Az Y generáció tagjai küzdelmesebbnek ítélik a mostani nyugdíjasok életét, mint a fiatalabb Z, vagyis az 1997 vagy azután született generáció tagjai – derül ki az OTP Nyugdíjpénztár legfrissebb kutatásából. A jelenlegi nyugdíjasok életét az Y generációba tartozó válaszadók 55,5 százaléka küzdelmesnek, vagy elviselhetetlennek tartja.
Forrás: Pulzus kutatás az OTP Nyugdíjpénztár megrendeléséből (2018) |
Ugyanakkor a munkaerőpiacra most belépni készülő Z generáció tagjai ennél jobbnak látják a mai nyugdíjasok helyzetét. Az ebbe a korcsoportba tartozó válaszadók kevesebb, mint fele, 43,7 százalék gondolja úgy, hogy többnyire nehézségekkel kell szembenéznie a nyugdíjas évek alatt.
Forrás: Pulzus kutatás az OTP Nyugdíjpénztár megrendeléséből (2018) |
Munka - egy életen át
Az időskorral kapcsolatos, eltérő generációs képek jól láthatóak az élethosszig tartó munkával kapcsolatos várakozások kapcsán is. Amíg a még jellemzően tanuló Z generáció tagjainak 47 százaléka gondolja úgy, hogy nyugdíj mellett is dolgozni fog, addig a már inkább aktív munkavállalónak számító, jellemzően a húszas éveinek végén, harmincas elején járó korosztály 61 százaléka már lemondott a gondtalan nyugdíjas évekről.
„A mostani kutatásunk is alátámasztotta azt, hogy lakosság egy igen jelentős része felismerte, valamit tenni kell annak érdekében, hogy megteremtse az anyagi szempontból is gondtalan nyugdíjaskor feltételeit. Ugyanakkor szomorúan tapasztaljuk, hogy fiatalok jelentős része az élethosszig tartó munkában látja a megoldást" – mondja Nagy Csaba az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója