Bár Magyarországon mindig is lehetett életjáradékot vásárolni, ezt eddig nagyon kevesen tették meg, így nem is jelentett nagy problémát, hogy a lakosság nagyobb része nem érti ezen konstrukció működését - olvasható a Pénzügyi Szervetek Állami Felügyeletének járadékszolgáltatásokkal kapcsolatban közzétett tájékoztatójában. A következő bő egy évtizedben azonban több százezer állampolgár válik jogosulttá önkéntes vagy magánnyugdíj-pénztári megtakarításaiból életjáradékot vásárolni, vagyis ekkor a járadékszolgáltatás a maihoz képest tömegessé válik Magyarországon.
A felügyelet összegzése szerint 2020-ig közel 203 ezer magánnyugdíj-pénztári tag válik jogosulttá öregségi nyugdíjra, azaz nyílik meg előtte a magánjáradék lehetősége. A legnagyobb 15 önkéntes nyugdíjpénztár ugyanakkor bő 420 ezer olyan tagot tart nyilván, aki 2020-ig nyugdíjas lesz, tehát - ha ők úgy döntenek - járadékot lehet/kell folyósítani számukra.
Nyugdíjkassza: már csak pár nap a váltásra!
Az életjáradékokkal (különösen pedig a nyugdíjpénztári megtakarításból vásárolható járadékokkal) kapcsolatban téves elképzelések alakultak ki a lakosság egy részében - derül ki a Fflügyelethez érkezett ügyfélmegkeresésekből. A PSZÁF szerint a pontatlan információk egyik forrása az lehet, hogy az ügyfelek automatikusan az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszer tulajdonságaival ruházzák fel a pénztári életjáradékot.
Adótámogatás: vissza a feladónak?
Tizes nyugdíjcsavar: jobb, ha odafigyel! |
Fontos tudni, hogy a megindult életjáradék nem örökölhető. Vásárolható viszont kétszemélyes életjáradék is, ekkor a járadék díját eredetileg megtakarító halála után egy megjelölt másik személy továbbra is részesül a járadékban. A járadékbiztosítás, vagyis a megindult járadék tőkéje akkor sem fogy el, ha a biztosított sokáig élne, akkor sem marad meg viszont, ha korán elhalálozik.
Melyik nyugdíjpénztárat válasszam?
A felügyelet szerint jelenleg 10 biztosítótársaság és egyesület – köztük a piac valamennyi meghatározó szereplője – nyújt járadékbiztosítást, összesen hét termékre vonatkozóan. Kiegészítő biztosításként vagy egy-egy más típusú termékbe beépítve azonban további biztosítók is kínálhatnak ilyen konstrukciót. |
Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében ráadásul mód van az egyösszegű kifizetésre akár már az öregségi nyugdíjkorhatár elérését megelőzően is, feltéve, hogy a belépéstől számított kötelező 120 hónapos (10 éves) várakozási idő letelt. E kifizetés azonban nem minősül nyugdíjcélúnak, ezért adóköteles. A 10 év elteltével azonban – s azt követően 3 évente – az addigi nyugdíjcélú megtakarításon elért teljes hozam felvehető adómentesen.
Elvileg tilos a cégeknél a kivételezés
Ami a megtakarítás tőkerészét illeti, a 10 éves várakozási időt követő 2. évben már adómentesen felvehető a tőke 10 százaléka, s ennek aránya a következő években folyamatosan 10-10 százalékkal nő (tehát a pénztári belépést követő 21. évre a teljes tőke is kivehető). E folyamatot a PSZÁF szerint lassítja, hogy ez évtől a 2008. január 1-je után befizetett tőkét csak akkor lehet adómentesen felvenni, ha annak befizetésétől telt el az adótörvényben meghatározott 10 év.
Az eddigi tapasztalatok alpján a tagok inkább az adómentesen kivehető hozamokat igénylik, a tőkéhez kevesen nyúlnak hozzá. A felügyelet a jövőben sem számít ugyanakkor arra, hogy jelentősen felgyorsulna az egyösszegű kivét az önkéntes nyugdíjpénztárakból.
Döbbenetes nyugdíjugrás - már napi egy kávé áráért
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Ráadásul keveseknek van elegendő összegyűjtött tőkéje megfelelő szintű járadék vásárlására, illetve sokan félnek attól, hogy korai haláluk esetén "elvész" a járadékvásárlásra fordított tőkéjük nagy része. A helyzetet a lakosság ismerethiánya csak tovább súlyosbítja. A Felügyelet várakozása szerint a járadékbiztosítási állomány akkor növekedhet meg jelentősebb mértékben, amikor a pénztártagok jelentős része éri el a nyugdíjkorhatárt, illetve amikor már a magánnyugdíjpénztárakból nyugdíjba menőknek kötelező lesz járadékot vásárolniuk. Ekkor a járadékbiztosításról, illetve annak előnyeiről várhatóan több információ áll majd az ügyfelek rendelkezésére - állapítja meg a Pénzügyi Szervetek Állami Felügyelete.
Mire elég a nyugdíj? Már előre félünk
Érkeznek az emelt összegű nyugdíjak
Apróságokkal is rengeteget javíthat pénzügyein
Még mindig városi legenda a nyugdíjszámítás
Későn kapcsolunk, mi lesz velünk 60 fölött
Múlófélben a nyugdíjazási láz
Privátbankár