Kell-e külön biztosítás?
Egy hosszabb vagy keményebb verseny esetében joggal merül fel a kérdés, érdemes-e, lehet-e biztosítást kötni, de akár egy biztonságosnak ígérkező aszfaltos futás előtt is végig lehet gondolni, milyen biztosítás lesz jó, ha rosszul lépünk vagy lesérülünk.
A biztosítók nem kötnek külön futásbiztosítást, illetve nem kap ez a sport olyan különleges státuszt, mint a síbiztosítások. Ez azt jelenti, hogy ha külföldi versenyre utaznánk, érdemes megnézni, mit tartalmaz az utasbiztosításunk. Van olyan ajánlat ugyanis, amelyben csak a városnézés és a tengerparton fekvés szerepel az alapcsomagban, vagyis akár egy kirándulás vagy egy futóverseny is kívül esik a biztosításon. A drágább biztosítások jellemzően ugyanakkor lefedik az alapvető hobbisportokat, így a futást is.
Extrém versenyeknél tájékozódni kell
Ez azt jelenti, hogy egy egyszerű futóversenyhez nem szükséges külön biztosítást kötni, az utasbiztosítások többségénél a futás vagy benne van az alapcsomagban vagy az aktív szabadidőre szabott verzióban. Ez érvényes egy félmaraton, maraton, hegyi verseny esetében, de akár ultra távokra is. Az extrém versenyek esetében ugyanakkor érdemes konzultálni a biztosítóval. Elvileg nincs kikötés az egyes versenytípusokra, ám könnyű belátni, hogy eltérő kockázata van egy Amszterdam maratonnak és egy 217 kilométeres versenynek a kaliforniai Death Valley sivatagban.
Mindenképpen célszerű elolvasni az adott verseny kiírását és szabályzatát, hogy tartalmaz-e a nevezés és az indulás speciális, kötelezően megkötendő biztosítást. A legtöbb versenyen nem kérnek ilyet a szervezők, legfeljebb orvosi igazolást, amely szerint megfelelő állapotban van a futó az induláshoz.
Biztosítás rehabilitációra
Nemcsak az lehet ugyanakkor a kérdés, hogy fizet-e a biztosító egy külföldi versenybaleset után. Hiszen a gond nem csak az lehet, hogy azonnali kezelésre szorul a futó. Elképzelhető, hogy a sérülés kikezelése, a felépülés lesz hosszadalmas. Számos futósérülés járhat azzal a következménnyel, hogy speciális terápiára kell járni - lökéshullámkezelés, ultrahang, MRI, injekciós terápia. Ez akár a munkavégzésben is gátolhat bennünket, de extra költséget mindenképpen jelent.
Ezekre az esetekre az egyszerű utas- és balesetbiztosítások nem érvényesek. Van azonban már olyan biztosítás is, amely kifejezetten a sportsérülések rehabilitációjára vonatkozik, így az esetleges kezelés nem emészt fel akkora összeget. Ilyen esetekre a balesetbiztosítások mellett az egészségbiztosítások is megfelelők lehetnek. Minden esetben alaposan el kell olvasni a részletes szabályokat és rendelkezéseket, mert nem mindegy, milyen kezelések és vizsgálatok vannak benne a csomagban.