5p
Hány gyűlöletbeszédet, szélsőséges megnyilvánulást, sértést törölnek a közösségi médiában? Németországban újabban törvény szabályozza a kérdést, és végre megérkeztek erről az első tapasztalatok. Mindegyik más, a Facebook valahogy úgy intézte, hogy nagyon kilógjon a sorból, a Youtube vagy a Twitter sokkal átláthatóbb.
(Pixabay)

Január elsejétől új törvény lépett életbe Németországban (“NetzDG”), amely bizonyos tartalmak eltávolítására kötelezi a közösségi oldalak, mint a Facebook vagy a Twitter működtetőit. Súlyosabb esetekben népellenes uszítás, terrorizmus miatt, de a gyűlöletbeszéd vagy egyszerűen valaki sértegetése is ide számít.

A korábbi igazságügyi miniszter szerint a törvény arra való, hogy azok a felhasználók, akik fenyegetve vagy sértve érzik magukat, gyorsabban kapjanak segítséget. A törvény a közösségi médiát, mint a Facebook, Twitter vagy a YouTube arra kötelezi, hogy a sértő, bántó, “offenzív” tartalmakat 24 órán belül töröljék.

A Der Spiegel Online szerint ez vegyes következményekkel, mellékhatásokkal járt, sokszor eltávolítják a csak szatirikus tartalmakat is, a gyűlöletbeszéd meg gyakran az oldalon marad.

A legegyszerűbb törölni?

Most a szolgáltatók végre adatokat tettek közzé arról, hogy milyen számban, arányban távolítottak el tartalmakat a jogszabály alapján. Egyesek szerint a törvény kritikusainak lett igazuk: Idő hiányában, a költségek csökkentése érdekében inkább túl sok tartalmat távolítanak el, a határesetek, kérdéses ügyek esetében is a törlés az egyszerűbb (“overblocking”). Az tűnik ugyanis a kisebbik bajnak – állítja a Der Spiegel.

Nem kellenek szélsőségek

Ma minden jelentősebb német weboldal arról ír, hogy a Facebook, a Youtube vagy a Twitter törölt több tartalmat e törvény alapján. Azt is előírták ugyanis, hogy félévente közzé kell tenni az erről szóló statisztikákat, ez a nap pedig ma jött el először.

A Google tulajdonában levő Youtube 215 ezer (más forrás szerint 213 330) panaszból csak 58 ezret talált megalapozottnak, ez 27 százalék a Spiegel.de szerint. (Az adatok csak Németországra vonatkoznak.) A leggyakoribb okok: gyűlöletbeszéd, politikai szélsőségek, a személyiségi jogok megsértése, sértegetés.

Negyedmillió felett a Twitternél

A cégek kettős szűrőt alkalmaznak: ami a Youtube-ot illeti, ami a saját nemzetközi szabályaival is ellentétes, azt teljesen leveszi az oldalról, ami meg csak az említett német törvénnyel, azt csak Németországban teszi elérhetetlenné. (Ez utóbbi egy VPN-szolgáltatással valószínűleg könnyen kijátszható – a szerk.)

A Twitternél is nagyságrendileg hasonlóak a számok, de sokkal kevesebbet, 264 ezer panasz alapján csak 29 ezer bejegyzést találtak törlendőnek (10,9 százalék). Itt is kettős szűrő működik, először a Twitter szabályai alapján vizsgálják a meg(nem)felelést. A cégnél “több mint 50” személy végzi az elbírálást.

Miért kullog a Facebook?

A Youtube és a Twitter integrálta rendszerébe a panaszküldő űrlapot, a Facebook-nál viszont eléggé el van dugva, nehezebben lehet megtalálni. Másrészt külön űrlap van az általános Facebook-szabályok megsértésére, és külön adatlap a német NetzDG-törvényre. Ezzel magyarázzák a német weboldalak, hogy a 65 speciális munkatársnak csak 1704 bejelentést kellett kivizsgálnia hat hónap alatt.

Ebből 362 panaszt töröltek (21 százalék), a leggyakoribb okok: sértés, rágalmazás, becsületsértés. Célzás van azonban arra, hogy a Facebook saját szabályai alapján “további több tízezer” panasz érkezett, de a pontos számot nem tették közzé. A törvényt egyébként sok kritika éri, de felülvizsgálatát csak 2020-ra irányozták elő.

Négy fő indokkal

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a Facebook németországi panaszügyi eljárása sokkal komplexebb, mint a Youtube-é. A Face-en például 20 különböző panaszindok közül lehet választani, a Google csak négyet kínál fel: reklám, pornográfia, gyűlöletbeszéd és zaklatás (a használt szó másik jelentése: bosszantás).

A tekintélyes, konzervatívnak nevezett német lap cikkének azonban már a címe szerint is leginkább saját szabályai szerint törli a tartalmakat a Facebook. Több esetet és több ügyvédet idéznek, akik ezeket dokumentálják. Az egyik az AfD (szélsőjobboldali német párt) egyik politikusának törölt bejegyzései miatt harcol.

Putyintól félnek leginkább?

