Kína olajkitermelése egyenletesen fog nőni a következő 20 évben, míg a gázkitermelésben ugrásszerű emelkedést jósolnak a szakemberek - derül ki a föld és erőforrások tárcájának közléséből. Az olaj- és gázkitermelés olajegyenértéken számolva 2015-re 360 millió tonnára, míg 2030-ra 450 millió tonnára fog nőni; tavaly 280 millió tonna volt a kibocsátás - közölte a szaktárca illetékes igazgatója egy pekingi tájékoztatón. Szerinte a növekedéshez elsősorban a gáz ágazat fog hozzájárulni.
A jelentés szerint az országban 52 trillió köbméter gáz lelőhelyét ismerik, amelyből 32 trillió aknázható ki. E szerint a gázkitermelés 2030-ra eléri a 300 milliárd köbmétert. A főbb lelőhelyek továbbra is a belső-mongóliai Ordosz medence, az észak-nyugat-kínai Hszincsiangban a Tarim medence és a szecsuáni medence.
A tájékoztatón elhangzott, hogy Kína a következő 20 évben képes lesz fenntartani évente átlagosan a 200 millió tonnás kőolaj kitermelést, a csúcs 220 millió tonna lehet. Kína kőolajimportja tavaly, amikor 17,5 százalékkal nőtt az előző évhez képest, rekordot ért el. Az idei féléves adatok azonban már mérséklődő növekedési ütemet mutatnak, s elemzők szerint az éves növekedés mértéke 7 százalék körül lesz majd. Kína olajfüggőségi mutatója az év első felében elérte az 54,8 százalékot, egy százalékponttal volt magasabb az előző év azonos időszakához képest.