Nem csoda, hogy 2016-os debütálása óta idén júliusig több mint 94 ezer csok-szerződés született, hiszen az akár 10+15 millió forintos lakásvásárlási konstrukció igen kedvező. A kedvezmény mellé igényelhető hitel legfeljebb 3 százalékos fix kamata megveri az összes, legalább 10 évre fixált piaci kamatozású hitelt. A törlesztőrészlet igen kedvező 20 éves futamidővel és 15 millió forintos hitelösszeggel számolva, hiszen a szakportál kalkulációi szerint 83 190 forintot kell fizetnünk havonta, míg a hasonló piaci hiteleknél ez 98 911 forint végig fix kamatozással, nettó 250 000 forintos jövedelem felett, számlanyitás mellett.
A Bank360 ugyanakkor felhívja a figyelmet: érdemes a csok esetében is félretenni, hiszen egyes bankoknál nem lehet csokból finanszírozni az önerőt, ráadásul a kedvezményes hitel igénylése esetén jelentős hitelbírálati költségek jelentkezhetnek.
A Privátbankár kérdésére a Bank360 kifejtette: bár a termék minden banknál megegyező, a hitelbírálat miatt mégis fontos, hogy melyik pénzintézetet választjuk, hiszen bőven lehetnek - akár százezreket érő - eltérések a bankok között.
A csok esetében sem úszhatjuk meg például
● a fedezetként felajánlott ingatlan értékbecslését, amely nagyjából 50 000 forint,
● a közjegyzői okiratba foglalás díját, amely szintén 50 000 forint például egy 20 milliós ingatlannál,
● a tulajdoni lap lekérését, amely 3 600 vagy 6250 forint attól függően, hogy e-hiteles vagy papíralapút kérünk,
A fentieket összeadva közel 100 000 forintos kiadásról beszélhetünk, sőt, ahogy arról a Bank360 beszámolt, a lakáshitel-igénylés feltétele a lakásbiztosítás megkötése is, így ennek éves díjával is érdemes számolni, ami a kalkulációk szerint nagyjából 15-20 ezer forint egy 2000-ben épült 60 négyzetméteres fővárosi lakás esetében.
Megúszhatjuk?
Ha nincs ilyen célra félretéve valamekkora megtakarítás, érdemes élni az időszakos akciókkal és kihasználni, ha a bank elengedi az induló díjakat - mondta el Veres Patrik, a Bank360 szakértője. Jelenleg is több olyan bank van a piacon, ahol részben vagy egészben átvállalják a lakáshitel felvételével járó költségeket, ezzel megkönnyítve az ügyfél dolgát. Könnyedén meggyőződhetünk arról, hogy a számunkra szimpatikus banknál elérhető-e ilyen ajánlat, hiszen a Bank360 rendszeresen frissülő csok kalkulátora azt is megmutatja, hogy mekkora induló díjra számíthatunk az adott pénzintézetnél.
Az is előfordulhat, hogy a jóváírásért cserébe bankszámlát kell nyitnunk a hitelező pénzintézetnél. Ebben a helyzetben jól jön a Bank360 bankszámla kalkulátora is, hiszen gyorsan kiderül, megéri-e lecserélnünk az aktuális folyószámlánkat. Ha már régóta ugyanott bankolunk és nem néztünk körül mostanában a bankszámlák között, akár még az is kiderülhet, hogy jobban járhatunk az átszerződéssel és olcsóbban tudunk bankolni. Sőt, a már fentebb említett lakásbiztosítással is kifoghatunk egy kedvező ajánlatot, hiszen több bank is kínál a lakáshitel mellé köthető lakásbiztosítást kedvező díjazással.
Hiába tűnik tehát ugyanolyannak minden banknál a csok-hitel, a fentiek miatt mégis azt tanácsolja a Bank360 csapata, hogy alaposan járjunk utána, milyen egyéb szolgáltatások igénybevételére van szükség és milyen kedvezményeket használhatunk ki. Szánjunk időt a termékek áttekintésére, használjunk kalkulátort és hozzunk megalapozott döntést!