A Privátbankár nyugdíjpénztári oldalain a pénztárakat eddig is össze lehetett az általuk elért éves hozamok, illetve azok átlaga alapján hasonlítani. Mostantól azonban az elmúlt öt év átlagos hozama kasszánként minden további számolgatás nélkül megtalálható táblázatainkban.
Így látható például, hogy a 2002-től 2006-ig terjedő időszakban a legkisebb átlagos hozam 6,77 százalék, a legnagyobb pedig 10,53 százalék volt a hazai piacon tevékenykedő, legalább öt éves múlttal rendelkező magánnyugdíjpénztárak esetében. A szektorszintű átlag egyébként 9,2 százalék volt, ezzel egyező, vagy e feletti teljesítménnyel 11, ez alatti hozammal pedig 7 kassza büszkélkedhet.
Adótámogatás: ne az APEH-nél keresse!
A Privátbankár ajánlata: - Magánnyugdíjpénztári hozamok összehasonlítása - Önkéntes nyugdíjpénztári hozamok összehasonlítása |
Önkéntes pénztárak esetében a Privátbankár által vizsgált kasszák közül a legkisebb öt éves hozam 6,4, a legnagyobb pedig 10,86 százalék volt. Az általunk vizsgált 17 kassza 2002 és 2006 közötti időszakra vonatkozó mértani hozamátlaga 9,1 százalék lett.
Ha a torzítások elkerülés érdekében a legjobban és legrosszabbul teljesítő pénztárak eredményét egyik ágon sem vesszük figyelembe, a két véglet közötti hozamkülönbség így is 2,33 (magánpénztárak), illetve 3,19 százalékos (önkéntes nyugdíjpénztárak) lesz.
Egy ekkora hozamkülönbség pedig már néhány éves távlatban is jelentős különbséget eredményez a felhalmozott számlaegyenleget illetően. Ha az egyszerűség kedvéért a befizetett tagdíj egyéni számlára kerülő hányadát (fedezeti tartalék) 100 százaléknak tekintjük, akkor havi 10 ezer forintot 5 éven át befizetve egy 3 százalékos hozamtöbblet az időszak végén 56 ezer forint pluszt jelent.
Adó(k)alapba kerülhet a nyugdíjszámla
Évi 400 ezer: meg van kötve a munkaadók keze
Hosszú távon már felejtős a kamatadó
A nagy adótrükk: csak 16 éven felülieknek!
Százezres korlát: mi fér bele?