A másik viszont az ukrán-orosz ellentét kapcsán állítja, hogy a Putyin elnökre vonatkozó kritikákat gyanúsan gyorsan távolítják el. Különösen azt, amelyik a már többször blokkolt, a beépített fordítóprogram segítségével magyarul is olvasható Informnapalm.org oldalon (képünkön) Putyin “Ukrajna elleni hadüzenet nélküli háborújáról” tudósít.

Lehet százmilliárd dollárral kevesebb?

A sorozatos problémák, a felhasználószám lassuló növekedése, a piac telítődése, a korábbi nagy adatszivárgási botrány egyébként a Facebook eredményére és árfolyamára is csúnyán rányomta a bélyegét.

A szerda esti gyorsjelentés után csütörtökön a részvény 19 százalékkal, 41 dollárral 176,26 dollárra zuhant, ami több mint százmilliárd dollárt vett el a cég tőzsdei értékéből (kapitalizációjából), egyik napról a másikra.

Fizetnének neked a megosztásaidért?

Nemrég arról írtunk, hogy miközben az internetes gigászok, mint a Facebook vagy a Google degeszre keresik magukat a felhasználók által megosztott tartalmak segítségével és az emberek adatainak eladásával, egyes kriptodeviza-vállalkozások, mint a Steemit ezt teljesen új alapokra próbálják helyezni. Nemhogy nem adnak el adatokat és nem helyeznek el reklámokat, de még fizetnek is a felhasználóknak. (Ám a semmiből teremtett új, hektikus árfolyamú steem kriptodevizával.)

Sajnos a Steemit-en azonban ez csak a legsikeresebbek számára jelent lényeges bevételt, a felhasználók többsége nem keres semmit sem, vagy csak filléreket. (Erről szóló cikkünk itt, talán annyi kiegészítést érdemes tenni hozzá, hogy a szavazórobotok szerepe mára már meghatározó lett.) Sok más kriptodeviza-vállalkozás pályázik az internet-gigászok babérjaira, de ezek még korai stádiumban vannak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Az egyetemistákat sem hagyja ki a szórásból a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:47
A Diákhitelek utáni kamatstop is meghosszabbodik az év végéig, igaz, csak azoké, amelyekre 2024. december 31-éig szerződtek le.
Személyes pénzügyek Lakáshitelesek figyelem: jó hírt közölt a kormány
Herman Bernadett | 2025. június 27. 10:34
Az év végéig megmarad a kamatstop, hamarosan a Magyar Közlönyben is közzéteszik a hosszabbításról szóló rendeletet. 
Személyes pénzügyek Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank
Natív tartalom | 2025. június 27. 09:18
Rendkívül kedvező értékajánlatot nyújtó hitelkártyával bővítette kártyakínálatát – első körben – meglévő ügyfelei számára a Gránit Bank. Az első évben díjmentes, mobilalkalmazásból igényelhető kártya számos prémium előnyt kínál nemcsak a hétköznapokban, hanem utazás közben is. A digitális pénzintézet mindezt a hazai piacon elérhető hitelkártyák között jelenleg kedvezőnek mondható THM-mel és a vásárlások után járó pénzvisszatérítéssel biztosítja.
Személyes pénzügyek Nyaralni készülők figyelem: fontos bejelentés érkezett az Erste Banktól
Herman Bernadett | 2025. június 26. 13:22
A napi átutalási limit tavaly szeptemberi bevezetése óta a bűnözők ismét a bankkártyákat vették célkeresztbe – az elmúlt fél évben nőtt a kártyaadatokkal elkövetett visszaélések száma és az elszenvedett károk összértéke. A csalások megelőzése, az ügyfelek edukálása érdekében az Erste meglévő csatornái – honlapja, közösségimédia-felületei, George App és George Web – mellett most podcast-sorozatot is indít.
Személyes pénzügyek Érdekes jelenség figyelhető meg a lakásbiztosításoknál
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 11:25
Egyre népszerűbbek a kiegészítő fedezetek.
Személyes pénzügyek Gulyás Gergely százezreket érintő bejelentést tett – döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 16:04
Meghosszabbították a kamatstopot.
Személyes pénzügyek A magyar demográfiai katasztrófa a nyugdíjasokat is befolyásolja
Hollós János | 2025. június 18. 10:42
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint áprilisban 5323 gyermek született, 14 százalékkal, 852-vel kevesebb, mint 2024 áprilisában. Magyarország történelmében még soha nem született ilyen kevés gyerek egy hónap alatt. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Médiához tartozó Piac és Profit podcast sorozata, a Nyugdíjszerviz Farkas András nyugdíjszakértővel és Karácsony Mihállyal, a Nyugdíjas Parlament elnökével.  
Személyes pénzügyek Ennyiből jön ki átlagosan egy külföldi családi nyaralás
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 17:38
A Groupama Biztosító és az OTP Bank ezer főt kérdezett meg országos reprezentatív felmérésében.
Személyes pénzügyek Tízből öt magyar ennél kevesebbet keres – itt vannak a friss adatok!
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerint ennyivel nőttek a bérek. A mediánadatok árulkodóak. 
Személyes pénzügyek Milliók járhatnak vissza a magyar devizahitelesnek, itt az ítélet
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 06:49
Még nem jogerős.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG