A március-áprilisi lakásbiztosítási kampány biztosítói adatai szerint eddig mintegy százezren változtattak lakásbiztosításukon. A Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) idén március 16-ig beérkezett piaci adatok alapján a lakásbiztosítási kampány teljes aktivitása – az új ajánlatok és a korábbi termékek átdolgozása – megközelíti a százezret. Közel 74 ezer új ajánlat született, és több mint 24 ezer meglévő szerződést dolgoztak át eddig. Az új ajánlatok száma a tavalyi kampányidőszak időarányos adatainak 80 százalékát teszi ki. Az MNB által a tartamengedmény kapcsán kiadott körlevél hatására a biztosítóváltások gördülékenyebben, hatékonyabban zajlanak majd, mint tavaly – közölte szerdán a jegybank.
Az ügyfelek többsége új biztosítást kíván kötni, az érintettek kisebb része a meglévő szerződését módosította. Továbbra is jelentős az online összehasonlító oldalak szerepe, amelyek látogatottsága meghaladja a százezret. Az összehasonlítások nyomán minden negyedik ügyfél fogyasztóbarát otthonbiztosítást választ. Nagy arányban jelennek meg a kínálatban önrészes termékek, amelyek kapcsán az MNB átlátható ügyféltájékoztatást vár el a piaci szereplőktől és közvetítőktől. A jegybank egyúttal javasolja a fogyasztóknak, hogy kellő körültekintéssel vizsgálják meg a szerződési feltételeket, különös figyelmet fordítva az önrészes konstrukciók sajátosságaira.
Tízből majdnem kilencen
Az egyik legnagyobb online alkuszcég, a Netrisk szintén szerdán ismertette a saját kampányadatait. Ezekből kiderül, hogy mostanáig több mint 200 ezren kalkuláltak a mostani, március 31-ig tartó lakásbiztosítási kampányban eddig. A nagy hajrá még hátravan: a tavalyi tapasztalatok szerint a kötések fele az utolsó tíz napban történt. Az új biztosítást kötők 86 százaléka a korábbinál alacsonyabb éves díjjal szerződött az adott biztosítóval. Az új kötések alapján az érintett lakóingatlanokat átlagosan 82 millió forintos összegre biztosították.
„A lakásbiztosítási kampány még fiatalnak mondható, hiszen tavaly került sor rá először. Bár a saját adataink alapján fokozott az érdeklődés, még mindig sokkal több lakóingatlan-tulajdonosnak lenne érdemes felülvizsgálnia a biztosítását és megnéznie a teljes kínálatot. Egyrészt, mert olcsóbban, és nagyobb szolgáltatási portfolióra kaphat lakásbiztosítást. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy számos
kiegészítő biztosítás kapcsolódhat a lakásbiztosításhoz, például huszonnégyórás hibaelhárítás, balesetbiztosítás is. Emellett szintén nagyon fontos, hogy az ingatlan jelenlegi értékére szóljon a biztosítás. Egy 5-10 évvel ezelőtt megkötött lakásbiztosítás esetében ugyanis az ingatlan értéke jóval alacsonyabb lehet, ez pedig egy a kártérítési összegnél problémákat okozhat” – mondta Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója.
A Netrisk a részletes adatait ismertetve beszámolt arról is, hogy a kampányban kötött lakábiztosítások alapján mely térségekben milyen idősek a lakóingatlanok.
Fotó: Pixabay
Az újonnan kötött, családi házak lakásbiztosításait nézve a budapestieké a legmagasabb díj, közel 55 ezer forint, ami érthető, hiszen az országon belül itt a legmagasabbak a lakóingatlan-árak. A családi házak esetében Pest és Győr-Moson-Sopron vármegye következik a főváros után 46 ezer és 45 ezer forintos átlaggal. A családi házaknál a Hajdú-Bihar, Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyeieknél a legalacsonyabb az átlagdíj, 37-40 ezer forint. A lakásoknál szintén a fővárosban a legmagasabbak az átlagok, megközelítik a 25 ezer forintot. Itt a Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyei díjak következnek a budapestiek után 24 ezer, illetve 23 ezer forintos összeggel. Míg a Somogy, Fejér és Tolna vármegyében lévő lakások 17-18 ezer forint volt a mostani kampány során. A részletes adatokból az is látszik, hogy átlagosan az 1983-ban épült, azaz 42 éves családi házak esetében cserélték le a régi lakásbiztosításukat a Netrisk.hu ügyfelei, a lakások esetében pedig 49 év az átlagéletkor. A családi házak átlagéletkora Pest, Győr-Moson-Sopron vármegyében a legalacsonyabb a lakásbiztosítási adatok alapján, ezek ugyanis 36-38 évesek. A legidősebb házak Csongrád, Baranya, Békés és Tolna vármegyében vannak, amelyek 58-50 évesek. A lakásoknál a Pest, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyéből „érkeztek” a legfiatalabbak, ezek 32-34 évesek. Az új biztosítással rendelkezők lakások közel a Nógrád vármegyeiek a legrégibbek, ezek ugyanis 1964-ben épültek átlagosan.