A magyar iskolák évtizedeken keresztül alig készítették fel a diákokat arra, hogyan kezeljék a megtakarításaikat, hogyan bánjanak a pénzügyeikkel. Generációknak hiányos a tudása azzal kapcsolatban, hogy mit vegyenek figyelembe egy hitelszerződés aláírásakor, de sokszor azon a téren is, hogy miként működik egy készpénzkiadó automata. Pedig hosszú távon egy ország számára a magas szintű pénzügyi kultúra megtérül, növeli a gazdaság teljesítményét és biztonságot nyújt a családoknak.
Ennek a felismerése nyomán indította útjára a Provident a Családi Kasszasikerek Programot. A Corvinus Egyetem szakmai támogatásával kialakított, majd később több frissítésen átesett tananyag révén 2008 óta családok ezrei vehettek részt gazdasági nevelési projektekben, ahol olyan ismereteket szerezhettek, melyek megkönnyítik és átláthatóbbá teszik a mindennapi életük gazdasági aspektusait, tudta meg a Privátbankár.hu. A tananyagban feldolgozott ismeretmodulok közé tartozik többek között a háztartás anyagi egyensúlyának megőrzése, az alapvető munkaerőpiaci és vállalkozói ismeretek, a gazdaságpolitikai programok értelmezése, az információbiztonság és a befektetések kezelése is.
A Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatójával, Merényi Zsuzsannával készített interjúnkat itt olvashatod. >>> |
A Provident által létrehozott program együttműködik más pénzügyi oktató programokkal is. Az MNB Pénziránytű Alapítvánnyal folytatott közös munka során a döntéshozók bevonását, tananyagfejlesztést és oktatáspolitikai együttműködéseket kezdeményeztek. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma szakmai partnerként több alkalommal egyeztetett és működött együtt a Családi Kasszasikerek Programmal.
Tényleg nem tudnak semmit?
A Programot megelőzte egy kutatás a 14 és 17 év közötti fiatalok körében, melyből kiderült, hogy a válaszadók több mint háromnegyede tájékozatlan volt a pénzügyi alapfogalmakkal kapcsolatban, nem tudta jól behatárolni a költéseit, illetve nem megfelelően gazdálkodik a megtakarításaival. A kutatást két másik felmérés is követte annak érdekében, hogy láthatóvá váljanak a trendek, illetve a döntéshozók figyelme is még jobban ráirányuljon erre a területre. Ezek szélesebb körben, összesen több mint 5 ezer fiatal bevonásával készültek. Az újabb, 2015-ös kutatási eredmények némi javulásra utalnak az anyagi tudatosságra való törekvésben, bár összességében még mindig nagyon le vagyunk maradva a fejtett országok diákjaihoz viszonyítva.
Mi változott 2008 óta?
A Családi Kasszasikerek első kiadása 2008-ban, a Corvinus Egyetemmel közösen készült, a tananyag azóta átalakult, igazodva az új törvényekhez és rendeletekhez is. Emellett fontos, hogy az új tananyag elsősorban diákoknak, fiataloknak szól, ezért a könnyebb befogadhatóság érdekében az elmúlt években megváltoztatták hangvételét és a nyelvezetét. Nagyobb hangsúlyt kapott a játékos formában feldogozott ismeretanyag, a szerepjáték, és a háztartási pénzügyeken kívüli gazdasági ismeretek, például a munkaerő-piaci és vállalkozói ismeretek.
A tananyag hatékonyságát és szükségességét is mutatja, hogy a Családi Kasszasikerek Program és szakmai partnerei az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet felkérésére részt vettek az új Nemzeti Alaptanterv gazdasági moduljainak kidolgozásában, melynek eredményeként az alaptantervbe bekerült egy 4 évfolyamos, heti 1 órás „Gazdasági és Pénzügyi Alapismeretek” tantárgy.
A Családi Kasszasikerek képzéseken a feladatokat egy előre felkészült mentor (pedagógus, szociális szakember, művelődésszervező, szülő vagy akár idősebb testvér) segítségével a gyerekek és a szülők közösen oldják meg. A szerepjáték keretei révén könnyebben és életszerűbb módon dolgozhatják fel az ismeretanyagot. A feladatokat korántsem könnyű megoldani, játék közben azonban a tanulás is élvezetesebb.
Mit tehet a szülő?
Az előző évek tananyagai online is elérhetőek a program weboldalának „Ismeretek” és „Eszközök” menüpontja alatt annak érdekében, hogy bármikor hozzá lehessen férni nem csak az új munkafüzethez, hanem olyan kiegészítőkhöz is, mint a háztartási költségvetési napló nyomtatható illetve elektronikus formában, vagy egy könnyen kezelhető teljes hiteldíj-mutató kalkulátor.
A Program sikerei biztatóak: a szakmai visszajelzések nagyon pozitívak, több gazdálkodással kapcsolatos konferencián szerepelt a Családi Kasszasikerek, és a különböző városokban használt tananyagok is önálló életre keltek, a szakemberek és a családok is a mai napig kézről-kézre adják az ismeretterjesztő füzeteket. A munkafüzet a program Facebook oldalán is elérhető.