Havonta átlagosan 30-40 ezer forint költséggel jár egy gyermek nevelése, de ez az összeg az életkor előrehaladtával akár 90 ezer forintra is emelkedhet a szülők és a gyermeket tervezők becslése alapján – derül ki a Generali Biztosító 1200 fős reprezentatív kutatásából.
Egy gyermek felnevelése az egyetem vagy főiskola elvégzéséig így átlagosan 13-15 millió forint plusz költséget jelent a családnak. A felmérés kimutatta, hogy a gyerekek növekedésével a költségek is emelkednek, ugyanakkor a szülők részéről enyhén csökken az anyagi felelősségvállalás. Ennek ellenére minden második családban a felnőtt, dolgozó gyermeket is támogatják. A megkérdezettek számára a legfontosabb cél a továbbtanulás és az otthonteremtés elősegítése.
A Generali a gyermekes, vagy a jövőben gyermeket tervező 18-59 év közötti magyar lakosság körében indított reprezentatív kutatássorozatot a gyermekvállalással kapcsolatban. Elsőként a gyermekkel járó anyagi költségeket vizsgálták. Az eredmények szerint a kutatásban résztvevők 60 százalékának van gyermeke, a gyermektelenek esetében pedig 57% szeretne legalább egy gyermeket a későbbiekben.
Az egyetemisták kerülnek a legtöbbe
A jelenlegi és leendő szülők egyetértenek abban, hogy minél idősebb egy gyermek annál több anyagi terhet jelent majd számukra. Míg csecsemőkorban átlag 25-35 ezer forinttal számolnak, ez az összeg egy középiskolás korú gyermek esetében már körülbelül 50 ezer forintra nő, de a válaszok szerint az egyetemista korú fiatal felnőttek kerülnek a legtöbbe: átlagosan körülbelül 90 000 forint költségük van velük kapcsolatban a szülőknek egy hónapban.
A gyermektelenek többre becsülik a költségeket
A megkérdezettek szerint egy gyermek vállalása a születésétől az egyetem vagy főiskola elvégzéséig így átlagosan 13-15 millió forint plusz költséggel jár. Az eredményekből kiderül az is, hogy a gyermektelenek átlagosan több pénzzel számolnak, mint azok, akik nevelnek vagy felneveltek már néhány gyermeket.
A kutatás szerint a szülők számára a legfontosabb cél a továbbtanulás (73%) és az otthonteremtés (57%) támogatása, de sokan takarítanak meg szabadon felhasználható pénzbeli vagyont (34%) is. Érdekes kimutatás, hogy a gyermeket tervezők magasabb arányban takarítanának meg a leendő gyermekük egészségügyi ellátására (40%) és külföldi továbbtanulására (29%), mint akik jelenleg is szülők (22%; 19%).
A szülői támogatást leginkább az befolyásolja, hogy a gyermek rendelkezik-e bármilyen saját bevétellel, vagy sem. Ugyanakkor a szülők 48 százaléka még az önálló, saját jövedelemmel és otthonnal rendelkező felnőtt gyermekét is támogatja vagy tervezi támogatni.