A babaváró hitel felhasználását nem korlátozza a rendelet, ebből kifolyólag számos célra felhasználható. Az igénylők többsége a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felmérése alapján lakáscélra költi, egy kisebb részük viszont egy korábban felvett hitel kiváltását célozza meg a segítségével. Utóbbi megoldással tetemes kamatköltség megspórolható, hiszen egy kamatmentes kölcsön törlesztése olcsóbb bármelyik másik piaci hitelénél. A Bank360.hu elemzői azt számolták ki, mennyit nyerhetnek az adósok a babaváró hitellel, ha egy lakáshitelt váltanak ki a segítségével.
Öt év után is sokat nyerhetünk
Öt évvel ezelőtt, 2016 júliusában az átlagos teljes hiteldíjmutató (thm) a lakáshiteleknél 5,66 százalék volt - ezzel az értékkel számoltunk a példában is. 12 millió forintot 20 éves futamidőre, fix kamatozás mellett 83 635 forintos havi törlesztőrészlet mellett lehetett felvenni, a teljes visszafizetendő összeg pedig valamivel több mint 20 millió forint. Öt év elteltével ötmillió forint körüli összeget már belefizettünk a hitelbe, a fennálló tőketartozás pedig 10 millió forint körül van - ez azért van így, mert a kamatfizetés szabályai alapján a futamidő első időszakában több kamatot és kevesebb tőketartozást törlesztünk.
Ha ennek a 10 millió forintos tartozásnak a kiváltásához szeretnénk lakáshitelt felvenni, akkor a meglévő hitel kamatánál bőven találhatunk kedvezőbbet. Az adósságrendezésre is felvehető lakáshitelek között akár 4,85 százalékos THM-mel is találhatunk fix kamatozású kölcsönt: 15 éves futamidőre a havi törlesztőrészlet így 77 783 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 14 000 940 forint. Így a váltásnak köszönhetően körülbelül egymillió forintot nyerhetünk a hitelkiváltással ennél a példánál, hiszen ez a hitel és már kifizetett összeg ennyivel kevesebb annál, mint amit akkor kellene fizetnünk, ha nem váltjuk ki a kölcsönt.
Babaváró hitellel még többet spórolhatunk - de vannak hátrányok is
10 millió forint babaváró hitelt 48 026 forintos induló törlesztőrészlettel vehetünk fel, van azonban egy bökkenő: a legrövidebb futamidő, ami szóba jöhet, 19 év - ennél rövidebb futamidőt nem választhatunk az 50 ezer forintos törlesztőrészlet limit miatt. Vagyis négy évvel tovább tartana a törlesztés, mintha a lakáshitelt választanánk, cserébe a teljes visszafizetendő összeg mindössze 10 503 240 forint, mivel a felvett hitelen kívül csak a kezességvállalási díjat kell kifizetni - ha legalább egy gyermeket vállalunk öt éven belül. Ezzel az eredeti visszafizetendő összeghez képest akár 4,5 millió forint körüli összeget is spórolhatunk. Sőt, ha az igénylést követően megszületik a második gyermek, akkor a fennálló babaváró hitel tartozás 30 százalékát elengedi az állam, a harmadik gyermek után pedig a teljes fennálló tartozást.
Csak gyerekvállalással éri meg a babaváró
Ha mégsem történik meg a gyermekvállalás öt éven belül, akkor 1 959 026 forint kamattámogatást kell visszafizetni egy összegben. Ezzel még mindig jobban járnánk, mint az eredeti hitellel, viszont azzal is számolni kell, hogy a futamidő hátralévő részében kamatot számolnak fel a fennmaradó tartozásra - ez a jelenlegi referencikamattal számolva, a már visszafizetett összeggel kiegészítve pedig meghaladná a 2016-ban felvett lakáshitel költségeit is.