Június végétől egyre nagyobb számban érkeznek a korábbi devizahitelesek egy újabb határnaphoz: lejár a bejelentési lehetőségük a hitelkiváltásra. A törvény értelmében erre a devizahiteles elszámolás jogerőssé válását követő 60. napig van lehetőségük, az elszámoló határozatok pedig a kézhezvételt követő 30. napon válnak hatályossá. Mindez azt jelenti, hogy aki az elsők között, március közepén-végén kapta meg a levelét, lassan határidőhöz érkezik. A legnagyobb tömegnek július végén, augusztus elején ketyeg le a határidő, ám – ahogy arra a Magyar Nemzeti Bank is figyelmeztet – célszerű annak fényében felmondani a korábbi bankunknál devizáról forintosított hitelünket, hogy már zsebünkben van az új bank kiváltó ajánlata. Ehhez ugyanakkor körülnézés, s 1-2 hét felkészülés minimum kell.
Dacára annak, hogy a hajrá ezek szerint június végével indul, nem lehet azt mondani, hogy dermedt csend lenne a piacon: a bankok igenis észvesztően komoly versenyt folytatnak az ügyfelekért. Ennek nyomán folyamatosan zajlik az ajánlatok finomhangolása. Ezt jelzik a BankRáció.hu oldalon fellelhető kondíció-módosulások is.
Még csökken a kamatbázis Több bank is lekövette a referenciakamat csökkenést. Június 1-től csökkentek a referenciakamatok az FHB-nál, az Ersténél, a K&H-nál, az MKB-nál, a Mohácsi Takarék Banknál, a Budapest Banknál, a Raiffeisennél, az UniCreditnél, az OTP-nél és a CIB-nél. Az Oberbanknál június 15-től csökkent a 3 havi BUBOR referenciakamat értéke. A hír első ránézésre kedvező, ám az új szerződést kötők ebből a kamatcsökkentésből kimaradtak, s meglehet, a következő kamatciklusban már emelkedésnek indulnak majd a kamatszintek. |
A Sberbanknál például ráéreztek arra, hogy a trend az egyre hosszabb időre szóló lekötések felé tart, így a korábbi 6 hónapos kamatperiódus mellett immár 12 hónapos kamatperiódusra is kínálnak hitelt. A 6 hónapos BUBOR értéke 1 bázisponttal magasabb, mint a 6 havi BUBOR 1,57 százalékos értéke, ám a kamatfelárak és egyéb feltételek megegyeznek az eddigi, 6 hónapos kamatperiódusú jelzáloghitelekkel. Így a 12 hónapos kamatbázis mellett a Fair lakáshitel kiváltás nevű konstrukció "A" típusú (maximum 70 százalékos hitelfedezettel bíró) ügyfeleknek 4,23, a "B" típus ügyfeleknek 5,30 százalékon érhető el.
Az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank a kedvezmények terén újít: a kiváltó kölcsön esetén a közjegyzői szerződéskötés díját az OTP Jelzálogbank fizeti meg, ha az ügyfél minimum havi hatezer forintnyi új lakástakarék szerződést köt, vagy meglévő szerződése betétösszegét ekkora összeggel megemeli – maximum 20 ezer forintos szintig. A jövőben nem a Tavaszi ingatlanhitel akció keretében kerülnek elengedésre vagy visszatérítésre a bank kedvezményei, hanem „alanyi jogon” jár az ügyintézési díj, a fedezetkezelési költség, a folyósítási díj és az értékbecslési díj banki átvállalására szóló kedvezmény.
Az OTP Bank is benevezett a visszatérítéses versenybe: a pénzintézet az idegen banki forintosított deviza vagy deviza alapú lakáshitel vagy szabad felhasználású jelzáloghitel kiváltására igényelt jelzáloghitelek esetén az első havi törlesztőrészlet összegét (lakáselőtakarékossági szerződéssel kombinált kölcsön esetén az első havi törlesztőrészlet összegét, a lakástakarék első havi betétösszegét és a megtakarítási számla első havi számlavezetési díját) visszatéríti. Arányaiban itt a legmagasabb, maximum 200 ezer forint lehet. Az OTP akciója egyelőre a július 31-ig igényelt és augusztus 31-ig folyósított hitelekre érvényes, de nagy tétben fogadnánk a prolongálásra.
Az FHB Bank átalakította az Otthonteremtő hitelek kamatkedvezmény rendszerét. Június 1-től a jövedelemutalásra eddig adott 25-100 bázispont helyett 100-175 bázispont lett a kedvezmény, ráadásul 10 vagy 15 millió forint hitelösszeg felett adott eddigi 100-125 bázispontrós kedvezmény 175-210 bázispontra emelkedik. A kapható kedvezmények együttes mértékének 200 bázispontos értékét 250 bázispontra emelte a bank.
Talán a legtöbbet a Gránit Bank változtatott. A pénzintézet immár a teljes időszara kínálja például akciós ajánlatát, így minden, szeptember 30-ig hiánytalanul befogadott és december 31-ig folyósított lakáshitelekre megadja a folyósítási jutalékra, a fedezetértékelési díjra és a közjegyzői díjra vonatkozó kedvezményt. Ezen felül a jövőben az adósok együttesen kell, hogy felmutassanak havi legalább 250.000 forintos bankszámlára érkező jövedelemutalást az ezért felajánlott 0,50 százalékpontos kamatfelárkedvezményért. (Május közepén még minimum 300 ezer forintot vártak el.) Ugyancsak megmaradt a további 0,55 százalékpontos kamatkedvezmény, ha a folyósított hitelösszeg eléri vagy meghaladja a 7 millió forintot. (Ezt májusig 10 milliós hitelig ajánlotta a bank – azonban a változtatás után a régebben befogadott hitelekre is érvényesítette.)
Az UniCredit Bank úgyszintén év végéig meghosszabbította a hitelbiztosítéki érték megállapítási díj és a közjegyzői okirat díjának visszatérítésére vonatkozó akciókat. Az UniCreditnél is ingyenes a jelzálogjog bejegyzése díjmentes a hitelkiváltás esetén
Az MKB Banknál május 22-től a Hitelfrissítő Plusz Lakás- illetve Magánhitel igénybevétele esetén a kölcsön folyósítását követően a kölcsönszerződés közjegyzői okiratba foglalásának díját maximum 50 ezer forintig visszatérítik. A banknál a Hitelfrissítő termékek már nem-lakáscélú hitel kiváltására is felvehetők.
Június elsejétől a Budapest Bank akciót hirdetett az AEGON Hitel Zrt-től korábban felvett hitelek esetében: a forintosított kölcsönök végtörlesztésekor a bank a végtörlesztési díjat megfizeti az ügyfél helyett. További feltétel, hogy a hitel közvetlenül az AEGON Biztosító Zrt. által kerüljön közvetítésre a Budapest Bank részére. (Korábban híreink szerint az értékesítői hálózatban is értékesítették volna a konstrukciót, ám ezt – tekintettel, hogy jutalékfizetési tilalom van, megállították.)
Az Erste Bank szeptember 30-ig a jelzáloghitelek mellé kötött Erste Törlesztési Védelem Biztosítása keretében a bank nem érvényesíti a munkanélküliségi kockázat 3 hónapos várakozási idejére vonatkozó passzust.