A 999,9 tisztaságú arany könnyen értékesíthető, ezért érdemes átgondolni hogyan tudható biztonságban. Az 50, 100 grammos aranylapok viszonylag kis méretűek, és még az egy kilogramm súlyú tömbök sem nagyobbak egy átlagos nagyságú mobiltelefonnál, tárolásuk nem okoz fizikai problémát tulajdonosaik számára. Az akár zsebben elférő 1-10 milliós megtakarítás biztonságos tárolását azonban érdemes körültekintően megoldani, hiszen a betöréses lopások száma tavaly a Legfőbb Ügyészség adatai szerint 17,4 százalékkal emelkedett.
Nagy Attila, a Solar Gold Zrt. értékesítési igazgatója szerint az aranybefektetés védelmére többféle megoldás is választható, akár otthon, akár banki széfben tárolhatjuk, vagy professzionális szolgáltatónál tároltathatjuk a készpénzzel egyenértékű nemesfémtömböt. Természetesen a kockázat is a kiválasztott megoldással arányos.
Professzionális őrzés
A befektetési arany megvásárlásakor az azonnali letéti őrzés jelenti a legnagyobb fokú biztonságot, ekkor a megvásárolt aranytömb el sem hagyja tulajdonosával a kereskedési teret, az aranyszállítást ellátó logisztikai partner páncéltermébe kerül. Az őrzés éves díja őrzött értékre vetítve 0,6-1,15% százalék közt mozog, az őrzés értékhatára nem korlátozott. Nagy Attila szerint az igény a professzionális tárolásra egyre nő, ma már körülbelül minden hatodik befektető él ezzel a lehetőséggel.
Banki széfek
A befektetési arany banki széfben is elhelyezhető és őrizhető. A bank ebben az esetben természetesen csak vagyonunk megőrzését vállalja, míg azt pénzügyi célokra nem használhatja saját üzletmenetében, így a széfben elhelyezett megtakarítások után kamatot nem fizet. A széfek bankbiztonságilag védett, őrzött helyiségben vannak beépítve, és csak az ügyfél, illetve a banki kulcs/kód együttes használatával nyithatók.
A kisméretű banki széfek fix - 2500 forinttól induló - havidíj mellett vehetők igénybe a készpénz és egyéb értéktárgyak biztosítására, általában minimális időtáv megjelölése mellett. Érdemes tudni, hogy egy-egy banki széf biztosítási összeghatára általában 2 millió forintig terjed, és a bank jobbára a banki nyitvatartási időben biztosít hozzáférést a széf tartalmához ügyfelei számára.
Otthoni tárolás
Az aranyba fektetők egy része megingathatatlanul, mindenképpen otthon szeretné tárolni befektetését - vagy annak egy részét -, ezért azt fontos tudni, hogy milyen feltételekkel járható ez az út biztonsággal - mondja Nagy Attila. Az otthoni őrzésnél a minimális fizikai követelmény a MABISZ által minősített, speciálisan zárható, rögzíthető széf, az elektronikus védelmi rendszer, illetve a lakásbiztosítások ingóságokra is kiterjedő fedezete. A biztosítások a befektetési aranyat az értéktárgyak közé sorolják, a lakásbiztosítás ingóságokra vonatkozó része pedig csak korlátozott összeghatárig vállalja az ilyen típusú kockázat fedezését. Az értéktárgyakat a biztosítók alapesetben általában 2 millió forintos értékhatárig biztosítják, e felett már mindenképpen szemlére és egyéni elbírálásra van szükség. A biztosító szakértőjének véleménye alapján növelhető a biztosítási limit a lakásbiztosítás részeként, vagy külön kiegészítő biztosítást kell kötni az aranytömbök védelme érdekében.
Amit a széfekről tudni érdemes A minősített értékszéfeket a Magyar Biztosítók Szövetsége sorolta kategóriákba, ezekhez kockázatvállalási értékhatárokat is meghatározott. A MABISZ által kiadott minősítés a széf fontos termékjellemzője, a minősítés jelzi, milyen biztonságot nyújt egy-egy széf. A gyakorlat szerint a biztosítótársaságok is ezt a besorolást alkalmazzák, s a minősítéssel nem rendelkező széfeknél legtöbbször nem térítik meg az esetleges kárt. A számos kategória (A, AA, B, C, D, E, G, I, K, M, S1,S2) különböző tulajdonsággal, biztonsági szinttel rendelkező széfet határoz meg. Az egyszerűbb értékőrző eszközök ötszázezertől 1,5 millió forintos értékhatárig, a komolyabb védelemre képes páncélszekrények 2-20 millió forintig, az általában vállalatok által használt, legellenállóbb széfek 70- 300 millió forintig biztosíthatók. A minősítés megléte mellett még két előírást kell a felhasználónak betartania a biztosítói kártalanításhoz. Egyrészt a széfet az előírásoknak megfelelően biztonságosan rögzítenie kell, másrészt tájékoztatnia kell a biztosítót a széf meglétéről. |