A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatainak emelkedése miatt folyamatosan nő az irányadó budapesti bankközi hitelkamatláb, a bubor mutató értéke is, ami azt mutatja meg, hogy az egyes bankok milyen kamaton adnának kölcsönt egymásnak rövid, éven belüli futamidőre, s ily módon közvetlenül befolyásolja a változó kamatozású lakáshitel kamatát, törlesztőrészletét. A Bankmonitor szakértőinek számítása szerint egy ilyen lakáskölcsön törlesztőrészlete decemberben akár 17,24 százalékkal is magasabb lehet, mint novemberben volt.
A magas infláció miatt – októberben az éves áremelkedés mértéke 6,5 százalék volt – a jegybank megemelte több lépésben az irányadó kamatokat:
- a nyár eleji 0,6 százalékos alapkamat november 17-étől elérte a 2,1 százalékos szintet.
- az MNB egyhetes betétjének kamatát pedig az alapkamat fölé emelte, november 25-én a konstrukció meghirdetett kamata 2,90 százalék volt.
Ezek a változások pedig igen hamar beépültek a pénzpiaci hozamokba, melyek értéke döntően befolyásolja a kölcsönök kamatát is.
A bubor értékének hatása a lakáshitelek kamatára
A bubor értékének alakulása közvetlenül befolyásolja a változó kamatozású lakáshitelek kamatát. (Azokat a hiteleket nevezik igy, melyeknek kamatát a bankok akár éven belül is megváltoztathatják.) Ezen kölcsönök kamata ugyanis kamatfordulókor a bubor módosulásával megegyező mértékben változhat meg.
A decemberben átárazódó hitelek kamatát a november 26-án érvényes bubor értéke alapján változtatják meg. A mutató értéke pedig jelentősen 1,71-3,16 százalékponttal emelkedett meg az elmúlt időszakban.
De milyen hatása lehet ez a törlesztőrészletekre? A Bankmonitor szakértői ezt egy korábban igényelt, 8 millió forint fennálló tartozású, 12 év hátralévő futamidejű kölcsön példáján keresztül mutatják be. A kölcsön kamata a bubor értékét fixen 2,5 százalékkal haladja meg.
A törlesztőrészlet nagysága a novemberben 67,3-70,4 ezer forint között lehetett, a pontos nagysága attól függ, hogy ténylegesen milyen gyakran változhat a hitel kamata. A bubor értékének hatására a törlesztőrészlet megemelkedne decemberre 77-79 ezer forintra. Ami 9,54-17,24 százalékos emelkedést jelentene.
Az adott példában szereplő hitelnél a törlesztők emelkedése miatt összességében 940 ezer forint és 1,5 millió forint közötti összeggel növekedne meg a teljes visszafizetendő összeg.
A Bankmonitor szakértői szerint érdemes lehet az ilyen hitelekkel rendelkezőknek elgondolkodni kölcsönük kiváltásán. Ez azt jelentené, hogy egy új hitelből kifizetnék a még fennálló tartozást. Jelenleg ugyanis a piacon a fentieknél kedvezőbb feltételekkel lehet felvenni hosszú kamatperiódusú hitelt. Vagyis olcsóbb és biztonságosabb kölcsönre lehetne lecserélni a meglévő tartozást.