A bitcoin (BTC) nevű számítógépes, virtuális pénz, amelyet sokan a jövő pénzügyi rendszert forradalmasító pénzeszközének, mások viszont értéktelen vacaknak, pilótajátéknak, üres lufinak tartanak, szerdán újabb történelmi csúcsára ért. A MtGox nevű, egykor a legfontosabbnak számító japán bitcoin-tőzsdén a 270 dollárt is elérte az árfolyama. Az árfolyamgörbe – egyébként buborékok idején jellemző módon – szinte exponenciálisan emelkedett az utóbbi hetekben, egy hónappal ezelőtt még csak 126 dollár volt egy BTC.
Silk Road helyett eBay?
Április elején, a ciprusi bankválság, a bankbetétek egy részének elvétele után állította be az eddigi csúcsát a fizetőeszköz 266 dollárnál. Utána volt egy jókora zuhanás, amikor sokan már a lufi kipukkadását és a Bitcoin halálát emlegették. Azóta kapott hideget is, meleget is, kétszer is 60 dollárhoz közelített az árfolyama, de júliustól már alapvetően felfelé tartott. A Silk Road (Selyemút) nevű illegális, titkosított, drogokat is fogalmazó piactér – amely a bitcoint használta fizetőeszközül – október eleji lekapcsolása az FBI által csak átmeneti visszaesést okozott az árfolyamban.
Ezt sokan komoly sikerként értékelik, mert bizonyítottnak vélik, hogy nem az illegális üzletere alapul a bitcoin-üzlet, anélkül is bőven életképes, és remélik, így a hatóságok szemét is kevésbé fogja szúrni. Üzlet helyett egyre inkább bitcoin-iparról is beszélhetünk, miután egyre több vállalkozás foglalkozik vele, költ rá, beruház, fejleszt. Az ezzel kapcsolatos sok-sok kisebb-nagyobb hír között az egyik legfontosabb, hogy az eBay is komolyan foglalkozik vele. Az eBay elfogadhatja a jövőben a Bitcoint, a PayPal rendszerbe való felvételét vizsgálják – írta a sajtó a napokban a Financial Times értesülése nyomán.
Jönnek a kínaiak, jönnek a kínaiak
Az Alapbog cikke szerint a Silk Road-esés tanulsága az volt, hogy mohó spekulánsok, pontosabban „eltökélt potenciális vásárlók nagy tömege kiéhezve vár egy kis árzuhanásra”. Ez megakadályozhatja a jelentősebb esést, stabilizálja az árfolyamot. "Másrészt több jele van annak, hogy Kína számára a bitcoin egyre fontosabb. Ma már számos kínai tőzsdén lehet vásárolni belőle, a forgalom pedig gyorsan nő” – írják.
Egyes napokon a tőzsdék közül a BTCChina bonyolította a legnagyobb forgalmat, mégpedig jüanban. A kínai Google-ként ismert Baidu egyik leányvállalata szolgáltatásaiért pedig ezentúl bitcoinban is lehet fizetni – teszik hozzá.
A fiúk a bányába mennek
A bitcoin-ipar kiépülésének másik mozzanata, hogy már speciális hardvert gyártanak a bitcoin-bányászathoz, egyre nagyobb kapacitású és persze drágább számítógépeket, elképesztő számítási teljesítménnyel. Még speciális chipek gyártásáról is szó van.
A bányászat révén jön létre minden bitcoin, ugyanakkor az összes bitcoin mennyisége egyszer s mindenkorra korlátozott, és az új bitcoinok előállítása egyre bonyolultabb számítási műveleteket igényel. A napokban rést találtak a bányászati algoritmusban is, amivel egyes bányászok előnyökhöz juthatnak, és egyes cikkek máris a bitcoin-rendszer összeomlását vizionálták, de ez az árfolyamot meg sem rezdítette. Egyébként főleg a hacker-támadások ingatják meg időről időre a rendszerbe vetett hitet.
Lakást vett az elfelejtett bitcoinból
A bitcoin iránti lelkesedést növeli az a történet, amely nemrég bejárta a világsajtót, amely szerint egy norvég férfi 2009-ben 27 dollárért 5000 BTC-t vásárolt, majd el is feledkezett róluk. Amikor nemrég nagy nehezen visszaemlékezett a jelszóra, és sikerült hozzájuk férnie, már majdnem 900 ezer dollárt értek. Mire a hír rendesen körbejárta a sajtót, ez is elavult, 5000 BTC ugyanis jelenleg, 267 dolláros áron 1,34 millió dollárt érne.
A MtGox-tőzsde egyébként súlyos problémái miatt – pereskedés, hackertámadás – már nem tölt be olyan központi szerepet a Bitcoin-rendszerben, mint korábban. A kockázatok következtében nagyra nőtt a rés a MtGox és más tőzsdék árfolyamai között. A BitStamp nevű tőzsdén csak 259,9 dollárnál volt a ma reggeli csúcs, tavasszal is körülbelül eddig ment fel az ár a grafikonok alapján. De volt már tíz százalékos rés is a két tőzsde árfolyamai között.