A vártnál kevesebb lesz a forintosított devizahitelüket kiváltók száma – ez derült ki az elmúlt napok sajtóhíreiből. A cikkek szerint az eddig is visszafogottan nyilatkozó OTP-nél a korábban várt 6 százalékot sem éri majd el a váltók száma, s lényegében talán csak a Budapest Bank (és esetleg az Erste és a K&H) tud majd komolyabb állományt bővíteni a hitelkiváltás kapcsán. Persze, fontos hangsúlyozni, hogy a hitelkiváltás nyerteseiről ma még korai nyilatkozni, hiszen ezekben a napokban még csak annak a határideje jár le, hogy a hitelük forintosítás utáni új kondícióit kézhez kapó ügyfelek régebbi hiteleiket felmondják korábbi bankjuknál. (Az új bankhoz szerződésre a felmondást követően 90 napja van az érintettnek.)
Eltűnő akciók
Az viszont mindenképp a változást jelzi, hogy az eddig a hitelkiváltásban egymással versengő és egymás alá licitáló bankok újra szigorítani kezdték a kondíciókat, nem prolongálták a következő hetekre, hónapokra az akcióikat – legalábbis ez derül ki a BankRáció.hu legfrissebb adatait böngészve.
Augusztus 1-től az FHB a korábbi 100-210 bázispont helyett már csak 100-170 bázispontos kamatkedvezményt ad az Ötös Fix kölcsönök és Hatos Referencia kölcsönök, valamint az Ottonteremtő hitelek kamatkedvezményeiből. Lakáscélú hitelkiváltás esetén 50-260 helyett 25-200 bázispont a kedvezmény, míg a szabad felhasználású hitelkiváltás esetén 150-360 bázispont helyett 125-300 bázispont lett. Az Otthonteremtési hitelek esetében alkalmazott kamatkedvezmény mértéke 100-210 bázispontról 100-175 bázispontra csökkent. A folyósítási jutalék elengedésére és a közjegyzői okiratba foglalás díjának visszatérítésére vonatkozó akciókat a 2015. szeptember 30-ig átvett, és legkésőbb november 30-ig szerződött hitelekre ugyanakkor meghosszabbította a bank.
Az MKB-nál nem hosszabbították meg a július 30-ig érvényben lévő díjelengedési akciókat, így azokat a bankkal most szerződni akaró hitelkiváltók már nem vehetik igénybe.
A szigorúan vett hitelkiváltók számára nem szigorítás - mert esetükben nem érvényesíti a bank, de tény, hogy a Gránit Banknál július 29-től a lakáshitelek esetében az igényelt kölcsön és a fedezetül felajánlott ingatlan forgalmi értékének aránya 80 százalékra módosult a korábbi 75 százalék helyett, a szabad felhasználású hiteleknél ez az érték 60-ról 75 százalékra nőtt. Az L1 kategóriában a kölcsönösszeg-fedezeti arány maximuma a korábbi 50 százalék helyett mostantól 60 százalék lehet.
Vannak még kedvezmények
Szerencsére van ellenkező irányú mozgás is - még ha fogynak az itteni soron feltüntetett újdonságok. Augusztus 1-től a 0,2 százalékos Prémium banki kamatkedvezményt az az ügyfél is igénybe veheti, aki rendelkezik K&H Privát banki szolgáltatásra vonatkozó keretszerződéssel.
Az OTP-nél a hitelbiztosítéki érték-megállapítási díj 50 milliós hiteligénylés esetén 37.500 forintól harmincezerre csökkent, a fenti érték felett pedig 57 ezer helyett csak 40 ezret kell fizetni. A Tavaszi díjkedvezményes akciót csak átkeresztelték, a Nyári díjkedvezményes akcióban a bank a folyósítási díjat, a fedezetkezelési költséget és a Takarnet lekérdezés miatti ügyintézési díjat elengedi, az értékbecslési díjat visszatéríti, közjegyzői okirat díját átvállalja ha az ügyfél új, minimum 6.000 forint havi betétösszegű lakástakarék szerződést köt. Ez és a törlesztőrészlet-jóváírási akció szintén augusztus 31-ig folytatódik.
