Megérkezett a jó idő, a napsütés, a legtöbben pedig nekiállnak nagyobb kerti munkáknak, barkácsolásnak, vagy akár a nagyobb volumenű felújításoknak is, hiszen az időjárás ilyenkor kedvezőbb például a nyílászárók cseréjéhez, de szükséges például az autók nyáriasítása is. Mindez azonban jelentős kiadásokkal jár, így nem csoda, hogy sokan valamilyen gyorsan igényelhető kölcsönhöz fordulnak. Nem mindegy azonban, hogy melyik célhoz milyen finanszírozást választunk. A Bank360 segítségével megnéztük, hogy tavasszal mi viszi el a legtöbb pénzt és milyen kölcsön jelenthet átmeneti segítséget néhány kalkuláció szerint.
Kerti bútorok beszerzése, cseréje
Akár több százezres kiadás is lehet több elemből álló kerti bútor beszerzése, vagy a kültér ízléses díszítése. Gyors áttekintést végeztünk az egyik legnagyobb hazai lakberendezési üzlet kínálatában: közel 300 000 forintért kaphatunk meg egy kinti étkezőasztalt és hozzá hat széket, tárolókról, fényekről nem is beszélve. Persze kevesebből is megúszhatjuk, ha már eleve van egy jó szettünk, de érdemes több tízezer forintos beruházásra készülni.
A Bank360 szerint ilyenkor gyors személyi kölcsön jöhet szóba: a már említett 300 000 forintos hitelösszeget szabad felhasználással vehetjük fel, azaz bátran költhetjük kerti bútorra is. Az igényléshez mindössze rendszeres havi jövedelem igazolására van szükség, azaz nem kell ingatlanfedezet. A kamatozás fix, tehát nem kell tartani a törlesztőrészlet emelkedésétől sem.
A kalkulációk szerint 36 hónapos futamidővel, nettó 200 000 forint feletti jövedelemmel, és annak bankhoz érkeztetésével számolva 7,28 százalékos teljes hiteldíjmutatóval vehetjük fel a legkedvezőbb kölcsönt, ekkor a törlesztőrészlet havonta 9 270 forint lesz, ám érdemes egy személyi kölcsön kalkulátorral alaposan körülnézni, hiszen több bank is kínál igen kedvező kölcsönöket ekkora összeghez.
Autóvásárlás, autócsere, műszaki check, gumiszett cseréje
Tartsunk az év bármely szakaszában, az autónkon mindig van mit bütykölni, de akár a régi járgány cseréje is megérhetett idén tavaszra. Legyen bárhogy is, biztos, hogy nem ússzuk meg olcsón. A műszaki karbantartáshoz, javításokhoz szintén egy kisebb összegű személyi kölcsön passzol, míg autócseréhez jellemzően nagyobb hitel dukál: a legtöbben 1,5 - 2 millió forintból cserélik az autót és használtat vesznek.
Ekkora hitelhez is találhatunk személyi kölcsönöket kedvező kamatozással a kalkulátorok szerint: a már korábban látott 7,28 százalékos THM-mel felvehető kölcsön ekkor is elérhető, 5 éves futamidővel 29 735 forint a havi törlesztőrészlet. A hitelösszeget fordíthatjuk autóvásárlásra is, illetve a forgalomba helyezés költségeit is állhatjuk belőle. A személyi kölcsön ráadásul rugalmasabb, mintha lízingelnénk, hiszen nincs szükség önerőre és fedezetre, az autó pedig a mi tulajdonunkba kerül.
Lakásfelújítás, bővítés
Nagyobb falat a lakás renoválása vagy bővítése. Munkálattól függően több százezer forinttól egészen a milliós nagyságrendekig elmehetünk. A nyílászárók és a fűtésrendszer cseréje lakás méretétől függően akár 2-3 millió forint is lehet, de a csempézés, parkettázás is igen súlyos kiadás, és persze sorolhatnánk még, hogy mi mindenre költhetünk el milliókat a lakásban. Ráadásul nagyobb munkákhoz pedig szinte lehetetlen melóst fogni, aki pedig elérhető, aranyáron dolgozik.
