Ha azt hiszed, hogy csak magadnak köszönheted azt, hogy mindig a pénzügyi határaidat átlépve költekezel, nagyon tévedsz! Gyerekkorban rengeteg tudás ragad ránk a szüleinktől, amelyek később meghatározzák az egész életünket. Nem kivétel ez alól a pénzügyi tudatosság sem: ha azt láttad a szüleidtől, hogy minden fillér elköltését alaposan meggondolták, akkor te is hasonló módon fogod intézni a pénzügyeidet akkor is, ha csillagászati összegeket keresel havonta.
Szegény is, gazdag is a szüleinek köszönhet mindent?
Edward Horwitz, a Creighton Egyetem üzleti intézetének viselkedés közgazdaságtannal foglalkozó kutatója ezt állítja. Kutatásuk alapján úgy véli, hogy - ugyanúgy mint például a szociális normák elsajátítása - a pénzügyi szokásainkat is első sorban a szüleinknél látott mintából sajátítjuk el. "Felnőtt korunkban az alapján hozzuk meg pénzügyi döntéseinket első sorban, amit a szüleinknél látunk gyerekként" - állítja vizsgálatukra hivatkozva.
Brad Klontz, a Creighton Pénzügyi Pszichológia Intézetének professzora szintén ezt az álláspontot támasztja alá. "A gyerekek leginkább a szüleik viselkedését modellezik újra. Lehet, hogy nem emlékszünk tudatosan arra, hogyan költött apa és anya, de egy tudatalatti szinten a gyerekek nagyon érzékenyek, eltanulják a tapasztaltakat" - mondja Klontz.
A génjeinkben van a spórolás
Ugyanakkor egyes kutatási eredmények arra mutattak rá, hogy nem csak a környezetünknek köszönhetjük a pénzügyi szokásainkat, hanem a génjeinknek is.
- A Journal of Finance 2015-ben jelentetett meg egy tanulmányt, amely szerint egy bizonyos gén variánsával rendelkező személyek jobb döntéseket hoztak, mint más befektetők.
- Egy másik kutatás szerint az, hogy ki hogyan spórol, szintén nagyban függ a génjeinktől.
- De persze az aktív befektetők egyik legfontosabb tulajdonsága, az önkontroll is a DNS-en múlik.
Így győzd le a családi örökséget
Míg a géneken nem változtathatsz (még), addig a beidegződéseket tudod alakítani, így ha a túlköltekező szüleidtől tanultakat akarod levetkőzni, van rá mód, a Lifehacker pedig össze is szedte a lépéseket!
- Gondolj vissza arra, mit tanultál a szüleidtől: ahhoz, hogy megválj a negatív szokásainktól, ismerd fel, miket tanulhattál el a szülőktől. Hogyan befolyásolták a pénzzel kapcsolatos elképzeléseidet? Mit tanítottak róla? Melyek a legjobb és legrosszabb gyerekkori emlékeid és mi a legnagyobb félelmed és örömöd ma, amikor pénzről van szó? Próbáld meg felismerni a két időszak közötti összefüggéseket! "Ha a szüleid nem beszéltek előtted a pénzről, több, mint valószínű, hogy felnőtt korban nem tartod fontosnak. Míg ha többet költöttek, akkor most úgy érezheted, hogy az anyagi javak a boldogság forrásai" - példálózik Klontz.
- Áss le, amilyen mélyre csak lehet: ha megvannak a pénzügyi szokásaid forrásai, ismerd meg az okokat, ami miatt a szüleid így viselkedtek. Beszélgess velük a témáról, a saját gyerekkorukról és pénzügyi emlékeikről. Mit tanítottak nekik a nagyszülők? Klontz úgy ábrázolja ezt a folyamatot, mintha egy rossz, generációról generációra szálló "színdarabot" látnánk, ahol mindenkinek megvan az örökölt szerepe. Ám a kutató szerint ez a lánc akkor szakítható meg, ha felismerjük, hogy nem jó sztoriban játszunk. Ilyenkor kapjuk meg a lehetőséget ahhoz, hogy újraírjuk a forgatókönyvet. Saját példáját hozza: amikor Klontz a karriere elején kockázatos befektetésekkel bukta el a pénzét a dotcom-lufival, leült a családtagokkal beszélgetni. Kiderült, hogy nagyapja óriásit bukott a nagy gazdasági világválságban és aztán egy centet sem tett a bankba. Klontz anyja örökölte a befektetéstől való félelmet, a kutató pedig egész gyerekkorában ezt látta. Úgy véli, az ő reakciója abból fakadt, hogy megpróbálta ezt a viselkedést korrigálni, ezért egyik hibás befektetés jött a másik után, amíg fel nem ismerte az okokat.
- Tervezd újra magad: ha felismerted te is okokat, próbáld meg kikezdeni a benned élő sztereotípiákat és tudatosítsd magadban az új céljaidat, akár úgy, hogy leírod azokat egy lapra, vagy mantrázhatod minden reggel. A lényeg, hogy tudatossággal idővel átformálhatod az egész gondolkodásodat és egy sokkal pozitívabb mindsetet alakíthatsz ki.
A szakértő felhívja a figyelmet arra is, hogy bátran vegyük igénybe professzionális pszichológusok segítségét, ugyanis az érzelmi kötelékek olyan erősek, hogy a velük hordozott meggyőződésektől nagyon nehéz lehet megszabadulni. Azonban ha ezen túl vagy, már csak idő és türelem kérdése, hogy teljes más pénzügyi helyzetet teremts magad körül.