Továbbra is a nyugdíjasok az első számú célpontjai a csalóknak, akik ilyen-olyan módszerekkel próbálják meg elvenni a gondoskodó vagy aggódó nagyszülők, idősek pénzét. Míg tavaly leginkább az unokákra hivatkozva csaltak ki rengeteg pénzt bűnözők, addig mára újabb szörnyűségekkel operálnak az elkövetők.
Változás
A Magyar Idők ír arról, hogy a rendőrség fellépése és az ismeretterjesztés hatására alábbhagyott az a csalási forma, amikor unokáknak, közeli hozzátartozóknak kiadva magukat nehéz anyagi helyzetre hivatkozva kértek anyagi segítséget a bűnözők.
Mára azonban új eszközökhöz nyúltak:
- "Például azzal csengetnek be az idős emberhez, hogy ajándékcsomagot hoztak egy multicégtől, aminek a szállítási díja 10-20 ezer forint. Kifigyelik, honnan veszi elő a pénzt az áldozatuk, majd vizet kérnek és közben ellopják a többi pénzt."
- "Ugyanilyen trükk, hogy gyógypaplanokkal házalva kopogtatnak be, majd a fenti módszerrel meglopják áldozatukat."
- "Az is új módszer, hogy az utcán megállnak gépkocsival az idős ember mellett, és a kórházat keresve kérik rá, üljön be a járműbe és mutassa meg, hol van az egészségügyi intézmény. Menet közben megemlítik, hogy hozzátartozójuk fekszik a kórházban, akinek le kell vágni a lábát, amit megmenthetnének, ha nagyobb összeget fizetnének érte. Ám nekik csak eurójuk vagy dollárjuk van, amit meg is mutatnak az idős embernek. Sőt, amikor a kért összeget – százezer-másfél millió forintot – az idős ember kiveszi a bankból, a devizát egy táskában, lelakatolva át is adják a gyanútlan áldozatnak azzal, hogy még aznap visszafizetik a forintot, és akkor majd visszaadja a táskát. Amiben ekkor már csak újságpapír van."
- írja a lap.
Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója elmondta, hogy a csalók előszeretettel térképezik fel az áldozat hátterét, környezetét és családi helyzetét a Facebook segítségével, így érdemes odafigyelni, mit osztunk meg a közösségi médiában, és kik láthatják azt.