Samu János, a Concorde makroelemzője a forint árfolyamát augusztus végére 295, év végére pedig 285 forintra várja az euróval szemben. Arra a kérdésre, hogy a forint alulértékelt, felülértékelt vagy reálisan értékelt jelenleg, 290 és 300 forint/euró között, úgy gondolja, hogy a hazai fizetőeszköz kissé alulértékelt. Külföldi nyaralás előtt szerinte akkor érdemes forintot váltani, ha az az euróval szemben 290 forint alatt van az árfolyam.
Az alacsony hazai kamatszínvonalra a Concorde magánbefektetői úgy reagálnak, hogy a bankbetétekhez képest magasabb kockázatú/hozamú befektetéseket keresnek: részvényeket, vállalati kötvényeket illetve nemzetközi ETF-eket. (ETF: Exchange Traded Fund, tőzsdén kereskedett alap.)
Ne kelljen kapkodni
A Quaestor elemzői csapata augusztus végére 290-300, év végére 300-310 forintos eurót vár. Szerintük a forint „reálisan értékelt a pozitív, növekedésben bízó nemzetközi hangulathoz képest”. Külföldi nyaralás előtt legalább egy héttel érdemes megvenni a devizát, hogy a végén ne kelljen kapkodni – mondják.
Tapasztalataik szerint jelenleg a magánbefektetők inkább a forint gyengülésére spekulálnak. Az alacsony hazai kamatszínvonalra pedig a Quaestornál is úgy reagálnak, hogy magasabb hozammal kecsegtető befektetési lehetőségek felé fordulnak.
Igen érzékeny maradhat a forint
Az Erste makroelemzője, Nyeste Orsolya szerint a GDP több mint öt százalékával egyenlő külső finanszírozási kapacitásunk fontos támasza a forintnak, de a várhatóan tovább csökkenő alapkamat miatt összességében nem várnak érdemi forinterősödést a mostani szintekről. Az év végén várakozásuk szerint a 295-ös szint közelében tartózkodhat az EUR/HUF.
Ám a forintárfolyam volatilitása várhatóan fennmarad az elkövetkező fél évben. A külső hírekre érzékeny marad a kurzus, az amerikai jegybank eszközvásárlásaival, a program esetleges lassításával, kivezetésével kapcsolatos várakozások érdemben befolyásolhatják az EUR/HUF mozgásait. A feltörekvő piaci devizák közül a forint az egyik legvolatilisebbnek számít, az árfolyam igen érzékeny a külső környezet változásaira és a hazai gazdaságpolitikai turbulenciákra.
Ha jövőre jobban nő a gazdaság
A pozitív külső egyensúlyi helyzet, a külső adósság folytatódó leépülése támogatja az árfolyamot. A folyamatosan csökkenő kamatszint azonban jelenleg gátolja, hogy egy nagyon látványos forinterősödés bontakozzon ki. A folyamatosan csökkenő kamatszint ellenére azonban a forint javára szóló pozitív kamatkülönbözet várhatóan fennmarad, a magas külső eladósodottság ugyanis követel valamekkora kockázati prémiumot. Ezen tényezők összességében nem sugallnak sem jelentős erősödést, sem jelentős gyengülést.
Hosszabb távon a vásárlóerő-paritás elmélete sem sugall érdemi elmozdulást a mostanában megszokott szintekről. Az infláció lényegesen csökkent az elmúlt hónapokban, és várhatóan nem fog érdemben gyorsulni később sem. Ugyanakkor a reál-konvergencia folyamata elakadt az elmúlt időszakban, ami azonban várhatóan lassan újraindul majd, hiszen jövőre már az idei évre vártnál jobban nőhet a gazdaság.
Most is érdemes lehet vásárolni
E két tényező együtt lassú forinterősödés elindulását sugallja. Ha sávot kellene megadni, azt mondanánk, hogy egy viszonylag széles sávban, akár 280-310 között is jól értékeltnek tűnik a forint közép- és hosszabb távon is, a fundamentumok pillanatnyi állapotától függően – így az Erste.---- A Fed miatt ingadozik a forint? ----
Arra a kérdésre, hogy külföldi nyaralás előtt mennyivel érdemes megvenni a devizát, Nyeste Orsolya azt válaszolta, hogy amikor éppen a fentebb megadott sáv legerősebb részén tartózkodik. Jelenleg úgy tűnik, hogy 290 alá nem tud tartósan beerősödni a forint a csökkenő kamatra vonatkozó várakozások miatt, tehát akár már most is érdemes lehet vásárolni.
