Még mindig nem olcsó mulatság részvénybe fektetni
A nyugdíjpénztárak egy része már tavaly sem remekelt hozam tekintetében, idén az első negyedévben pedig a híradások alapján már milliárdokat buktak a kasszák. A Privátbankár internetes szavazásán legutóbb arra volt kíváncsi, a pénztártagokat mennyire ösztönzi váltásra egy ilyen helyzet.
A reprezentatívnak nem nevezhető felmérésre érkezett több ezer válasz alapján a többség fejében meg sem fordult a pénztárváltás, ezt pedig a válaszadók közel fele azzal indokolta, hogy összességében egyik kassza sem jobb, mint a másik. Minden tizedik válaszadó pedig azzal magyarázta ezirányú passzivitását, hogy tulajdonképpen meg van elégedve jelenlegi pénztárának teljesítményével.
Kedvet kapott a szavazásra? Aktuális kérdésünket ITT találja!
Bár - ahogy azt olvasóinknak már többször is tanácsoltuk - pénztárválasztás, illetve -váltás előtt nem csak a hozam nagyságát érdemes szem előtt tartani, ez a fajta passzivitás azért is furcsa, mert pl. a magánnyugdíjpénztárak esetében a Privátbankár száímtásai szerint az elmúlt 5 év átlaghozama alapján a legjobb és legrosszabb kassza teljesítménye között több mint 3 százalékpontos különbség fedezhető fel. Hosszú távon ekkora differencia pedig már kőkemény forintokban mérhető.
- Magánnyugdíjpénztárak összehasonlítása - Önkéntes nyugdíjpénztárak összehasonlítása |
Az átlépés mellett döntőknek fontos tudniuk, hogy ehhez az átlépni kívánó tagnak az átadó pénztárban legalább féléves tagsági jogviszonnyal kell rendelkeznie. Nem lehet átlépni, ha a tag számláján ki nem egyenlített tagdíjhátralék mutatható ki. A váltáshoz egy átlépési nyilatkozatot kell kitölteni.
Nyugdíj: nagyon sok embernek esik majd le az álla
Amennyiben az átlépés jogszabályi feltételei fennállnak, a tag tagsági viszonya annak a negyedévnek az utolsó napjával szűnik meg, amelyben a tag (illetve a tag írásbeli felhatalmazása alapján az átvevő pénztár) az átlépési nyilatkozatot az átadó pénztárhoz benyújtotta.
A pénzügyi felügyelet honlapján olvasható példa alapján így ha a tag például február 15-én nyújtja be az átlépési nyilatkozatot a régi (átadó) és az új (átvevő) pénztárba, akkor a tagsági jogviszonya március 31-én szűnik meg a régi pénztárában, és április 1-jén kezdődik az új magánnyugdíjpénztárban.
Rettegünk a kockázattól, és pénzünk sincs
Nyugdíjpénztárak: mi a különbség?
Nyugdíjas öngól: mindenki egyben akarja a pénzt
Nem jellemző az ingatlanbiznisz a pénztárakra
Csak a szánk nagy - a pénztárcánk üres
Járadékos nyugdíjroham: ne számítson 13. havira
Mire elég a nyugdíj? Már előre félünk
Privátbankár