4p
Az EU-átlagnál másfél évvel később költöznek el a magyar fiatalok otthonról, de van ennél sokkal rosszabb is. A közösségi médiaoldalakon való részvételük viszont fejlett országokat is megelőz – főleg miután ott éppen kimenni látszik a divatból ez az érintkezési forma. A tinédzserek főleg szöveges üzeneteket küldenek.

Pár napja volt a Nemzetközi Ifjúsági Nap (International Youth Day), ebből az alkalomból az Eurostat bemutatott néhány érdekes statisztikát. Az egyik szerint a magyar ifjúság átlagosan 27,7 évesen költöznek el a szülői házból. Ez mintegy másfél évvel átlag feletti, az EU 28 országának átlaga 26,2 év volt.

De nagy volt a szóródás. Horvátországban és Szlovákiában csak 31 éves koruk környékén repültek ki átlagosan a fiatalok 2014-ben, a jól szituált Svédországban és Dániában 21 év körül. Az adatokat elnézve és józan ésszel is valószínűsíthető, hogy nem csak kulturális adottságokról van szó, hanem jelentős a piszkos anyagiak – mint a lakáshoz jutás, a megtakarítások szintje, az életszínvonal – szerepe.

Mi a különbség lányok és fiúk között?

Érdekes a nemek különbsége is. A hölgyek az egész EU-ban korábban költöznek el, átlagosan 2,1 évvel (25,1 évesen), mint a férfiak (27,2 évesen). Ez egyébként logikus, miután a (házas) pároknál a 2-3 év korkülönbség igen gyakori, átlagos lehet.

Magyarországon ez a rés azonban nagyobbra, 2,7 évre tágult, a lányok 26,4, a fiúk 29,1 évesen repülnek ki. Vélhetően ez is legalábbis részben fejlettségi okokkal függhet össze – a nőknél jobban kereső férfiak egy fejletlenebb országban nehezebben, később teremtenek önálló egzisztenciát, saját otthont, ahol családot alapíthatnak.

Extrém Románia és Bulgária

Erre utal, hogy a legmagasabb különbség a „kirepülési korban”, 4,5 év, Romániában és Bulgáriában van. A nem EU-tag Törökországban 4,8 év, a volt jugoszláv tagállam Macedóniában pedig 8,4 év (!) ez a rés. (Csak a pénz számít? Miért nem merünk gyereket vállalni? – beszéltük meg nemrég videóinterjúnkban.)

Egy másik statisztika azzal foglalkozik, hogy mekkora azon 16-19 éves fiatalok hányada, akik a közösségi média (Facebook, Twitter és társai) felhasználói. Itt Magyarország – holtversenyben Litvániával és Ciprussal – az élen jár, 97 százalékos részvételi aránnyal. Az EU-s átlag csak 87 százalék.

Jobb helyeken kimegy a divatból a Face?

Itt mintha nem igazán lenne szó fejlettségi különbségekről, Északról és Délről, Keletről és Nyugatról. Nem lehet kimutatni, hogy a volt szocialista országokban vagy a fejlett nyugat-európai társaikban magasabb ez az érték.

Talán a fejlettebb országokban csökkent, a kevésbé fejlettekben nőtt ez az arány 2013-ról 2014-re: nálunk vagy például Csehországban 8-8 százalékponttal nőtt a közösségi médiát használó fiatalok aránya, Norvégiában, Franciaországban, Hollandiában vagy Németországban már csökkent 2014-ben. De túl sok a kivétel, mint Horvátország, Szlovákia, Lettország, ahol meg mégis visszaesés volt.

Már csak kivételesen telefonoznak

Az EU 28 országának átlagában egy százalékponttal mérséklődött az arány, 88-ról 87 százalékra, vagyis átlagosan inkább kiábrándultak, elfordultak a fiatalok a közösségi médiától. Azon internethasználók körében, akik az utóbbi három hónapban aktívak voltak, még magasabb, két százalékpontos a csökkenés EU-szinten. Hogy miért, jó kérdés.