Az ilyen jellegű kiadásokat természetesen szintén fedezhetjük személyi kölcsönből, hiszen akár 10 millió forintot is fel tudunk venni szabad felhasználásra, ingatlanfedezet nélkül. Igaz, ehhez igen nagy jövedelemre van szükség, hiszen a kalkulációk alapján a legfeljebb 8 éves futamidővel felvehető hitel törlesztőrészlete 136 634 forint lesz havonta, amihez legalább 280 000 forint igazolt nettó havi fizetésre van szükség.
Természetesen még mindig találhatunk szabad felhasználású jelzáloghiteleket a bankok kínálatában, így ingatlanfedezettel akár több tízmillió forintot is felvehetünk, ha nagyobb munkálatra vagy egyszerre több cél megvalósítására készülünk. 20 millió forintot 20 éves futamidővel, 10 éves kamatperiódussal nagyjából 7 százalékos THM-mel vehetünk fel, a törlesztőrészlet így havonta 155 000 forint körül alakul. Nem olcsó tehát a szabad felhasználású jelzáloghitel.
Szerencsére nem kell feltétlenül hitelhez fordulnunk. Ha lakáscéljainkat szeretnénk megvalósítani, a lakástakarék még mindig hasznos lehet, igaz, már messze nem olyan jók a megtakarítással járó hozamok, mint az állami támogatás megvonása előtt. Jelenleg a legjobb konstrukcióval is mindössze 2 százalékos EBKM érhető el és csak a megtakarítási idő leteltével használhatjuk fel az összeget.
Új ruhatár a gyerekeknek
Nem egyszerű évszakról évszakra cserélni egy növésben lévő gyerek ruháit, főleg, ha többen vannak. Időnként kifoghatunk egy-egy jó akciót, de akár negyedévente számíthatunk több tízezer forintos kiadásra. Tetézi a dolgot, ha nem csak ruhát kell vennünk, hanem például tanszereket, sporteszközöket, játékokat.
Ha néhány tízezer forintról van szó, amelyhez áthidaló segítséget keresünk, jó választás lehet egy hitelkártya, hiszen kamatmentesen használhatjuk a bank pénzét, ha 45 napon belül vissza tudjuk pótolni az elköltött összeget. Ráadásul a különböző pontgyűjtő és visszatérítési akcióknak köszönhetően akár még néhány százalékot vissza is kaphatunk a vételárból attól függően, hogy hol és milyen kártyával vásárolunk.
Hitelkártya igényléséhez szintén egy jövedelemigazolásra van szükség, hitelkeretként pedig az igazolt jövedelmünk legfeljebb négy-ötszörösét kaphatjuk meg, amely lefelé módosítható. A kártyának számlazárási díja és gyártási- és éves kártyadíja van, amelyekkel nem árt számolni, ám ez utóbbit a legtöbb bank elengedi az első évben.
Az állami termékek is jól jöhetnek
Mindössze néhány olyan jellemző példát válogattunk ki, amelyekre sokan költenének tavasszal, de gyakran szűkös a büdzsé. Összegzésként elmondható, hogy a 10 millió forint alatti kiadásokhoz érdemes egy személyi kölcsönt használni, ha nincs megtakarításunk és máshonnan nem tudunk pénzt szerezni. Univerzális termék, szabadon felhasználható, biztonságos és jelenleg igen olcsó is. Kisebb összegű, mindennapos bevásárlásokhoz hitelkártya jöhet jól, hiszen ügyesen használva, tartva a határidőket kamatmentesen használhatjuk a bank pénzét. Nagyobb beruházásokhoz pedig ingatlanfedezetű hitelekkel kaphatunk elég pénzt.
Érdemes persze a hamarosan érkező állami ösztönzőkkel számolni, mint például a babaváró hitellel, amellyel 10 millió forintnyi kölcsönt kapunk, amely vissza nem térítendő támogatássá alakul három gyermek vállalásával. Lakáscéljainkat segítheti a CSOK és a falusi CSOK is, amelynek egy részét lakásfelújításra is használhatjuk.
Minden esetre érdemes mindig alaposan körbenézni a piacon, hogy hol tudunk a legolcsóbban pénzhez jutni, ha segítségre van szükségünk. Ehhez jelent segítséget egy hitelkalkulátor.