"Az Erste Lakástakarék ezúton értesíti ügyfeleit és partnereit, hogy 2020. október 31-től felfüggeszti EgyOtthon Fix és Növekvő termékeinek, illetve áthidaló kölcsönének értékesítését, így megtakarítási szerződés megkötésére, illetve áthidaló kölcsön iránti igény benyújtására 2020. október 30-ig van lehetőség. A meglévő lakás-takarékpénztári szerződéseket az intézkedés nem érinti. A már megkötött megtakarítási szerződésekkel, az ezekhez - lejárat után esetlegesen - kapcsolódó lakáskölcsön igénylésekkel az Erste Lakástakarék továbbra is ügyfelei rendelkezésére áll a megszokott módokon és helyszíneken." Ezzel a közleménnyel szembesül, aki rákattint az Erste Bank honlapjára.
Döntését lapunk megkeresésére az Erste a következőkkel indokolta:
„Az ügyféligények változásához igazítva hozta meg az Erste Lakástakarék az állami támogatás nélküli termékei, illetve az áthidaló kölcsön értékesítésének felfüggesztéséről szóló döntését." Hozzátették ugyanakkor, fenntartják annak lehetőségét, hogy visszatérjenek a piacra, amennyiben a termékek iránti kereslet ezt indokolja.
Az Erste Lakástakarék jelenleg csaknem 185 ezer szerződést kezel. Az intézkedés - emelték ki - a jelenlegi állományt nem érinti, az Erste Lakástakarék továbbra is áll meglévő ügyfelei rendelkezésére a szerződések kezelésével kapcsolatban a megszokott módokon és helyszíneken.
Mindez azt jelenti, hogy október 31-ét követően már csak a Fundamenta-Lakáskasszánál köthető lakástakarék-szerződés - emlékeztet a Bank360.hu, felidézve egyúttal a lakástakarék-piacon az utóbbi két évben végbement fejleményeket.
Az állami támogatás megvonása
Az évi 30 százalékos, maximum 72 ezer forintos állami támogatás miatt sokáig az egyik legkedveltebb megtakarítási forma volt a magyar háztartások számára a lakáscélokra felhasználható lakástakarék. Így az állami támogatás segítségével akár 10 százalék feletti éves hozamot is elérhettek a megtakarítók nagyon alacsony kockázat mellett.
A kormány 2018 októberében, szinte napra pontosan két éve viharos gyorsasággal, napokon belül vonta meg az új szerződések esetében az állami támogatást, amely nélkül már a termékek sem jelentettek nagy vonzerőt: a hozam nagyjából 1-2 százalékra redukálódott. Ez az elmúlt évekre jellemző kamatkörnyezetben is alacsonynak mondható, miközben megjelent az éves átlagban majdnem 5 százalékos hozamot kínáló Magyar Állampapír Plusz is, ráadásul a lakástakarékkal ellentétben ez a megtakarítás szabad felhasználású és rugalmasan hozzáférhető.
Új termékek
Az állami támogatás megvonása után megmaradt három szolgáltató, a Fundamenta-Lakáskassza, az OTP Lakástakarékpénztár és az Erste Lakástakarék is igyekezett új termékekkel reagálni a változásokra, ám az új szerződések volumene jelentősen visszaesett.
Az OTP Lakástakarék szintén majdnem pontosan egy évvel az állami támogatás megvonása után, 2019. októberében jelezte: felfüggeszti a termékek értékesítését. Még ugyanebben a hónapban az Erste Lakástakarék bejelentette: átveszik a korábban negyedik szereplő Aegon Lakástakarék portfolióját. Az Erste mostani kivonulásával, így már egyedüliként a Fundamenta-Lakáskassza maradt, amely kínál lakástakarék-pénztári megtakarítást az ügyfeleknek.