Tanévnyitó a nyíregyházi Waldorf Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában 2017. szeptember 1-jén. (Forrás: MTI Fotó, Balázs Attila) |
Az Orbán-kormány egyik újítása volt, hogy szankcióval sújtotta azokat a családokat, akiknek a gyereke az óvodában igazolatlanul mulasztott 20 nevelési napot, vagy az iskolában 50 tanórát hagyott ki nyomós indok nélkül. Ezekben az esetekben a családi pótlékot vonták meg a szülőktől, mely alanyi jogon jár, és az összege 2008 január elseje óta változatlan, tehát ma már nagyon keveset ér, a szegényebb családok számára azonban létfontosságú - írja az mfor.hu.
Ez a fajta szankció mégis úgy tűnik, hogy sikerre vezetett, hiszen egyre nagyobb gondot fordítanak a szülők arra, hogy a gyermekük ne gyűjtse össze a kritériumként rögzített hiányzást - ez derül ki legalábbis Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztérium államtitkárának válaszából, melyet az MSZP-s képviselőnek, Harangozó Tamásnak fogalmazott meg.
A politikus arra volt kíváncsi, hogy hány óvodás és iskolás gyermektől vették el a családi pótlékot az elmúlt években. Bár a válasz ilyen lebontást nem fogalmazott meg, az kiderül, hogy drasztikusan csökkent az érintettek száma.
"A 2009/2010-es tanévhez képest a 2018/2019-es tanévre jelentősen, 62 százalékkal - 18 493 fővel - 29 833 főről 11 340 főre csökkent az 50-nél több igazolatlan órával rendelkező tanulók száma" - írta Rétvári.
Az államtitkár szerint a szüneteltetés jogintézménye azért indokolt, mert a családi pótlék az állam hozzájárulása a gyermek nevelési, iskoláztatási költségeihez. Az állam részéről az az elvárás, hogy a családi pótlékra jogosult szülő gondoskodjon arról, hogy a gyermeke megfelelően teljesítse a számára előírt óvoda- és iskolalátogatási kötelezettséget.
Feltehetően a szüneteltetés sikeréhez az is nagyban hozzájárulhatott, hogy a szülő nem derült égből villámcsapásként szembesül azzal, hogy az adott hónapban nem érkezik meg a várt összeg. A gyámhivatal ugyanis már meglehetősen korán, az igazolatlanul mulasztott 5. óvodai nap vagy a 10. tanóra után figyelmezteti a szülőt arra, hogy a további kötelezettségszegés az ellátás szüneteltetésével fog járni.
A családi pótlék összege jelenleg egy gyermek esetén 12 200 forint, amely kicsit magasabb abban az esetben, ha a fiatalkorút egyedülálló szülő neveli. Akkor is több pénz jár, ha a gyerek sérült (tartósan beteg, ill. súlyosan fogyatékos gyermek), bár belátható, hogy az ilyenkor fizetett 23 300 forint túl sok mindenre nem elegendő. Idén decemberben a korábbi évekhez hasonlóan egyébként kétszer utal az Államkincstár családi pótlékot, ám ez nem extra juttatás, hanem a januári kifizetést hozzák előre, így az év első hónapjában esedékes juttatást még karácsony előtt megkapják az érintettek.