A Világgazdaság írt arról, hogy az utóbbi hat évben harmadával csökkent a táppénzesek száma és ma már tényleg csak azok mennek betegállományba, akik valóban betegek, a többiek a munkahely elvesztésétől való félelmükben, valamint a jövedelem kiesés miatt nem "betegeskednek". Ezt látszik megerősíteni az OEP közleménye, amely szerint a jogszabály nem ismeri a betegállomány fogalmát, szakorvos dönti el, hogy valaki keresőképes, vagy keresőképtelen.
A dokumentum utal arra is, hogy tavaly májustól mi minden változott meg a táppénzzel kapcsolatban. Megszűnt a többi között a passzív táppénz, azaz a biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósítható táppénz, csökkent az ellátásnak a fizetéshez viszonyított mértéke, illetve az ellátás napi összegét legfeljebb 5200 forintban állapították meg.
A táppénzszabályok változása, a kimutatható esetszám, illetve a táppénzes napok számának csökkenése egyértelműen hozzájárult ahhoz, hogy a jogszabályváltozást megelőző, illetve az azóta eltelt egy évet összehasonlítva körülbelül 25 százalékkal csökkentek a táppénzkiadások - írja az OEP.