4p
Az EU-átlagnál másfél évvel később költöznek el a magyar fiatalok otthonról, de van ennél sokkal rosszabb is. A közösségi médiaoldalakon való részvételük viszont fejlett országokat is megelőz – főleg miután ott éppen kimenni látszik a divatból ez az érintkezési forma. A tinédzserek főleg szöveges üzeneteket küldenek.

Pár napja volt a Nemzetközi Ifjúsági Nap (International Youth Day), ebből az alkalomból az Eurostat bemutatott néhány érdekes statisztikát. Az egyik szerint a magyar ifjúság átlagosan 27,7 évesen költöznek el a szülői házból. Ez mintegy másfél évvel átlag feletti, az EU 28 országának átlaga 26,2 év volt.

De nagy volt a szóródás. Horvátországban és Szlovákiában csak 31 éves koruk környékén repültek ki átlagosan a fiatalok 2014-ben, a jól szituált Svédországban és Dániában 21 év körül. Az adatokat elnézve és józan ésszel is valószínűsíthető, hogy nem csak kulturális adottságokról van szó, hanem jelentős a piszkos anyagiak – mint a lakáshoz jutás, a megtakarítások szintje, az életszínvonal – szerepe.

Mi a különbség lányok és fiúk között?

Érdekes a nemek különbsége is. A hölgyek az egész EU-ban korábban költöznek el, átlagosan 2,1 évvel (25,1 évesen), mint a férfiak (27,2 évesen). Ez egyébként logikus, miután a (házas) pároknál a 2-3 év korkülönbség igen gyakori, átlagos lehet.

Magyarországon ez a rés azonban nagyobbra, 2,7 évre tágult, a lányok 26,4, a fiúk 29,1 évesen repülnek ki. Vélhetően ez is legalábbis részben fejlettségi okokkal függhet össze – a nőknél jobban kereső férfiak egy fejletlenebb országban nehezebben, később teremtenek önálló egzisztenciát, saját otthont, ahol családot alapíthatnak.

Extrém Románia és Bulgária

Erre utal, hogy a legmagasabb különbség a „kirepülési korban”, 4,5 év, Romániában és Bulgáriában van. A nem EU-tag Törökországban 4,8 év, a volt jugoszláv tagállam Macedóniában pedig 8,4 év (!) ez a rés. (Csak a pénz számít? Miért nem merünk gyereket vállalni? – beszéltük meg nemrég videóinterjúnkban.)

Egy másik statisztika azzal foglalkozik, hogy mekkora azon 16-19 éves fiatalok hányada, akik a közösségi média (Facebook, Twitter és társai) felhasználói. Itt Magyarország – holtversenyben Litvániával és Ciprussal – az élen jár, 97 százalékos részvételi aránnyal. Az EU-s átlag csak 87 százalék.

Jobb helyeken kimegy a divatból a Face?

Itt mintha nem igazán lenne szó fejlettségi különbségekről, Északról és Délről, Keletről és Nyugatról. Nem lehet kimutatni, hogy a volt szocialista országokban vagy a fejlett nyugat-európai társaikban magasabb ez az érték.

Talán a fejlettebb országokban csökkent, a kevésbé fejlettekben nőtt ez az arány 2013-ról 2014-re: nálunk vagy például Csehországban 8-8 százalékponttal nőtt a közösségi médiát használó fiatalok aránya, Norvégiában, Franciaországban, Hollandiában vagy Németországban már csökkent 2014-ben. De túl sok a kivétel, mint Horvátország, Szlovákia, Lettország, ahol meg mégis visszaesés volt.

Már csak kivételesen telefonoznak

Az EU 28 országának átlagában egy százalékponttal mérséklődött az arány, 88-ról 87 százalékra, vagyis átlagosan inkább kiábrándultak, elfordultak a fiatalok a közösségi médiától. Azon internethasználók körében, akik az utóbbi három hónapban aktívak voltak, még magasabb, két százalékpontos a csökkenés EU-szinten. Hogy miért, jó kérdés.

Egy amerikai kutatás szerint a mai tinédzserek telefonhívásokkal már csak a hozzájuk nagyon közel állókkal tartják a kapcsolatot, a távolabbi ismeretségeknek főleg szöveges üzeneteket küldenek. (Ez már rendszerint nem SMS, inkább Skype, Whatsapp, Messenger vagy más ingyenes chat-program.)

Magas a szegénység veszélye

Ha elérhetőséget cserélnek, 80 százalékuk szöveges üzenetek céljából adja meg a számát, a közösségi oldalakon való elérhetőségét 62 százalékuk, és csak 52 százalékuk adja meg a számát hagyományos telefonbeszélgetés céljából.

Sokkal szomorúbb, de nem új az az ifjúsági statisztika, amely azt méri, az ifjúság mekkora hányada volt kitéve az elszegényedés vagy társadalmi kirekesztés veszélyének 2013 végén. Ez Finnországban a legalacsonyabb 12,8 százalékkal, az EU-átlag is 27,3 százalék, tehát nagyjából minden negyedik fiatal veszélyeztetett.

Szerbia jobban teljesített

Magyarországon ez 42,7 százalék, az egyik legmagasabb az EU-ban. (A 2014-es magyar adat csökkenő, 41,5 százalék, de még csak pár országban számolták ki.) Alattunk már csak Románia (48,3) és Bulgária (51,5) található a 2013-as adatok szerint. Szomorú, de a nem EU-tag Szerbiában is kissé alacsonyabb, 42,3 százalék volt ez az érték.

(A módszertani kérdésekkel, hogy ki tekinthető szegénynek, társadalmi kirekesztés miatt veszélyeztetettnek, most nem foglalkozunk, az EU ezzel kapcsolatos, az egész EU-ra egységes kritériumai itt találhatók.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Nagy változás jön januártól az állampapíroknál
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:05
Átalakítja a személyes értékesítési hálózatát a Kincstár.
Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
Személyes pénzügyek Rohanjon a kútra: csökken az egyik üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 12:28
A másiké viszont stagnál.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Ötszázalékos lakáshitelkamat: kivédekezték a bankok, és ez nem is baj
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 15:06
Egyelőre igen szűk kört érint a legfeljebb öt százalékos éves kamattal igényelhető lakáshitelek felvételének lehetősége, ami nem is olyan nagy baj a lakáshitel-piac stabilitása szempontjából. A sztenderd, piaci feltételű hiteleknél viszont a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint rövid távon nincs lehetőség a kamatok érdemi csökkentésére: ezzel együtt az erős verseny miatt sok az akciós ajánlat a pénzintézeteknél.
Személyes pénzügyek Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya
PR | 2024. december 2. 14:44
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van. A biztonságos használat az internetes vásárlásoknál is alap, az OTP Bank prémium szolgáltatásaihoz kapcsolódva pedig még díjmentes is.
Személyes pénzügyek Itt vannak a munkáshitel részletei – kemény feltételek kerültek be, érdemes vigyázni
Privátbankár.hu | 2024. november 30. 09:11
Nem lesz teljesen ingyen a kamatmentes hitel, aki pedig nem teljesíti a feltételeket, az hirtelen nagyon sok pénzzel is tartozhat az államnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG