai gazdaság kezét csak akkor szabad elengedni, ha rögtön utána nem esik az arcára.
Csütörtökön lesz Bernanke utód-jelöltjének meghallgatása; amióta bedobták a nevét, Janet Yellen nem sokat beszélt a monetáris politikáról. A piacok egyértelműen a galambok között tartják számon, azaz a kötvényvásárlási program folytatását, illetve csak nagyon lassú kivezetését várják tőle hivatalba lépése után. A Reuters összeállítása szerint ha csütörtökön kiderül, hogy mégsem annyira galamb, mint gondolták, akkor komolyabb mozgások is beindulhatnak a piacon.
Az euró egy kicsit erősödött, elszakadt a héthetes mélypontról, szerda hajnalban 1,3450-nél is járt a jegyzés - csütörtökig maradhat az oldalazás a piacon.
Friss árfolyamok >> |
Szenved a forint
A forint a feltörekvő devizákkal együtt megszenvedte a dollár erősödését, a váratlan európai kamatvágást és a pénznyomda körüli bizonytalanságokat. Erre még egy nagy lapáttal rátett a meghökkentően alacsony szintre eső infláció, ami a jegybanknak muníciót ad a további kamatvágásokhoz. Szerda reggel is járt már 299 fölött az euró jegyzése, az árfolyam csütörtökig 300 forint közelében maradhat.
Friss árfolyamok >> |
Ma megismerjük a legutóbbi kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét, kiderül, mennyire volt egységes a Monetáris Tanács a 20 bázispontos kamatvágásnál. Mivel azonban a döntéskor még nem volt ismert a vártnál jóval alacsonyabb inflációt mutató adat, minden bizonnyal óvatosabb hangvételű közlemény várható, mint amit most írnának a döntéshozók.