Miközben külföldi utazásokra készülve egyre tudatosabbak az ügyfelek – hiszen immár 40 százalék körüli szintre emelkedik az kiutazók között az utasbiztosítást kötők aránya - a hétköznapok biztonságára még mindig kevesebb figyelem jut. Míg például az Egyesült Királyságban vagy Németországban az emberek több mint 80 százalékának van valamilyen balesetbiztosítása, nálunk ez az arány (a penetráció mértéke) mindössze 10 százalék.
Elég a kiegészítő? Mivel egyre gyakoribb, hogy akár gépjármű-, akár lakásbiztosításhoz kiegészítő balesetbiztosítási fedezet is kapcsolódik, felmerül a kérdés, szükség van-e külön balesetbiztosításra is. „Az UNION Biztosító balesetbiztosításból származó díjainak immár 34 százaléka származik a kiegészítő biztosításokból. E kiegészítő védelem térítési limitei azonban alacsonyabbak, mint amelyek az önálló balesetbiztosításokra jellemzőek – hívja fel a figyelmet Bóna Katalin, az UNION Biztosító ügyvezető igazgatója. Ráadásul ezek díja is igen kedvező: egy négyfős család megfelelő balesetbiztosítási védelme már havi 2500 forint körüli összegből is elérhető.” |
Otthon törjük magunkat
Pedig évente közel 690 ezer orvosi ellátást igénylő baleset történik Magyarországon, vagyis percenként megsérül valaki. Baleset pedig bármikor és bárhol érhet minket: az UNION Biztosító adatai szerint a balesetbiztosítások csaknem 90 százalékát otthoni balesetekre fizetik ki. Az otthoni balesetek több mint fele esés, zuhanás következménye, de gyakori az égés, illetve az éles vagy szúró tárgyak miatti sérülés is.
A halálesetek alakulása is elgondolkodtató: miközben közlekedési balesetben Magyarországon évente 550-600 ember veszíti életét, otthon háromszor ennyien, közel 1800-an szenvednek végzetes balesetet (ez naponta 4-5 esetet jelent).
Komoly a balesetbiztosítási kínálat
A balesetek következtében kieső jövedelmek pótlása, illetve az extra költségek fedezése tehát igen széles kört érintő probléma. A balesetbiztosítási piacon ráadásul igen nagy választékból válogathat az érdeklődő ügyfél, bár az egyes konstrukciók részletei igen eltérőek lehetnek. Néha éppen ezek az apró részletek bizonyulnak hasznosnak. A baleset fogalmát több biztosító kizárólag a hagyományos értelemben vett sérülésekre alkalmazza (a sérült akaratától függetlenül bekövetkező, hirtelen, egyszeri külső hatás), mások az olyan, különösen most, a nyári időszakban előforduló balesetek esetén is térítenek, mint a rovar- vagy pókcsípések, illetve mérgezések.
Gyerekbiztosítás? Hát... Bár az állam által ingyenesen nyújtott Általános Gyermek- és Ifjúsági Balesetbiztosítás hatálya a nyári időszakra is kiterjed, rendkívül csekélyek a biztosítási összegek. Ráadásul ez a biztosítás a 3 ezer forintos térítésű csonttörésen kívül csak a balesetből eredő maradandó egészségkárosodásra, illetve baleseti halálra fizet szintén nem túl magas összegeket. Sem a hosszú távú következményekkel nem járó balesetre, sem a kapcsolódó kórházi költségekre nem kínál fedezetet. Ezt csupán kiegészítő biztosítás megkötésével tudjuk elérni. |
Kizáró okok
Fontos tudni, hogy a napégés sehol sem tartozik a térítendő körbe, az alkoholos befolyásoltság, valamint a gondatlanság pedig a többi biztosításfajtához hasonlóan itt is kizáró tényező.
Külön kiemelendő az extrém, illetve hivatásszerűen űzött sportok kérdése. 2007 óta ugyanis a kötelező egészségbiztosítási járulék nem fedezi az ilyen tevékenységek során elszenvedett balesetekhez kapcsolódó ellátásokat. Ma azonban már elérhetőek olyan balesetbiztosítások, amelyek az egyre inkább közkedvelt extrém és hivatásos sportolásra is kiterjeszthetők – ezzel komoly terhet vállalva át az érintettektől.