Tovább rángatják a forintot
Kisebb cikk-cakkokkal ugyan, de folytatódik a múlt szerdán kezdődött gyengülés. Az amúgy is ideges hangulatban elhangzó jegybankelnöki nyilatkozat olaj volt a tűzre, és bár a fontosnak tartott mutatókkal (költségvetési hiány, külker egyenleg) jól állunk, de a már így is alacsony, és a nyilatkozatok alapján akár tovább is csökkenő kamat vörös posztó volt a piacoknak - írja friss elemzésében Bámli Károly. A Commerzbank szakértője emlékeztet: sorra estek el a technikailag fontosnak tartott szintek, és a kisebb forinterősödések is csak arra voltak jók, hogy alapot adjanak egy újabb gyengülési hullámnak.
A feltörekvő piaci pánik közepette Magyarország kiállt a világ elé, és azt kiáltotta: ide lőjetek! A befektetők pedig vették az üzenetet, és vadásznak ránk. A piac úgy döntött, leteszteli a magyar jegybank új vezetését - mi vár ránk, hogyan mászhatnánk ki ebből a helyzetből? |
Persze a forint esete nem egyedi, az egész feltörekvő régióval szemben kisebb a kockázati étvágy, igaz például a zloty kisebb mértékben gyengült. A mi esetünkben a kamat kérdése és a török helyzet annyiban jelentet párhuzamot, hogy a piaci nyomás hatására történelmi mélységbe gyengülő líra miatt végül mégis kamatot emelt a török jegybank. A hazai deviza, bár közelit, de még messze van ettől az árfolyamszinttől, és csak remélni lehet, hogy a mi esetünkben nem következik be hasonló mozgás az MNB-t tesztelendő. Az erősödés esélye limitált, a 310-es szint környékén lehet erős ellenállás, de volatilitásra továbbra is számíthatunk.
Hétfőn egyelőre széles sávban mozog a jegyzés, 314 forint közelében is járt az euró, innen 312 alá húzódott vissza az árfolyam, köszönhetően a kedvező európai (közte a magyar) BMI-adatoknak.
Friss árfolyamok >> |
Kamatdöntés és izgalmas makroadatok
Nem fogunk unatkozni a héten: a kiemelten fontos makroadatok mellett az EKB kamatdöntő ülését lesz érdemes figyelni. A pénteki, várttól elmaradó inflációs adat láttán akár az is elképzelhető lenne, hogy ismét hozzányúl a kamatokhoz az EKB, bár ennek esélye egy rosszabb adat utánazért nem túl nagy, és amúgy sem jellemző a frankfurti jegybankárokra a kapkodás. A gazdaság állapotát, és a kilátásokat mutató indikátorok, akár a ma reggeli francia és német feldolgozó ipari beszerzési index is javuló képet mutat, ami szintén a „továbbra is figyelünk, és ha kell lépünk” típusú kommunikáció esélyét növeli - véli a szakember.
A dollár közben napok óta menetel, ma reggelre már az 1,35-ös szint alá is benézett az árfolyam. A Fed újabb 10 milliárd dollárral költ kevesebbet ettől a hónaptól értékpapír vásárlásra, a monetáris politika normalizálódása, a jó makroadatokkal karöltve továbbra is támogatólag hat a zöldhasúra. Az óceán túlpartjáról is érkeznek fontos adatok a szerdai ADP adatot a pénteki NFP és a munkanélküliségi ráta számai követik. A jelenleg 6,7%-os munkanélküliség már közel van a Fed által, a kamatemelés egyik feltételeként szabott 6,5%-os értékhez, bár annak valószínűsége, hogy már idén hozzányúlna a kamatokhoz az amerikai jegybank elég kicsi.
Mivel a piac továbbra is adatvezérelt módban van, nagyobb mozgásokra azok megjelenésekor számíthatunk - írja Bámli Károly.
Friss árfolyamok >> |