A Fed-kommunikáció okozza az ingadozó forintot
Saághy Pál, az Equilor Befektetési Zrt. vezető üzletkötője szerint a forint árfolyamának mozgását elsősorban a fejlett országok jegybankjainak (FED, BOJ, ECB, BOE) köszönhető likviditásbőség és ezek jövőbeni alakulásával kapcsolatos várakozások, másodsorban a magyar gazdaság mutatószámainak alakulása, illetve az MNB monetáris politikája befolyásolják. Különösen a FED QE3 programjának változására fókuszálnak a befektetők. A piac a FED homályos kommunikációjára bizonytalansággal és megnövekedett volatilitással reagált. Ennek volt köszönhető, hogy júniusban az euró-forint árfolyam a 290-300 sávban igen intenzíven mozgott.
A külső és belső tényezők figyelembevételével Saághy Pál 295 körüli árfolyamot vár augusztus végére, míg év végére 290-es szinteknél lehet az euró/forint. Bár devizák esetén nagyon nehéz megállapítani, hogy hol beszélhetünk egyensúlyi árról, a 290-300 forint/euró sáv véleménye szerint kedvező az exportőröknek, ugyanakkor nem okozza a devizában eladósodottak pozíciójának jelentős romlását sem a lakossági, sem a vállalati sem pedig az állami szektorban.
290 alatt venni érdemes
Azzal kapcsolatban, hogy külföldi nyaralás előtt mennyivel érdemes megvenni a devizát elmondta, nyár eleje óta eddig kétszer járt az euró-forint a 290-es szint alatt. Van esély rá, hogy újra 290-nél kevesebbet kelljen adni az euró egységéért, ekkor azonban érdemes lehet bevásárolni a közös valutából. A 290-300-as sávot a magánbefektetők is azonosították, így jellemzően ezen sáv „szélein” adnak, illetve vesznek eurót. „Itt fontos felhívni a figyelmet a sávból való kitörés lehetőségére, amelynek kockázatát tőkeáttételes kereskedés esetén stop-loss megbízással lehet kezelni” – mondta.
Az alacsony banki betéti kamatokat és állampapír hozamokat a brókercég ügyfelei is érzékelik és megfigyelhető egy olyan tendencia, mely szerint a kockázatmentesnek tekinthető eszközökből a magasabb hozam reményében kockázatosabb instrumentumok felé mozdulnak el. A legnépszerűbbek jelenleg a befektetési alapok.
Ne veszítsünk a kamatokon
A CIB elemzői augusztus végére 295-300 közötti EUR/HUF árfolyamot valószínűsítenek, év végén pedig ennél kicsivel erősebb lehet az árfolyam, de még 290 közelében. Arra a kérdésre, hogy a forint alulértékelt, felülértékelt vagy reálisan értékelt, azt írták, megítélésük szerint a gazdasági fundamentumokat tekintve egy (elméleti) egyensúlyi szintnek közelítőleg megfelel a jelenlegi árfolyam (290-300 forint között/euró).
Ami a külföldi nyaralás előtti devizavételt illeti, az időzítésnél euró vagy más alacsony kamatozású deviza esetében arra érdemes figyelni, hogy a deviza megvásárlása és a felhasználása között ne teljen el olyan sok idő, hogy az alacsonyabb (valutavétel esetén nulla) eurókamat miatti veszteség (elmaradt haszon) esetleg meghaladja a várt árfolyamnyereséget (ami miatt adott esetben jóval előbb vettük meg a devizát, minthogy szükség lenne rá, például az utazás előtt több hónappal).
Nem kockáztatunk, nem fogyasztunk
A Buda-Cash elemzője, Pálffy Gergely szerint augusztus végén 303, év végén pedig 289,5 lehet a forint/euró árfolyam, szerinte 290-300 forint/euró között inkább felülértékelt a forint. A kamatszinttel kapcsolatban úgy véli, a hazai lakossági ügyfél befektetési/megtakarítási magatartása még fejletlen, az alacsony hazai kamatszínvonal nem készteti nagyobb kockázatvállasára. Bár a háztartások fogyasztása ettől éppen, hogy nőhetne, ám ez sincsen így.