Egy amerikai kutatás szerint a mai tinédzserek telefonhívásokkal már csak a hozzájuk nagyon közel állókkal tartják a kapcsolatot, a távolabbi ismeretségeknek főleg szöveges üzeneteket küldenek. (Ez már rendszerint nem SMS, inkább Skype, Whatsapp, Messenger vagy más ingyenes chat-program.)

Magas a szegénység veszélye

Ha elérhetőséget cserélnek, 80 százalékuk szöveges üzenetek céljából adja meg a számát, a közösségi oldalakon való elérhetőségét 62 százalékuk, és csak 52 százalékuk adja meg a számát hagyományos telefonbeszélgetés céljából.

Sokkal szomorúbb, de nem új az az ifjúsági statisztika, amely azt méri, az ifjúság mekkora hányada volt kitéve az elszegényedés vagy társadalmi kirekesztés veszélyének 2013 végén. Ez Finnországban a legalacsonyabb 12,8 százalékkal, az EU-átlag is 27,3 százalék, tehát nagyjából minden negyedik fiatal veszélyeztetett.

Szerbia jobban teljesített

Magyarországon ez 42,7 százalék, az egyik legmagasabb az EU-ban. (A 2014-es magyar adat csökkenő, 41,5 százalék, de még csak pár országban számolták ki.) Alattunk már csak Románia (48,3) és Bulgária (51,5) található a 2013-as adatok szerint. Szomorú, de a nem EU-tag Szerbiában is kissé alacsonyabb, 42,3 százalék volt ez az érték.

(A módszertani kérdésekkel, hogy ki tekinthető szegénynek, társadalmi kirekesztés miatt veszélyeztetettnek, most nem foglalkozunk, az EU ezzel kapcsolatos, az egész EU-ra egységes kritériumai itt találhatók.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Az MBH privátbankjánál a szolgáltatások minőségét, komplexitását tartják a legfontosabbnak
Csabai Károly | 2025. április 3. 15:01
Mint arról már beszámoltunk, a hazai privátbanki szektor által kezelt vagyon összértéke 2024-ben több mint húsz százalékkal nőtt. Az MBH Bank Private Banking hozta a piaci átlagot, amely eredményeként ügyfélállománya a múlt év végére 1500 milliárd forint fölé került. Bár ezzel stabilan második a cég e piaci szegmensben, Pleschinger Gyula Márk igazgató a számoknál továbbra is a szolgáltatások minőségét, komplexitását tartja az elsődleges versenytényezőnek.
Személyes pénzügyek Örülhetnek az Aldiban vásároló magyarok
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 12:50
A cég húsvét előtt jelentős árcsökkentésre készül.
Személyes pénzügyek Fontos változást hoz egy törvényjavaslat – ez minden magyart érinthet
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 10:48
A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet ugyanakkor az egy művelettel felvehető maximális összeg nagyságát is megváltoztatja.
Személyes pénzügyek Dörzsölheti a tenyerét a kormány: sorban állnak a magyarok a munkáshitelért
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:59
Az intézkedés bejött, már a babavárót is megelőzte.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Megvannak az első döntős csapatok
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 08:54
Hét csapat már bejutott az országos döntőbe a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi vetélkedőbe.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2025 tavasz, 2. forduló 2. nap
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 06:21
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Tolna, Vas és Zala, Győr-Moson-Sopron és Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád vármegyei valamint budapesti csapatoknak!
Személyes pénzügyek Hová tűnt a tavalyi kamatprémium?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 19:34
A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) értékesítését lezárja az ÁKK, és kisebb kamatprémiumot kínáló sorozatokat hirdet meg.
Személyes pénzügyek A nyugdíjasoknak üzent a novemberi pénzről Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 09:46
Tett egy másik bejelentést is.
Személyes pénzügyek Ismét nagyon rossz helyre tévedt a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 18:56
Újra a 400-as lélektani határ felett a magyar fizetőeszköz. 
Személyes pénzügyek Kedves lakás, hány éves vagy? Válaszolnak a lakásbiztosítások
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:05
Március végéig tart a lakásbiztosítási kampány. Az MNB szerint már 100 ezren váltottak. A netriskes adatokból pedig az derül ki, hogy tízből kilencen jobban jártak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG