Piaci forrásaink szerint a forint most több tényező miatt is szenved; főként azért lett a leggyengébben teljesítő deviza a régióban, mert az alapkamat kritikus szinten van. A Privátbankárnak az egyik szakember elmondta, hogy sokan látják úgy: az MNB túllőtt a célon az elmúlt időszak kamatvágásaival.
A forintnak éppen ezért nem tett jót Matolcsy György tegnapi nyilatkozata sem, amely szerint van még mozgástér a kamatvágásra. A megkérdezett szakember példaként Lengyelországot hozta fel, ahol már korábban leálltak a lazítással. Ráadásul miközben nálunk a további kamatvágás lehetőségeit pedzegeti a jegybank, tegnap India és Törökország után már a harmadik feltörekvő gazdaságban, Dél-Afrikában döntöttek az alapráta emelése mellett, a magyar kamatpálya viszont nincs összhangban a folyamatokkal.
Nagy a kitettség
Ráadásul még mindig nincs megoldva a devizahitelesek problémája. Rontja a forint esélyeit az is, hogy a külföldi források aránya nagy az államadósságban, miközben például Lengyelországban főleg a belső eladósodottság nőtt az elmúlt időszakban.
Beszélni nem elég
A Privátbankárnak nyilatkozó szakember elmondta, hogy technikailag 313 körül van az a szint, ahol megállhat a gyengülés. A következő szint már 318 forint lehet, de szélsőséges esetben 317-320 forintig is gyengülhet a hazai fizetőeszköz az euróval szemben.
Forrásunk szerint az MNB-nek csak beszélnie nem elég, egy szóbeli intervenció ugyanis már nem hűti le a kedélyeket a piacon. Lépni kell, mégpedig határozottan, legalább 100-150 bázispontos kamatemeléssel. Ugyanakkor a szakember arra számít, hogy Matolcsyék legfeljebb 50 bázispontos emeléssel reagálnak, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz.
Pedig az ország devizakitettsége miatt feltétlenül lépnie kell a jegybanknak: itt nem csak a lakossági devizahitelesekre kell gondolni, hanem a vállalati szektorra is, amely szintén külföldi pénznemben adósodott el. A szakember szerint a választások előtt ráadásul nem engedheti meg magának a kormány, hogy elszaladjon az árfolyam, vagyis gyorsan és határozottan kel lépnie.