A kamatok? Még lefelé tartanak
Persze, emellett még zajlik a hitelek átárazódása a jegybanki kamatcsökkentési ciklus zárásaként. A Mohácsi Takarék Banknál a referenciakamatok változása után piaci kamatozású forint lakáshitelt 5,26-5,33, Otthonteremtési kamattámogatott kölcsönt hitelcéltól függően 5,23-5,36 százalékos THM-mel mellett lehet igényelni. A Takarék Classic szabad felhasználású jelzáloghitel THM-je 6,36 százalék.
A K&H Banknál a 12 hónapos kamatperiódusú üzleti feltételű lakáshitel (új és használt lakás vásárlására) és az elszámolással érintett K&H törlesztéscsökkentő lakáshitel THM-je induló díjakkal 3,9 százalék lett, ami csak kamattal 4,1 százalék munkabér K&H-hoz utalása és K2 kockázati kategória esetén. Az ingatlanfedezetű személyi hitel THM-je hasonló feltételek szerint 6,3 százalék induló díjakkal és 6,5 százalék csak kamattal. Otthonteremtési hitelt használt lakás vásárlására a munkabér K&H Bankhoz utalása esetén induló díjakkal 4,7,, csak kamattal 4,9 százalékos THM-mel érhető el a K2 kockázati kategória esetén.
Az Ersténél a 6 hónapos referencia kamatperiódusú piaci kamatozású lakáscélú jelzáloghitelt idegen banki lakáscélú hitel kiváltására 4,98 százalékos THM-mel lehet igényelni a havi 100 ezer forintos utalást jelentő 2. és 4,05 százalékon a minimum 200 ezres számlára utalást hozó 1. kedvezménykategóriában. Az 5 éves kamatperiódusú jelzáloghitelek kamatai minden kedvezménykategóriában egységesen 0,09 százalékkal csökkentek.
Az MKB Banknál a referenciakamat-csökkenés után a Hitelfrissítő Forint Lakáshitelt 3,37-4,84, a Hitelfrissítő Plusz Forint Lakáshitelt 3,86-5,45 százalékos akciós THM-mel lehet még elérni.
A CIB Banknál a 12 havi BUBOR 0,05 százalékkal csökkent, így az UNO Lakáscélú kölcsön Kamatfelár kedvezménycsomagban 4,57 százalékos a CIB UNO Szabad felhasználású ingatlanfedezetes kölcsön 5,62 százalékos THM mellett érhető el. A hitelkiváltáshoz kapcsolódó 1,61 százalékos kamatfelár-kedvezménnyel igényelhető lakáshitel THM-je pedig 3,60 százalék.
A Budapest Banknál az 1 éves kamatperiódusú Otthonteremtési hitel THM-je 5,81, az 5 éves kamatperiódusúé 6,34 százalékra változott, a kamatkedvezmény 1 kategóriában pedig 6,18 százalék használt lakás vásárlása esetén.
Az UniCredit Banknál az 1 éves kamatperiódusú lakáscélú hitel THM-je vásárlási hitelcél esetén 5,39-ről 5,34 százalékra, a lakáshitel kiváltási célú elzáloghitel THM-je pedig 5,38-ról 5,33 százalékra csökkent.
Az OTP Banknál augusztus 1-től az ÁKK referenciahozamok, augusztus 4-től a 3 havi BUBOR referenciakamat változtak. Az OTP Otthonteremtési hitel használt lakásra 5,30 helyett 5,06 százalékon, az Otthonteremtési hitel használt lakásra 5 évig fix kamattal 5,81 százalék helyett 5,69 százalékon érhető el. A forintosított jelzáloghitelek kiváltására szolgáló OTP Lakáshitel Plusz THM-je augusztus 4-től 3,29 százalék helyett már csak 3,23 százalék.
A Raiffeisen Bank a 6 havi BUBOR referenciakamat csökkenése okán a havi jóváírás és elvárt tranzakciószám feltételekkel igényelhető lakáshitel THM-je 4,76 százalékra, míg az ugyanilyen feltételű szabad felhasználású hitel THM-je 6,29 százalékra csökkent. Az Egyetlen hitel THM-értékei a kiváltandó hitel típusától függően hasonlóak.